Amenore (Adet Görememe) Nedir?

Amenore (Adet Görememe) Nedir? Amenore Neden Olur? Kadınlarda Adet Görememe Sorunu Neden Olur? Amenore Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

0 186

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Halk arasında adet görememe ve ya regl görememe olarak adlandırılan amenore rahatsızlığı genellikle adet yaşının  geçmesi durumunda görülen ve rahatsızlık veren bir problemdir. Genellikle 14 yaşına kadar olan döneme kadar ikincil seks dediğimiz meme büyümesi ve kasıkta tüylenme, vücudun diğer başka bölgelerinde tüyler çıkma gibi değişimler görülür. Bu tarzdaki ikincil seks karakterinin gelişmiş olmasına rağmen 16 yaşına girip hala adet görememiş olan kadınlar amenore olarak adlandırılmaktadır.

Normal ve olması gereken şekilde adet olan kadınlarında 3 siklus yani 3 adet döngüsünde adet olmaması da amenore rahatsızlığı görülmeye başlandığını ifade ediyor.  Bu rahatsızlık primer ve sekonder olarak ikiye ayrılıyor. Primer amenore adet görülmesi gereken dönemde kız çocuğunda hiç adet görülmemesi iken; sekonder amenore ise 3 adet döngüsü boyunca adet görememe olarak adlandırılmaktadır. Amenore kişilerin sosyal hayatını ve psikolojisini olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Bu nedenle böyle bir problemle karşı karşıya kalan kişiler bir doktora muhakkak görünmelidir.

Amenore Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Amenore belirtileri bir çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Genel itibariyle sıralayacak olursak;

  • Regl periyotlarının düzensiz olması
  • Sürekli terleme ve sıcak basması
  • Erken gebelik belirtileri
  • Göğüsten süt gelmesi
  • Androjen fazlalığı

olarak sıralayabiliriz.  En belirgin ve en çok görülen belirtiler yukarıda sayılanlar olarak tespit edilmiştir.

Amenore, birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Fakat belirtilerini görülen iki çeşidi olan sekonder amenore ve primer amenore olarak ayırmakta fayda var;

Primer amenore de yapısal olarak görülen gecikmeler, kemoterapik ilaçların kullanılması, turner sendromuna sahip olmak, tümörler, hipofize bağlı patalojiler gibi problemler amenoreye sebep olabilmektedir.

Sekonder amenore de ise gebelik bu problemin en büyük nedenlerinden biri olarak görülüyor. Kemoterapi, emzirme, stres ve ya depresyon hali gibi psikolojik nedenler sekonder amenoreye sebep olabilmektedir.

 

Cevap bırakın