Adet Döngüsü Nasıl Düzene Sokulur?

Adet Döngüsü Nasıl Düzene Sokulur? Adet Söktüren Besinler Nelerdir? Adet Düzenleyici Besinler Nelerdir?

0 245

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Adet Döngüsü Nasıl Düzene Sokulur?

Düzensiz adet döngüsü kadınların hormonal aktivitelerinde bazı eksikliklere neden olmaktadır. Adet döngüsünü düzene sokmak bu nedenle oldukça önemlidir ve bunu doğal yöntemlerle yapmak da mümkündür. İşte adet döngüsünü düzene sokmak için bazı yöntemler…

İki adet döneminin arasında 28 gün olması idealdir. Bu birkaç gün erken ve ya geç olması durumunda düzensiz adet döngüsüne girmez fakat daha fazlası için düzensizlik söz konusudur. Bu düzeni yerine sokmak kadın sağlığı için önemlidir.

Zencefil

Zencefil, menstrüal kanamayı düzene sokmak konusunda geçmişten bugüne kullanılan bir besindir.

Zencefilin çayını, salatasını ve ya içeceğini elde ederek siz de adet döngünüzü düzene sokabilirsiniz. Fakat en etkilisi zencefili çay olarak tüketmek olacaktır. Günde iki kez ve adet başlamadan önce içebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın eski zamanlardan beri menstrüal döngünün düzenlenmesi için kullanılır. Hem baharat hem de çubuk şeklinde olan güzel bir aroması ile gönüllerimize taht kuran tarçın adet sancılarına, menstrüal döngünün düzenlenmesine ve aşırı kanamayı azaltmaya yardımcı olur. Çay halinde tüketilebilir, tatlandırmak için içine bal eklenebilir.

Elma Sirkesi

Eğer polikistik over sendromu gibi problemleriniz varsa elma sirkesi içerek bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Günde organik elma sirkesinden 15 ml tüketen kadınlarda adet döngüsü düzene girmektedir. 15 ml organik elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyerek seyreltin ve ardından bu karışımı her gün aç karınla için. Eğer tadından hoşlanmıyorsanız. İçerisine bal katarak tatlandırabilirsiniz.

Tatlı Patates

İçerisinde fitoöstrojen bulunan tatlı patates içerdiği bu kadınsal hormon sayesinde adet düzeninin yerine gelmesine yardımcı olur. Bu nedenle de düzensiz adet döngüsünü kontrol altına almak için tatlı patates kullanmakta fayda vardır.

Yaklaşık 5 gram kökü su içine katarak kısık ateşte 10 gram kaynatın ve bir süre dinlendirip süzün. Günde 2 bardak olmak üzere adet olmadan 3-4 gün önce için. Eğer bir ilca kullanıyorsanız ve ya hamilelik şüphesi içindeyseniz doktorunuza danışarak tüketin.

Maydanoz

Maydanoz, menstrüel döngüyü düzenlemek için kullanımının yanında, reglin sebep olduğu şişkinliği, ağrıları da azaltır.

Hem mutfakta hem de sağlık alanında kullanılabilen maydanozun bir yemek kaşığını kaynar suya atın ve çay yapın. 10 dakika dinlendirdikten sonra ise tüketin. Böylelikle adet döngünüz düzenlenecek hatta adetiniz sökülecektir.

Cevap bırakın