Anksiyeteyi Azaltan Besinler Nelerdir?

Anksiyeteyi Azaltan Besinler Nelerdir? Anksiyete Doğal Yollarla Nasıl Giderilir? Anksiyete Sorunu Doğal Çözümlerle Nasıl Geçer?

0 191

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok etken anksiyeteye neden olabilmektedir. Hayat telaşı, stres, dengesiz beslenme bunlardan bazılarıdır. Anksiyete kimi insanda hafif şekilde seyir etse de bazılarında da daha ciddi şekilde seyreder. Ciddi bir anksiyete sorunu yaşanıyorsa bu durumu sadece besinlerle kontrol altına almak mümkün olmayabilir. Besinler doktor tavsiyesi ile verilen tedavilerin yanında destekleyici konumunda olur.  Ancak hafif şekilde seyreden bir anksiyete problemi yaşanıyorsa bazı besinler ile kontrol altına alınabilir.

Anksiyete problemi, stres, dengesiz beslenme, yaşanan hayat tarzı, zararlı alışkanlıklar ve buna benzer daha birçok nedenden dolayı erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlayan bir sinir hastalığıdır. Sağlık durumunuzu yan etkileri nedeniyle olumsuz yönde etkileyebilecek olan bu hastalığın farklı seviyeleri vardır. Hafif, orta ve şiddetli şekilde seyredebilir.

Siz de kendinizde anksiyete problemi olduğundan şüpheleniyor olabilirsiniz. Tansiyon, endişe, kaygı, çarpıntı, ani kalp atışı hızlanmaları yaşıyorsanız anksiyeteniz olabilir. Anksiyete çok endişelenmeye neden olabilecek bir sorun değildir. Başlarda hafif seyreder ama sonrasında şiddetlenebilir ve panik atak şeklini alabilir. Bir anksiyete krizi esnasında, panik, nefes almada zorluk, tansiyon düşüp yükselmesi gibi durumlar görülebilir.

Anksiyete problemini kontrol altına almaya yardımcı olacak bazı besinler vardır. Şimdi birlikte anksiyeteyi azaltan besinleri inceleyelim.

Anksiyeteyi Azaltan Besinler Nelerdir?

Yulaf

Yulaf iyi bir tahıldır ve içerdiği özellikler sayesinde tüm diyet listelerinin vazgeçilmezleridir. Enerji verir, canlı tutar aynı zamanda sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olur. Bu sayede hem çok sağlıklı hem de anksiyete probleminizi yatıştıracak bir besin tüketeceksiniz. Yulaf içeceklerin içerisine konur, granola yapımında kullanılmaktadır, meyveli yoğurtların içerisine konulmaktadır. Her saat kullanabileceğiniz farklı versiyonlar üretebilirsiniz.

 Bira Mayası

Bira mayası, sinir sistemini yatıştıran ve sakinleştirici etki yaratan bir besindir. İçerisinde vitamin ve mineral bulundurur. Bu özellikleri sayesinde anksiyete dahil birçok sinir problemini ortadan kaldırır.

Yeşillikler

Ispanak, roka, tere, kıvırcık gibi bazı yeşil sebzeler, içerisinde barındırdıkları magnezyum sayesinde sinir sistemini düzenleme özelliklerine sahiptir. Salatalarda, smoothielerde ve daha çok farklı şekillerde tüketilebilen bu besinler anksiyete probleminin azalmasına yardımcı olur. Çiğ halde tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Nane

Taze nane tüketmek, anksiyete problemini azaltmaktadır. Anksiyete krizleri, baş dönmesi, kalp çarğıntısı gibi birçok anksiyete kaynaklı sorunu gidermeye yardımcı olur. Günllük olarak taze nane tüketmek faydalı olacaktır. Suyunuzun içine birkaç yaprak ekleyebilir, kahvaltıda tüketebilirsiniz. Salata, çay ve smoothielerde de inanılmaz lezzetli, ferahlatıcı ve sağlıklı bir etkiye sahiptir.

 Kakao

Kakao, uyarıcı etkisi olan bir besindir. İçerisinde bulunan magnezyum sayesinde panik atakları engeller, ruh sağlığını iyileştirir. Sinir sistemine iyi gelen saf kakao ve çikolata arasındaki farkı ayırt etmek önemlidir.

 Avokado

Avokado panik atakların önlenmesine yardımcı olan ve anksiyete problemini hafifleten bir besindir. Ayrıca avokado besin eksikliğini gidermeye de yardımcı olan popüler bir meyvedir. Her türlü smoothiede, mezelerde, tatlılarda, ara öğün ve kahvaltılarda kullanabilir.

Cevap bırakın