Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır? IF Diyeti Nedir?

0 352

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Aralıklı oruç diyeti, dünyanın her yerinde tercih edilen ve diğer adı intermittent fasting (IF) diyeti olan bir diyet türüdür. Son zamanların kilo vermek adına trendlerinden ve sık tercih edilenlerinden olan aralıklı oruç diyeti, uygulayan insanlar tarafından sevilmektedir. Uygulayanlar fazla zorlamayan ve zayıflatan bir diyet olduğu görüşündedirler. Bir çok diyette karbonhidrat, yağ, gluten alımı kısıtlanır. Yüksek protein alımına odaklanılır. Fakat aralıklı oruç diyetinde odaklanılan nokta ne yenildiği değil ne zaman yenildiğidir. Günün belirli bir zaman diliminde yemek yemek serbestken belirli bir diliminde yemek yemek yasaktır. Sadece su ve kalorisi olmayan asitsiz içecekler tercih edilebilir. Tüm dünyada son zamanların trend diyet türü olan aralıklı oruç diyeti, ünlülerinde sık tercih ettiği bir diyettir. Farklı versiyonları oluşturulmaktadır fakat ortadaki temel amaç belirli bir zaman diliminde yemek yememektir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları

  • Aralıklı oruç diyeti araştırmalara göre kan şekerini düzenlemekte, kalp ve damar hastalıklarını önlemekte ayrıca kanser riskini azaltmaktadır.
  • Her gün %20 oranında kaloriyi kesmeye yardımcı olan bu diyet,8 haftada vücut ağırlığının %8’ini düşürmektedir.
  • Bu diyetin sırrı uzun süre aç kalmak ve bizim kültürümüzdeki adlandırılmasına göre oruç tutmaktır. Bu sizin sinirlenmenize ve stres olmanıza başlarda neden olabilir. Fakat sonrasında bu durum normale dönecektir. Bu durum sizin stresle başa çıkma gücünüzü artırır. Bu sayede bazı ruhsal hastalıkların engellenmesine de yardımcı olunmuş olur.
  • Diyet sonunda, vücutta inflamasyonlar (iltihaplanma) azalır.

Aralıklı Oruç Diyetinin Kuralları

  • Fasting yani oruç yapılmayan günlerde istenilen her yiyecek yenebilmektedir. Fakat tabi ki kilo vermek ve ihtiyacınız olan besin maddelerini elde etmek adına sağlıklı yiyecekler yenmesi tavsiye edilmektedir. Şekerli ve işlenmiş gıdaların tüketimi önerilmemektedir.
  • Fasting günlerinde ya hiç yemek yenmeyecek ya da az yemek yenecek.
  • Her zamanki pişirme ve alışveriş düzenine devam edebilirsiniz. Fakat sağlıklı gıdalara yöneldiğiniz sürece bu geçerlidir.
  • Paketlenmiş gıda tüketimi kesinlikle yasaktır. Alışverişlerinizi yaparken buna dikkat etmelisiniz.
  • Egzersiz konusu tamamen kişinin kendi iradesine bağlıdır. Fasting yapmadığınız günlerde egzersiz yapabilirsiniz. Yaptığınız günlerde ise kendinizde bu enerjiyi bulmaz ve sizin için iyi gelmeyeceğini düşünürseniz egzersiz yapmayın. Kendinizi analiz edip buna göre bir egzersiz programı çıkarın.
  • Aralıklı oruç diyeti yorgunluk, güçsüzlük ve baş ağrısı gibi yan etkilerde bulunabilir. Zamanla bünyeniz düzene alışacak ve bu sorunları yaşamayacaksınız.

Aralıklı Oruç Diyetini Kimler, Nasıl Yapmalıdır?

Vücut Yağını Kaybetmek ve Kas Yapmak İsteyenler

Aralıklı oruç diyetinde, kadınlar günde 14; erkekler ise günde 16 saat aç kalmaktadır. Geri kalan 10 ila 8 saatte yemek yenilmektedir. Fasting ve ya oruç sırasında filtre kahve, diyet soda, şekersiz ve kalorisiz içecekler tüketilebilmektedir. Birey yaşam tarzına göre aç kalma zamanını kendi ayarlayabilmektedir. Çoğu kişi akşamı aç geçirmektense uyandıktan sonra aç kalmayı tercih ediyor. Düzenli bir beslenme süresi oluşturulduktan sonra zaman dilimi kişinin kendi tercihine bırakılabilmektedir. Egzersiz günleri de tamamen kişinin kendi iradesine ve isteğine bağlıdır. Fakat egzersiz yapılacak günlerde karbonhidrat tüketimi önemlidir. Dinlenme günlerinde de bunun tam tersine yağ alımı daha çok önem kazanır. Bu nedenle aralıklı oruç diyetini uygulayan  ve kas yapmak isteyen kişiler egzersiz günlerinde karbonhidrat, dinlenme günlerinde yağ alımı yapmalıdır. Protein tüketimi ise her gün yüksek tutulmalıdır.

Sağlıklı Beslenen Fakat Bunu Desteklemek İsteyenler

Aralıklı oruç diyetinin bu versiyonunda, hafta boyunca istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Fakat haftanın 1 ve ya 2 günü 24 saat oruç tutmalısınız. Bu versiyonun yaratıcısı, bu günlerde hiç yemek tüketilmemesi sadece gerek duyulduğunda kalorisiz içecek içilmesi gerektiğini söylemiştir. Fasting ve ya oruç bittikten sonra da normal yeme düzenine dönülebilmektedir. Her gün yapmak yerine haftanın 1 ve ya 2 günü bu orucu yaparak da kalori alımını azaltabilirsiniz. Düzenli egzersiz de yaparak bu diyeti başarı ile tamamlarsınız.

Kuralcı ve Disiplinli Hareket Etmeyi Sevenler

Aralıklı oruç diyetinin bu versiyonunda ise her gün 20 saat oruç ve geri kalan 4 saatte büyük bir öğün yiyerek diyeti gerçekleştirebilirsiniz. 20 saatlik orucun ardından, çiğ meyve ve sebzeler, taze meyve suları, bir kaç porsiyon protein alımı yapabilirsiniz. Gece beslenmek bu versiyonun felsefesi. 20 saatlik açlığın ardından gece 4 saat beslenme, vücudunuzu toparlıyor, gevşetiyor, sindirimi kolaylaştırıyor. Gece yemek yemek aynı zamanda vücudun yağ yakmasına ve hormon üretmesine de katkıda bulunuyor. Yeme sırası bu 4 saat içinde sebze, protein ve yağ olarak ilerlemeli. Eğer hala doyulmadıysa bir miktar karbonhidrat alımı da yapılabilmektedir. İlginç ve zorlayıcı bir versiyon olduğunu siz de düşünmektesiniz. Fakat belirttiğimiz gibi kuralı ve disiplini seven bireyler bu aralıklı oruç diyeti versiyonunu tercih edebilir.

 

Cevap bırakın