Alerjiyi Tetikleyen Besinler ve Durumlar Nelerdir?

Alerjiyi Tetikleyen Besinler ve Durumlar Nelerdir? Alerjiye Neden Olan Besinler Nelerdir? Alerjiye Neden Olan Nesneler Nelerdir?

0 161

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Alerji bazı besinlere ve nesnelere karşı oluşan vücudun anormal tepki verdiği durumlarda oluşur. Alerji bağışıklık sisteminden kaynaklanır ve birçok şeye tepki gösterebilir durumdadır. Alerji sıklıkla karşılaşılan, bazılarında ağır bazılarında ise hafif seyreden bir durumdur. Hem doğal ortamdan hem de kimyasal ortamdan tetiklenebilen alerji günlük hayatı huzursuz hale getirebilecek bir sorundur. Alerji bazı durumlar gereği normalinden daha fazla düzeyde yaşanabilmektedir. Bu içerisinde bulunan ortamdan ve ya yenilen yiyeceğin miktarından kaynaklı düzey değişikliği gösterir. Alerjiyi tetikleyen şeyler kişilere göre değişiklik gösterir. Ancak alerjiyi tetikleyebilecek belli başlı unsurlar vardır. Şimdi birlikte alerjiyi tetikleyen besinler ve durumların neler olduğunu birlikte inceleyelim.

Alerjiyi Tetikleyen Besinler ve Durumlar Nelerdir?

Polen

Polenler alerjiyi tetikleyen, mevsimsel alerjiye neden olabilen ve ya alerjik nezleyi tetikleyen etkenlerdir. Saman nezlesi olarak da bilinen alerjik nezleyi tetikleyen polenler ağaçlardan, çiçeklerden, otlardan, çimlerden havaya karışabilen ve kişilerde alerji oluşturan etkenlerdir. Polenden etkilenen ve alerjisi olan kişide hapşırma, gözlerde sulanma ve ya kaşıntı, burun kaşıntısı, akıntı ve ya tıkanıklık gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumları yaşamamak için rüzgarlı günlerde dışarıya çıkmaktan kaçınılmalı, klima gibi havalandırma sistemlerinden uzak durulmalıdır.

Evcil Hayvan Tüyleri ve Deri Döküntüleri

Evcil hayvanlar ile temas etmek bazen alerjiyi tetikleyebilmektedir. Hayvanların derisinde yağ bezeleri bulunur ve  hayvanlar vücutlarını yalayarak temizledikleri için salyalar tüylerinde kalır. İşte buralardan salgılanan proteinler alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu durum kimi insanda doğuştan kimi insanda ise sonradan gelişebilir ve kendiliğinden bağışıklık kazanılarak geçebilir. Bu duruma engel olmak için evcil hayvan besleniyorsa yatak odasına sokulmamalı ve düzenli olarak temizlenmelidir. Halılar, koltuklar özenle temizlenmelidir. Hala alerji durumu devam ediyorsa evcil hayvan evde beslenilmemelidir.

Ev Tozu Akarları

Evlerimizde gözle görülemeyecek kadar küçük tozlar dolanır durur. Bu canlılara ise akar adı verilir. Bu nemli ortamlarda gezinen akarlar ilginçtir ki insanların deri döküntülerinden, polenlerden, küflerden ve bakterilerden beslenerek hayatta kalır. Bu da pek çok kişide alerjiyi tetikler. Bu duruma engel olmak için yastık, yorgan, yatak gibi eşyaların toz geçirmeyen kılıflarla kaplanması sağlanmalı ve sık sık havalandırılıp haftada bir 60-90 derece su ile temizlenmesi gerekir. Ayrıca ev de düzenli olarak temizlenmelidir.

Böcek Sokmaları

Böcek sokmalarından kaynaklanan alerjiler vardır. Bu tür kişinin hayatını riske edebilir. Bu nedenle bu konuda hassas davranılmalıdır. Böcek sokmasından sonra belirtiler hafta boyunca ve ya daha uzun devam edebilir. Şişlik, kızarıklık, ateş, bulantı, halsizlik ise en belirgin belirtilerdir. Bu ve daha ötesi durumlarda derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Küf

Küfün içerisinde bazı sporlar bulunur. Küf içerisinde alerji yapan, tahriş eden, toksik ve ya zehirli maddeler barındırabilir. Bu sporlar ile temas edilmesi halinde ise alerji tetiklenir. Küf bulunan ortamdan bile kişi alerjik reaksiyona kapılabilir. Küf genellikle banyo, tuvalet, bodrum ve ya çimen ve saman bulunan alanlarda görülür çünkü nemli ortamlardan beslenir. Bu alerjiye engel olmak için yaşam alanlarının düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması gerekir. Rutubet alerjiyi tetikler.

Lateks

Lateks bazı tıbbi malzemelerde bulunan bir maddedir. Eldiven imalatında da sıklıkla tercih edilir. Alerjiye sebep olabilen lateks ciltte döküntü, kızarıklık, kaşıntı, burun akıntısı, solunum darlığı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu ve benzeri durumlarda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İlaçlar

Bazı ilaçlar kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Penisilin ve Aspirin bunlardan en yaygınlarıdır. Yüzde şişkinlik, gözde kaşıntı, dudak ve boğazda şişme yaygın belirtilerdir. Bu belirtiler ile karşılaşılması halinde ilaç kesinlikle yeniden kullanılmamalı ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Parfüm ve Koku

Parfüm, kokulu mum, çamaşır deterjanı, parfümlü yumuşatıcılar, deodorantlar, farklı kokulu kozmetikler, kokulu esanslar kişilerde alerjiyi tetikleyebilir. Kokuya maruz kalarak bir alerji oluştuysa bir süre sonra kendiliğinden geçmesi muhtemeldir.

Bu durumlar ve nesneler gibi alerjiyi tetikleyen besinler de bulunur. Gıda alerjisi genellikle çocukluk döneminde anlaşılabilen ve kendini belli eden alerjilerdir ancak sonradan da meydana gelebilir. Alerjiyi tetikleyen yaygın gıdaları sayacak olursak;

 • Kakao ve kakao içeren besinler
 • Çiğ soğan
 • Sarımsak
 • Bal
 • Salça
 • Patates kızartması
 • Patates cipsi
 • İçerisinde omega 3 ve 6 oranı dengesiz olan margarin (Fazla omega 6 olması durumunda daha çok görülür.)
 • Buzlu çay
 • Kahve
 • Fındık
 • Fast food
 • Yer fıstığı
 • Yumurta
 • Balık
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Glütenli yiyecekler
 • Soyalı yiyecekler
 • Buğdaylı yiyecekler

Cevap bırakın