Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Anne sütü nasıl sağılır? Anne sütü sağmanın püf noktaları nelerdir? Anne sütü pompalamanın önemli detayları nelerdir?

0 521

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bazı durumlarda anneler bebeklerini emziremez ve bu noktada devreye anne süt sağmak gelir. Bebek dönem dönem ya da yenidoğan döneminde memeyi reddedebilir, annenin memesi tıkanık hale gelmiş ve şişmiş olabilir ve anne memeyi rahatlatma ihtiyacı hissedebilir, özellikle işe giden anneler bebekleri için işe gitmeden önce süt bırakıp giderler. Bunu yapabilmek için süt pompalarına ihtiyaçları vardır.  Süt sağmak anne ve bebek için daha rahat olacaktır. Eğer süt pompalama konusunda tecrübesizseniz, aklınızda sorular var ise ve süt sağmayı daha iyi hale getirmek istiyorsanız aşağıda belirteceğimiz şekillerde sütünüzü sağabilir ve gönül rahatlıkla kendi işlerimize odaklanabilirsiniz.

Pek çok farklı sebeple süt sağma ya da süt pompalama aletleri kullanılmaktadır. Çalışan anneler ve günlük yaşamdan kaynaklanan sebepleri bir kenara bırakacak olursak bebeğin doğumundan hemen sonra annenin ve ya bebeğinin durumunun uygun olmaması durumunda da süt pompaları kullanılmaktadır. Bazı bebekler erken dünyaya gelir ve bir süre hastanede kalarak doktor kontrolünde olmak durumunda kalırlar. Bazı anneler ise doğumdan sonra henüz yeteri kadar süt üretemiyor olabilirler ya da annelerin göğüs uçları emzirme için henüz uygun olmayabilir. Bu ve buna benzer sebepler ile anneler sütlerini sağarlar. İlk 6 ayda yani yenidoğan döneminde bebekler için anne sütü çok önemlidir. Çünkü bebek bu 6 aylık sürede sadece anne sütü ile beslenir. O yüzden anneler yeteri kadar besin almalı ve süt üretmelidir. Bu sebeplerden süt pompalama işlemini uygulayan anneler süt sağma zamanlarını ve ne kadar süre buna devam edeceklerini planlamalılardır. Bebekler biberona alışabilir ve bir süre sonra anne memesini yadırgayıp istemeyebilir. Bunu bir düzende yapmak gerekir.

Anne sütü pompalamak faydalı bir işlemdir. En başta anne sütünün yoğunlaşmasına ve süt üretiminin fazlalaşmasına olanak sağlarlar. Bu durumda süt sağma kararı ne kadar erken verilirse anne sütünün yoğunlaşma ve artma hızı da o kadar iyi olacaktır. Sık sık pompa yaparak bunu düzenli hale getiren ve sütlerini arttıran anneler bir noktadan sonra bebeğin ihtiyacını karşılayacak kadar sağmalı ve anne memesini bebeklerine unutturmamalılardır.

Süt Pompası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru süt pompası seçimi önemlidir. Bu sizin için kullanım kolaylığı sağlar ve zamanınızı daha az harcamanıza yardımcı olur.

Süt pompalarının iki çeşidi vardır; biri manuel diğeri ise elektrikli olan seçeneğidir. Hangi türün kullanımının sizin için daha rahat olacağını düşünüyorsanız onu seçmelisiniz.

Eğer ki seçimizin manuel süt pompasından yana olacaksa tek el ile kullanım kolaylığı sağlayabilecek bir model seçmeniz tavsiye edilir. Bunun haricinde biberonun devrilmesini önleyen altlıklı süt pompaları vardır. Bunlar sizin işinizi daha da kolaylaştırır.

Seçiminiz elektrikli bir süt pompasından yana olacak ise de emme gücünü arttırıp azaltabileceğiniz, kendi isteğinize göre ayarlayabileceğiniz bir süt pompası olması lehinize olacaktır. Bunun dışında alacağınız elektrikli süt pompası rahatlıkla temizlenmeye uygun parçalanabilir ve rahat taşınabilir olmalıdır.

Süt sağma sırasında anne göğüslerinin acıdığını hissedebilir ve bunu olağan karşılayabilir. Fakat bu durumu olağan karşılamak hata olur. Eğer göğüs ucunda acı yapabilecek bir yara yoksa ve buna rağmen bir göğüs ucu ağrısı ve acısı yaşanıyorsa anne kendisi için uygun olmayan bir başlık kullanıyor olabilir. Bu sebeple süt popması seçerken farklı göğüs başlıklarının olmasına dikkat edin.

Anne sütünü sağmak kadar muhafaza edip saklamak da önemlidir. Anne sütü değerlidir ve bebek için oldukça önemlidir. Bu sebeple anne sütü iyi muhafaza edilip çöp edilmemelidir. Bunun için sterilize edilmiş özel süt saklama poşetleri ve ya cam kaplar kullanılabilir. Bu kapların üzerinde de sütün ne zaman pompalandığı detayı düşülürse kullanım sırası da ona göre ayarlanabilir. Pompalanan süt oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında ise 3 gün kalabilmektedir.

 

Cevap bırakın