Ağız Kokusu Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?

0 869

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ağız kokusu gündelik hayatta kendimizde ve ya karşımızdaki insanlarda karşılaştığımızda oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Ağız kokumuz olduğunu fark edersek o anda konuşmak istemeyiz, insanlarla iletişim kurmaktan kaçınırız. Bu bizim için utanç vericidir. Hatta bazen kaygılanmamıza ve huzursuz hissetmemize bile neden olur. Karşımızdaki kişide fark edersek de ondan uzaklaşma eğilimine gideriz.
Ağız kokusu hissettiğimizde sakız çiğneriz, gargara yaparız, naneli şekerler yeriz. Fakat bunlar kalıcı çözümler değildir. Ağız kokusu sağlıksız beslenme ve ya ağız hijyenine dikkat etmemekten kaynaklı olur. Eğer neden bu da değilse ağız kokusunun altında tıbbi bir neden vardır.

 

Ağız kokusu, konuşurken, nefes verirken dışarı çıkan kötü kokulu ve rahatsız edici bir sorundur. Kimi insan bu konuda dikkatlidir. Fakat kimi insan ağzının koktuğunun farkında bile olmayabilir. Bu fark edilmesi zor bir durum olabilmektedir. Kişi ağzında farklı ve kötü bir tat hissetmezken bile aslında ağzı kokuyor olabilir. Bu sadece dışarıdaki insanlar tarafından fark edilir.  Ağız kokusu sorunu yaşamak istemiyorsak ve ya böyle bir sorunumuz var ise ve bu sorundan kurtulmak istiyorsak öncelikle yapmamız gereken ağzın hijyenine dikkat etmek ve sağlıklı-düzenli beslenmektedir. Yemek yedikten sonra dilimiz ve dişimizi fırçalamalıyız. Diş ipi ile dişlerimizin arasında kalan kalıntıları temizlemeliyiz. Ardından ağız gargarası yapmalıyız. Bol su tüketmeliyiz. Bunlar eğer tıbbi bir sorununuz yoksa ağzınızın kokmaması için yeterli olacaktır. Eğer sorununuz devam ediyorsa bir diş hekimi ile görüşmeli ve sorununuzu paylaşmalısınız. Diş hekiminiz durumunuzu tespit edecek ve diş haricinde bir sorununuz var ise sizi ilgili hekime yönlendirecektir.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Tüketilen Gıdalar

Dişlerin arasında ve ya çevresinde biriken yiyecek kalıntıları ağızdaki bakterilerin artmasına neden olur. Bu ağız kokusu oluşmasına sebeptir. Soğan, sarımsak, baharat gibi bazı besinlerin tüketilmesi de ağız kokusuna neden olabilir. Fakat bunlar geçici kokulardır.

Tütün Ürünü Tüketimi

Sigara ve buna benzer tütün ürünleri içmek ağız kokusuna neden olur. Tütün ürünleri dişleri ve diş etlerini problemli hale getirir. Hem sigara içildikten hemen ardına hem de tütünün ağıza olan kalıcı olumsuz etkileriyle birlikte genel bir ağız kokusu olabilir.

Diş Bakımının Yetersiz Olması

Düzenli olarak diş fırçalamak ağız sağlığı için önemlidir. Gün içinde düzenli olarak dişini ve dilini fırçalamayan, diş ipi kullanmayan bireylerde ağızda kalan yiyecek kalıntılarından dolayı ağız kokusu oluşabilir. Diş etleri de bir süre sonra bu kalıntılardan dolayı zayıflar ve ağız problemleri artar. Bu da daha fazla ağız kokusu demektir.

Ağız Kuruluğu Sorunu

Vücudumuzdaki her bir detayın bedenimize fayda sağladığı gibi tükürük de sağlar. Tükürük, ağız kokularına neden olan partiküllerin temizlenmesini sağlar. Ağız kuruluğu probleminde ise tükürük az olacağından bu işlem sağlıklı şekilde gerçekleşmez. Bu da ağız kokusunun oluşumuna yol açar. Ağız kuruluğu uyku sırasında oluşur. Bu nedenle sabah uyanıldığında ağızda kötü bir koku olabilir. Ağız kuruluğu sorunu farklı hastalıkların habercisi olabilir. Eğer geniz eti problemleri yaşanıyorsa ağız açık uyunabilir. Bu da daha fazla ağız kuruluğu yaşamaya neden olur. Böylece ağız kokusu daha ağır hale gelir.

İlaç Kullanımı

Bazı ilaçların kullanımı ağız kuruluğuna neden olmaktadır. Bu da yukarı da bahsettiğimiz gibi ağız kokusu problemine sebep olur. İlaç kullanırken kullandığımız bazı ilaçlar vücutta çözünür ve kimyasallar oluşturur. Bu kimyasallar da kana karışarak ciğerlere gelir. Bu döngü ağız kokusuna kaynak olabilir.

Ağız Enfeksiyonları

Diş çekilmesi vb. ağız operasyonları sonrasında ağızda yaralar, apseler oluşabilir. Bu ağız kokusu oluşmasına neden olur. Çürük dişleri, hastalıklı diş etleri, diş taşları ağız kokusu için çok sık karşılaşılan nedenlerdir. Burun ve boğaz hastalıkları, geniz akıntıları da ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

Tıbbi Sorunlar

Reflü hastalığı vb. mide ile ilgili sorunlar ağız kokusu için önemli bir nedendir. Bu ağız kokusunun giderilmesinin en zor kısmıdır. Çünkü ağız kokusu ağız kaynaklı  ve ya dış etmenlerden kaynaklı değildir. Mideden ağıza gelen bir koku vardır. Bu problemi ortadan kaldırmak için midedeki sorunu ortadan kaldırmak gerekir. Diyabet vb. metabolizma sorunları da ağız kokusuna nedendir.

Ağız Kokusu Çözümleri

İlk önce bir diş hekimine başvurmalısınız. Hekiminiz ağız kokusunun nedenini size açıklayacaktır. Ağızla ilgili bir problem varsa diş probleminizi giderecek yoksa gerekli alana sizi yönlendirecektir.

Düzenli olarak dişleri fırçalamak, dili temizlemek, diş ipi kullanmak ağız kokusunun olmamasına yardım eder. Doktorunuz sizin için bakteri öldürücü ağız gargaraları ve antibakteriyel diş macunları önerebilir. Bunları kullanmak yararınıza olacaktır. Diş etiniz ile ilgili bir problem varsa bu sorunun giderilmesi de ağız kokusunun geçmesine yardımcı olur.

Dışarıda olduğunuz zamanlarda da yanınızda diş fırçası ve macunu bulundurmalısınız. Yemeklerden sonra günde en az iki kez dişinizi fırçalamalısınız. Bunun yanında bir kez de diş ipi kullanımı ağız kokusu probleminin oluşmasına engel olacaktır.

Diş fırçamızı düzenli olarak değiştirmemiz gerekir. 3 aydan sonra diş fırçasının üzerinde de bakteriler birikir. Bu da ağızda koku ve aft oluşumuna neden olabilir.

Hepimiz sadece diş fırçalamaya odaklanırız. Fakat dil fırçalamak da en az onun kadar önemlidir. Dilin üzerinde bakteriler birikir ve bu ağız kokusu oluşturur. Dili fırçalamak ağız kokunuza engel olur.

Takma diş ve ya diş cihazları kullanılıyorsa, hekiminizin size tavsiye ettiği kadar temizliğini sağlamalısınız. Bu da ağız kokusu oluşumuna engel olur.

Ağız kuruluğu da bahsettiğimiz gibi ağız kokusuna neden olur. Bu sebeple ağzınızı nemli tutmalısınız. Bunu sağlamak için tütün ürünlerinden uzak durmanız gerekir. Sık kahve içmek, alkol tüketmek ağız kuruluğuna neden olur. Bu ürünleri tüketmekten kaçınmalı ve ya kontrollü kullanmalısınız. Sakız kullanımı tükürükleri uyarır bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği şekersiz sakızları tüketebilirsiniz

Sağlıklı beslenmek ve ağız kokusuna neden olabilecek besinlerden kaçınmak yararınıza olacaktır. Çok şekerli besinler tüketmekten de kaçınmalısınız.

Cevap bırakın