Akupunktur Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Akupunktur Tedavisi Nedir? Akupunktur Nasıl Etki Eder? Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır? Akupunktur Hangi Hastaların Tedavisinde Kullanılır? Akupunktur Yan Etkileri Nedir?

0 386

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Akupunktur tedavisi belirli vücut bölgelerine ince iğnelerin batırılmasını içeren geleneksel bir şifa tekniğidir. Akupunktur, geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır. Akupunktur tedavisi bundan yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de başlatılmıştır. Günümüzde tıbbi tedaviye ek olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Akupunktur, cilt üzerindeki belirli noktalara çok ince iğnelerin batırılması ve bu noktaların uyarılmasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde çok uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemidir.  Vücudun enerji akışını dengeler ve mekanizmanın kendi kendini iyileştirme gücünü arttırır.

Akupunktur, sırt ve eklem problemlerinden kaynaklanan ağrılara karşı etkilidir. Akupunkturun kronik ağrıların tedavisi için yararlıdır. Akupunktur sinir sistemini harekete geçirerek endorfin salınımına yardımcı olur. Bu da tedaviyi etkili kalır. Bunun gibi hormonlar ve kan damarları da harekete geçer. Kaslar gevşer ve akupunktur tedavisi vücutta aktif olur.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

İğneler tedavi edilmek istenen hastalığa bağlı olarak seçili bölgelere batırılır. Tek kullanımlık ince uçlu iğneler ile yapılmaktadır. Akupunktur can yakıcı bir tedavi yöntemi değildir, sadece iğnelerin vücuda ilk batırılma anında sinek ısırığı kıvamında bir his oluşur. Bir süreden sonra iğne batırılan ve tedavi edilmek istenen bölge ısınmaya başlar. Yaklaşık 30 dakika kadar iğneler vücutta kalır. Akupunkturun etkisinin artması için farklı teknikler de kullanılabilir. Mesela iğnelerin ucu ısıtılarak kullanılabilir. Akupunktur tedavisi sadece iğne batırılarak yapılmayabilir akupunktur noktalarına parmaklarla masaj yapılarak kan dolaşımını hızlandırma yöntemleriyle de yapılabilir.

Bir de lazer akupunkturu bulunmaktadır. Bu tedavide de gerçek iğne olmayan lazer ışığı darbeleriyle ulaşılmak istenen yere ulaşılır. Çocuklar için kullanılabilir.

Akupunktur Hangi Hastaların Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur ile pek çok hastalık tedavi edilebilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, tarafından  akupunkturun kullanılabileceği toplam 40 hastalık tespit edilmiştir. Akupunktur özellikle aşağıdaki rahatsızlıklar ve hastalıklar için sıklıkla kullanılmaktadır.

 • Baş ağrısı ve migren
 • Sırt ağrısı
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Romatizma şikayetleri
 • Bronşit, astım
 • Alerjiler
 • Kadın hastalıkları
 • Sigara bırakma tedavisi
 • Zayıflama tedavisi

Akupunktur tedavisi metabolizmayı hızlandırır, iştahı azaltır, stresi azaltır bu sayede akupunktur zayıflamada olumlu etki yaratır.

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Akupunktur tedavisi uygulayacak doktorların sertifika almış olmaları gerekmektedir. Uzman ve gerçekten bilgili bir doktor tarafından akupunktur tedavisi uygulandığında yan etki olma ihtimali oldukça düşüktür. Fakat yinede akupunkturun yan etkileri olarak iğne batırılan yerlerde hafif ağrı ve kanama, hafif düzeyde rahatlamayla gelen bir çarpıntı, sinirlerde 4 hafta kadar ağrı görülebilir.

Akupunktur ile Zayıflama

Akupunktur güvenilir uzmanlar tarafından güvenilir ve steril ortamlarda yapılmalıdır. Aksi taktirde enfeksiyon kapma riski olabilir. Diyet ve ya egzersiz yapmadan sadece akupunktur ile kilo vermek mümkün değildir. Akupunktur bunların yanında bir destekleyici niyetiyle kullanılmalıdır. Kulakta zayıflamak için en uygun akupunktur noktaları bulunur. Çünkü kulakta insan vücudunun tüm organları uyaran noktaları vardır.

Kulaktaki akupunktur noktalarına batırılan iğneler şu etkilerde bulunur;

 • Daha hızlı tokluk oluşturur.
 • Açlık hissinde azalma yaşanır.
 • Aşırı yeme ortadan kalkar.
 • Metabolizma ve yağ yakımı hızlanır.
 • Toksinler vücuttan atılımı sağlanır.

İnsanlar kötü yeme alışkanlıklarından ve sağlıksız yaşamdan kaynaklı olarak kilo alırlar. Beslenme alışkanlıklarını bırakmak ve sağlıklı bir yaşama geçmek buna alışkın olmayan birey için oldukça zorlayıcıdır. Akupunkturun kilo 00vermedeki etkilerinden bir tanesi de sağlıklı yaşama geçerken oluşabilecek halsizlik, baş ağrıları, stres ve sinir gibi olumsuzlukların önüne geçmektir. Diyete uyum sağlama konusunda bireye kolaylık sağlar. Beyinde serotonin ve endorfin hormonlarını yükselterek mutluluk seviyesini de yukarı çıkarır. Metabolizmayı hızlandırmasıyla hızlı kilo vermeyi sağlar. Bölgesel zayıflama konusunda da egzersiz ve düzenli beslenmenin yanında akupunktur etkili olur. Bu şekilde uygulanan bir programla 2 ay gibi bir sürede kilonuzun yaklaşık %10 – 15’ini verebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın