Akdeniz Diyeti Yapmaya Nasıl Başlayabiliriz?

Akdeniz Diyeti yapmaya Nasıl Başlayabiliriz? Akdeniz Diyetine Başlamamız İçin Yapılması Gereken 10 Unsur. Akdeniz Diyeti Başlamak Zor Mu?

0 204

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Akdeniz diyeti dünyadaki en bilinen diyetlerden biri haline gelmiştir. Bu özellikle sağlık açısından yararının çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Akdeniz diyeti şuan çok tercih edilen ve popüler olan bir diyettir. Eğer sizde kilo vermek konusunda kararlı iseniz Akdeniz diyetine başlayabilirsiniz. Akdeniz diyetine başlamanın ilk adımı diyetin temellerini öğrenmek ve uygulanabilirliğini kendiniz için test etmektir. Bu diyetin içerdiği besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu besinler Akdeniz diyetini sağlıklı hale getiren besinlerdir. Bu yiyeceklerin neler olduğuna bakalım;

Zeytinyağı

Yağ kullanımında tercih edilen yağın zeytinyağı olması gerekmektedir. Zeytinyağı içerisinde bulunan E vitamin, doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar içerir. Bu sayede Akdeniz diyetini zengin içerikli hale getirir. Zeytinyağı günlük hayatta yağ kullandığımız her alanda trans yağlar, sıvı yağlar ve tereyağı yerine kullanılabilir.

Bitkisel Kökenli Yiyecekler Tüketilmeli

Sebzeler, meyveler, sert kabuklu yemişler, baklagiller günlük bazda tüketilmelidir. Bu yiyecekler mineraller, vitaminler ve antioksidanlar açısından da oldukça zengindir.

Günlük olarak 1-2 adet meyve, 2 porsiyondan fazla doğal ve ya pişmiş sebze, bir porsiyon çiğ sebze tüketilmelidir.

Günlük Tahıl Tüketilmelidir

Akdeniz diyetinde her öğünde tercihen pirinç, makarna, ekmek, kuskus gibi tahıllar eklenmesi gerekmektedir. Bu yiyeceklerden alınan karbonhidrat gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi rahatlıkla karşılayacaktır.

Taze ve Mevsimine Uygun Meyve Tüketilmeli

Akdeniz diyetinde günlük olarak taze ve mevsimine uygun meyveler tüketilmelidir. Mevsimlik meyveler sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca mevsiminde yenilen meyveler size meyvelerin aromalarının tam tadını verir. Meyvelerini mevsimleri dışında tükettiğinizde mevsiminde tükettiğinizdeki tadı almazsınız. Ayrıca bu sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Hormon içermeyen meyveler tüketmiş olursunuz.

Kırmızı Et Tüketilmeli

İşlenmiş etler ve kırmızı et abartılmadan ve gerekli olduğu kadar tüketilmelidir. Bu hayvansal yağlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalıkların oluşumuna engel olmaktadır. Akdeniz diyetinde doymuş yağ tüketiminin fazla olmaması hedeflenmektedir.

Süt Ürünleri Günlük Olarak Tüketilmeli

Süt ürünleri günlük olarak düzenli ve sağlıklı biçimleriyle tüketilmelidir. Günlük olarak yoğurt tüketmek peynir alımı yapmak Akdeniz diyeti  için gereklidir. Bu besinlerde bolca kalsiyum ve fosfor bulunduğu için vücudun bu besinlerden beslenmesi gerekmektedir. Süt ürünleri mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Biyolojik değeri yüksek proteinlerin önemli kaynaklarından biridir.

Balık ve Yumurta Tüketilmeli

Haftada iki kere balık, üç veya dört kere yumurta tüketilmelidir. Bir tabak kızartılmış balığı kırmızı eti azaltarak onun yerine tüketebilirsiniz.

Balık omerga-3 açısından oldukça zengindir. Bunun haricinde yumurta da protein açısından oldukça faydalıdır. Haftada 3-4 kez yumurta da tüketmelisiniz.

Hamur İşi ve Tatlı Tüketimini Azaltın

Akdeniz diyetinde beslenme düzeninizdeki tüm hamur işlerini bırakmanız gerekmez. Ancak kararında ve abartılmadan tüketilmelidir. Haftada 2 porsiyondan az hamur işi tüketmelisiniz.

Bol Su Tüketin

Su, Akdeniz diyetinin temellerindendir. Su tüketimi herkes içinde oldukça önemlidir. Akdeniz diyetinde tüketmeniz gereken temel içecek su olmalıdır.

Bol Egzersiz Yapın

İyi bir beslenme düzeninin yanında egzersiz ile de diyetinizi desteklemeniz gerekmektedir. Beslenme düzeninin yararını görmek için düzenli egzersiz de yapılmalıdır. Günlük yapılacak yürüyüşler, vücut esnetme egzersizleri sizin için faydalı olacaktır.

Akdeniz diyeti tüm alışkanlıklarınızın bırakılması gerektiği zorlu bir diyet değildir. Fakat elbette bazı alışkanlıklar düzenlenmeli ve daha sistemli bir beslenme düzeni gerekmektedir. Akdeniz diyeti yapmak istiyorsanız en başta bilmeniz gereken besleneceğiniz yiyeceklerin ne olduğudur. Biz sizler için bu besinleri sıraladık. Sıra sizde! Kilo vermek ve sağlığınızı korumak istiyorsanız ve kronik, diyete engel olucu bir rahatsızlığınız yok ise sizde Akdeniz diyetini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Cevap bırakın