Ülkemizde son tahminlere göre yaklaşık olarak 600.000 kişi Alzheimer hastalığı ile mücadele etmektedir. Halk arasında bunama olarak da adlandırılan Alzheimer hastalığı 1 milyon kişinin ortak problemidir. Alzheimer belirtilerinin neler olduğunu sizler için sıraladık.

Alzheimer milyonlarca kişinin problemi iken tedavi yöntemi arayışı içerisinde olmak kaçınılmazdır. Günümüzde tedavi arayışları gitgide artsa da Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Alzheimer’in erken belirtilerini tanımlayabilmek çok da zor değildir. Hastalarda bazı belirtiler kendilerini yavaş yavaş belli etmeye başlar. Özellikle yaşlandıkça belirtiler artar. Birlikte Alzheimer belirtilerinin neler olduğunu inceleyelim.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Kısa dönemli hafıza kaybı, en yaygın belirtilerden biridir. Yeni bilgiler unutulur ve eski bilgiler yeni gibi gelir. Sürekli aynı şeyler sorulur ve önemli bir çok konu unutulur. İlk evrelerde bunlar isimleri unutmak ve ya biri ile ayarlanan randevuyu unutmak olarak da sayılır.

Bir diğer belirti ise aşina olunan işleri yapmakta zorlanmaya başlamaktır. Alzheimer hastası kişiler en iyi bildikleri işleri bile yavaş yavaş unutmaya ve yapamamaya başlar. Çünkü işin nasıl yapıldığı unutulmaya başlanmıştır.

Alzheimer hastaları yazma ve konuşma konusunda da zorlanmaya başlar. Çünkü kelimeler unutulmaya başlanır ve bu nedenle de konuşma ve yazmada da sorunlar başlar.

Bu hastalığı yaşayanlar zaman ve yer karışıklığı yaşayabilirler. Her zaman gittikleri evi, mahalleyi, adresi unutmaya başlarlar. Nerede olduklarını ve ya gittikleri yere nasıl geldiklerini unutabilirler. Buna benzer olarak hangi günde olduğunu unutmak da buna dahildir.

Yanlış ve ya saçma kararlar almak Alzheimer hastalarının yaptığı bir eylemdir. Mesela yaz mevsiminde kat kat giyinmek bu hastaların gerçekleştirebileceği bir davranıştır. Bunun gibi soğuk havalarda da ince giyinip dışarı çıkmak yapabilecekleri bir eylemdir.

Alzheimer hastaları numaraları unutmaya başlarlar. Bu nedenle bu kişiler ne ulaşabilecekleri yerlere en yakınlarının numaralarını kaydetmelidir. Mesela Alzheimer hastası bir baba oğlunun numarasını kaybederken numaranın yanında “Oğlum’un telefon numarası” yazmalıdır.

Alzheimer hastalığının ilerleyen evrelerinde hastalar eşyaları yanlış yerlere koyarlar. Mesela ütüyü buzdolabına koymak bu duruma bir örnektir.

Ruh halinde ani değişimler yaşamak da sık karşılaşılan bir durumdur. Gayet sakinken bir anda ağlamaya başlamak ve ya sinirlenip saldırganlaşmak karşılaşılan durumlardır. Hastalar endişeli, şüpheci ve hep telaşlı olurlar.

Alzheimer hastalığına yakalandığını hissetmeye başlayan kişi artık sosyal ortamlardan yaşadığı sorunlar nedeni ile uzaklaşmaya başlar. Birşeyi yanlış yapmaktan, unutmaktan korkar ve insanlardan uzaklaşabilir. Bu onlar için utanç nedenidir. Fakat aslında sosyalleşmek, daha çok insanla iletişim kurmak, okumak, dinlemek Alzheimer’in ilerlemesini engeller. Ayrıca bu utanılacak bir hastalık değildir.