Akıntı Neden Olur?

Akıntı Neden Olur? Kadınlarda Akıntının Sebebi Nedir? Günlük Olarak Akıntı Normal Midir?

0 455

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Akıntı Neden Olur?

Fizyolojik Akıntı

Kadınların büyük çoğunluğunda herhangi bir nedene ve ya hastalığa bağlı olmaksızın günlük olarak akıntı oluşur. Bu akıntı türüne fizyolojik akıntı denir. Fizyolojik akıntının en önemli özelliklerinden biri akıntının hemen her gün olması ve bu durumun uzun süredir devam etmesidir. Ayrıca kokusuz olması, renginin beyaz-şeffaf ve ya açık sarı renkte olması da en önemli özelliklerindendir. Fizyolojik akıntının ayırıcı en önemli özelliklerinden biri de idrar yaparken yanma, akıntı ile ağrı, kanama vb. olumsuz belirtiler taşımamasıdır. Bunlara bakarak anlayacağımız gibi fizyolojik akıntı herhangi bir hastalığa bağlı ve ya hastalıktan kaynaklanan bir durum değildir. Günlük kadınlarda yaşanan bir durumdur.

Vajina rahim ağzı salgılarıyla birlikte kendini sürekli yenileyen bir dokudur. Fizyolojik akıntı ise vajina dokusundaki artıkların atılması anlamına gelir. Bu nedenle fizyolojik akıntı olmaması aslında olumsuz bir durumdur. Fizyolojik akıntı ile vajina sağlığı korunur.

Fizyolojik akıntılar kadınlarda hormonlar tarafından kontrol edilir ve aktif hormon üretiminin devam ettiği üreme çağında görülmeye başlar ve devam eder. Özellikle adet döngüsünün her gününde devam edebilir ancak diğer günlerde de ortaya çıkabilir. Yumurtlama dönemindeyken rahim ağzından yumurta akı kıvamına benzer, uzayabilen berrak bir sıvı salgılanır. İşte bu sıvı kadınlar tarafından genelde hissedilen ve akıntı olarak nitelendirilen sıvıdır.

Bazı kadınlarda fizyolojik akıntı ped kullanımını gerektirecek kadar fazla olabilir. Günlük pedler akıntılar için üretilmiş ürünlerdir. Ancak normal bir akıntı düzeyine sahipseniz devamlı olarak günlük ped kullanmanız sağlıklı değildir. Fizyolojik akıntı kadınların neredeyse hepsinde sık görülen bir durumdur. Ancak bu doğal bir durum olduğu için günlük ped kullanmak genital hijyen açısından zararlıdır.

Bu bahsettiğimiz akıntı şekillerine sizin akıntı şekliniz uymuyorsa bu bir problemin işaretçisi olabilir. Vücudunuzda yeni başlayan, alışık olmadığınız bir akıntı başladıysa bunu ihmal etmemeli, fizyolojik akıntıdır diye düşünmemeli ve bir doktordan yardım almalısınız.

Fizyolojik Olmayan Akıntı

Fizyolojik olmayan akıntılar kadın vücudunda yeni ortaya çıkan durumlardır. Koyu sarı, yeşil, kahverengi, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, ağrılı, idrar yaparken yanmaya neden olan, normal dışı kanamalar ile birlikte devam eden ve çoğu durumda genital sistem sorunlarının işaretçisi olan akıntılardır. Bu tarz akıntılara sahipseniz hiç gecikmeden bir doktora başvurmanız gerekir. Bu akıntılar genellikle genital bir enfeksiyonun belirtileridir.

Genital enfeksiyonlar fizyolojik olmayan akıntılara neden olur. Genital enfeksiyonlar vajinaya sınırlı iken vajinit; bazen rahim ağzı enfeksiyonu servisit; genital sistemin daha üst bölgelerini tutan pelvik enfeksiyon olarak söz konusu olur.

Vajinitler genital hijyenin bozulmasına neden olabilmektedir. Özellikle de hamilelik döneminde muhtemel sorunlara neden olabilirler ve bu nedenle de tedavi edilmeden hamilelik olmaması daha iyidir. Vajinitler tedavi edilmesi önerilen bir enfeksiyon türüdür.

Servisite neden olan bakteriler ise üst genital kanala sıçrar ve daha ciddi enfeksiyonlara sebep olur. Bu nedenle hiç ihmal edilmeden kesinlikle tedavi edilmelidir.

Bir diğeri olan pelvik enfeksiyonlar ise tüplerin tıkanmasına, abse oluşmasına neden olabilir. Bunlarda başlı başına ciddi sorunlarken farklı ciddi sorunlara da neden olabilirler.

​Kadınlarda kanserlerin enfeksiyon dışında belirti verdikleri nokta akıntılardır. Özellikle rahim ağzı kanserinin öncüsü lezyonların ve kanserlerin akıntı ile belirti verdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle akıntının nedeni kesinlikle tespit edilmelidir. Bunun için ise bir doktora başvurulmalıdır.

Cevap bırakın