Adet Söktürücü Besinler Nelerdir?

Adet Söktürücü Nedir? Adet Söktürücü Besinler Nelerdir? Adet Gecikmesi Neden Olur?

0 496

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her kadının farklı bir adet döngüsü vardır. Kimi kadında bu döngü 28 günde olurken kimisinde 30 günde olabilir. Bu dönemlerde kadınlarda şişkinlik, karın ağrısı gibi problemler ile karşılaşılabilir. Bu belirtiler genellikle adet sökülmediğinde daha sık görülür ancak adet söküldüğünde şikayetler hafiflemeye başlar.

Bazen kadınlarda adet sökülmemesi yani adet olamama görülür. Adet olması gereken dönemde olmaz. Eğer hamilelik durumu söz konusu değilse adet döngünüzün gecikmesi endişelendirici olabilir. Adet gecikmesi farklı birçok nedene de bağlı olabilir. Hormonal dengesizlikler, ciddi tıbbi problemler adet sökülmemesine neden olabilmektedir.

Sağlıklı bir adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında değişir. Eğer bu süre aralıklarında adet olmuyorsanız, adet döngünü daha kısa ve ya daha uzun ise bu bir sorunun habercisi olabilir. Bunun dışında farklı etkenlerden de adet döngüsü bozuklukları ile karşılaşılabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Stres
 • Obezite
 • Normalin altında kilo
 • Doğum kontrolü
 • Polikistik Over Sendromu
 • Kronik hastalıklar
 • Erken menopoz
 • Tiroid sorunları
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenme
 • Mevsimsel geçişler
 • Yoğun çalışma hayatı
 • Hipofiz bezi sorunları
 • Yumurtalık kistleri

Adet döngünüz normalde olması gerekenden daha uzun bir süre geçmesine rağmen hala başlamadıysa bir uzmana bu durumu danışmanız gerekir. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız adet söktürücü besinlerden faydalanabilirsiniz. Bu besinler adetinizin başlamasına yani sökülmesine yardımcı olacaktır.

Adet Söktürücü Besinler Nelerdir?

Adetin sökülmesi bu dönemi daha rahat atlatmanıza yardımcı olur. Bazı bitkiler sayesinde adetiniz sökülür ve kramp, ağrı gibi şikayetlerinizde hafifleme görürsünüz. Bu nedenle adetiniz sökülmediğinde ve hamile olmadığınızdan emin olduğunuz taktirde adet söktürücü besinlerden faydalanabilirsiniz. Şimdi birlikte adet söktürücü besinlerin neler olduğuna bakalım.

Zerdeçal

Zerdeçal, rengiyle, kokusuyla, aromasıyla birçok yemeğe katılan bir baharattır. Aynı zamanda kanseri önleyici güçlü özelliklere de sahiptir. Zerdeçal östrojen hormonundaki dengesizliklerin önüne geçer. Çoğumuzun da bildiği gibi östrojen hormonu kadınlık hormonu olarak da adlandırılmaktadır. Adetiniz sökülmediğinde zerdeçal tüketmek hem östrojen hormonundaki dalgalanmaların önüne geçer hem de bu dönemde yaşadığınız ağrı ve krampların şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Normal adet döngünüzden 1 hafta önce zerdeçal çayı tüketebilirsiniz. Çayın dışında 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal dökerek de tüketebilirsiniz. Böylelikle adetinizin normal zamanında gelmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Dereotu

Dereotu ferahlatıcı tadı ve güzel aromasıyla sofralarımızda sık sık yer edinen bir yeşil yapraklı bitkidir. Dereotu rahim kaslarının gevşemesini ve adet döngüsünün normal seyrinde ilerlemesine yardımcı olur. Adet döngünüzün başlamasına birkaç gün kala limonlu taze dereotu tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda adet haftanız da oldukça rahat ve ağrısız geçecektir.

Maydanoz

Adet söktürücü besinler arasında en bilineni maydanozdur. Maydanoz kilo vermek, detoks yapmak, sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin en sık tercih ettiği besinler arasındadır. Maydanoz vücuttaki dolaşımın dengelenmesine ve kan akışının hızlanmasına yardımcı olur. Kan akışını hızlandırma özelliği sayesinde de adet kanamasının zamanında gerçekleşmesinde oldukça büyük etkiye sahiptir.

Adet döngünüzden 3-4 gün önce 1 demet maydanozu iyice temizledikten sonra kaynatın ve suyunu süzün. Yarım saat kadar soğumaya bırakın ve günde birkaç bardak maydanoz suyu tüketin. Böylelikle adetiniz hızlıca sökülecek ve rahat bir adet döngüsü geçireceksiniz.

Alıç

Adet söktürücü besinler arasında belki de en ilginç olan besin alıç. Ancak alıç rahim kaslarını uyarmada oldukça etkili bir meyvedir. Rahim kaslarını uyardığı içinde adetinizin beklenen ve olması gereken dönemde gelmesine katkı sağlar. Bunun yanında kaslar uyarıldığı için adet döneminizde oluşacak ağrı ve kramplar da önlenmiş olur. Alıç güzel lezzeti ve sakinleştirici etkisi ile de adet döngünüzün stressiz ve rahat geçmesine yardımcı olur.

Adet döngünüz başlamadan 1 hafta önce günde bir ve ya iki bardak alıç yaprağı çayı tüketebilirsiniz. Maydanoz gibi soğutarak da günlük 1-2 bardak içebilirsiniz. Direkt olarak alıç yemek de faydalı olacaktır ancak alıç yaprağı çayı ve ya suyu doğal bir ağrı kesici görevi de görür.

Havuç;

Havucu genellikle göz sağlığına iyi gelen bir besin olarak biliriz. Bu doğru bir bilgidir. Ancak havucun tek faydalı özelliği bu değildir. Havuç aynı zamanda adet söktürücü besinler arasında da yer alır. Havuç östrojen hormonunu dengeleyen ve adet döngünüzün rahat geçmesini sağlayan bir besindir. Bu nedenle adet gününüz başlamadan birkaç gün önce günde 1-2 havuç tüketmeniz adetinizin kolayca sökülmesine katkı sağlayacaktır.

Cevap bırakın