Ananas Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ananas Yemenin Faydaları Nelerdir? Ananasın Yararları Nelerdir? Ananas Faydaları Nelerdir? Ananasın Sağlığa Etkileri Nelerdir?

0 288

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ananas hem lezzetiyle hem faydalarıyla herkesin tüketmesi gereken tropikal bir meyvedir. Ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bu lezzetli meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Ananas diyet menülerinde de sık sık tercih edilmektedir. Hem lezzetiyle öğünlere renk katmakta hem de faydalarıyla diyetinize yardımcı olmaktadır. Ananasın birçok şekilde tüketimi bulunur. Taze haliyle meyve şeklinde yenebilir, suyu sıkılarak içilebilir ve ya mevsimi olmadığı dönemlerde konserve olarak alıp tüketilebilir.

Ananasın içinde çeşitli mineraller ve vitaminler bulunur. Ayrıca içerisinde lifler ve bromelan bulunur. Bu özellikleri ile de vücudun dengelenmesine, bağışıklığın kuvvetlenmesine ve vücudun işleyişinin düzenlenmesine katkıda bulunur.

Ananas Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ananas yemek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.  Bir porsiyon ananas ile günlük C vitamini ihtiyacının %130’unu karşılayabilirsiniz. Yani ananasta ihtiyacınız olandan daha fazla C vitamini bulunmaktadır. C vitamini elde edebileceğiniz en doğal ve en lezzetli kaynaklar arasında ananas en önlerde yer almaktadır. Ananas aynı zamanda antioksidan içerir. Bu içerikleriyle ananas bağışıklık sistemini güçlendirir ve olası hastalıklara karşı savaş açar.

Ananas yemek kanserin önüne geçmeye yardım eder. C vitamini içeriği ile serbest radikallerle savaşır ve kanserin önüne geçer. Özellikle de ağız, boğaz ve meme kanserine karşı koruyucu antioksidanlar barındırır.

Ananasın içerisinde farklı antioksidanlar bulunur. A vitamini, beta karoten, bromelan, flavonoidler ve manganez bunlardan en önemlileridir.

Ananas sizleri soğuk algınlığı, öksürük gibi sorunlardan da korumaktadır. Ananasın içerisinde yer alan bromelan solunum yollarında ve sinüslerde oluşan ve biriken balgamı ve mukusu azaltmaktadır.

Ananas kemik sağlığını korumak konusunda yardımcıdır. İçerisinde yüksek oranda kalsiyum ve manganez bulunan  ananas kemikler için oldukça faydalıdır ve kemiklerin yenilenmesine yardımcı olur. Herhangi bir kemik problemi yaşanıyorsa da iyileşme sürecini hızlandırır. Manganez de kemik sağlığına yardımcı olan bir antioksidandır ve bir porsiyon ananas tüketiminde günlük manganez ihtiyacınızın %70’ini karşılamış olursunuz.

Ananas göz sağlığını korumak konusunda oldukça önemli bir besindir. Yaş ilerledikçe göz hastalıklarının oluşma ihtimali de yükselmektedir. Ananas yiyerek katarakt gibi göz hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

Ananas tüketmek tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Ananasta bulunan potasyum vücut için en gerekli ve ideal minerallerden biridir. Potasyum ise damarların genişlemesine yardımcı olur. Ananası içerisinde bulunan potasyum sayesinde ananas yemek tansiyonunuzun düzenlenmesine yardımcı olur. Ananas tüketmek damar yağlanması, kalp krizi, felç, yüksek tansiyon, kan akışında pıhtılaşma, damarlarda plak birikimi sorunlarında önüne geçmektedir.

Ananasın en önemli faydalarından biri de eklemlerde ve kaslardaki enflamasyonu azaltmasıdır. Ananasın içinde bulunan bazı maddeler sayesinde vücutta oluşabilecek ağrı ve rahatsızlıkların önüne geçilebilir ve rahatsızlıklar azaltılabilir.

Ananasın birbirinden farklı çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle ananas yemek sizin için oldukça faydalıdır. Fakat ananas şeker açısından da oldukça zengindir Bu özelliği nedeniyle aşırı ananas tüketiminde almanız gerekenden daha fazla şeker alırsınız. Bu nedenle ananas tüketimini kontrollü hale getirmelisiniz. Eğer ananas tüketmek yerine ananas suyu tüketmeyi tercih ederseniz. Bu zamanlarda farklı şeker oranı düşük meyveleri de içerisine meyve suyunuzun şeker oranını düşürebilirsiniz.

Cevap bırakın