Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir? Arı Sütünün Bağışıklığa Etkileri Nelerdir? İşte Arı Sütü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler...

0 352

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Arılar bizlere bal, propolis gibi sağlıklı besinler sağlarlar. Bunların yanında diğerlerine göre daha az bilinen arı sütü de vardır. Arı ürünleri tüketmek sağlığımıza oldukça önemli faydalar sağlar. Arı sütü de bu ürünlerden biridir ve sağlığımız için çok değerlidir.

Arı sütü içerisinde bulunan anti bakteriyel ve anti enflamauvar özellikleri sayesinde antioksidan ve dezenfektan özellikleri sağlar. Arı sütü işçi arıların salgıladığı bir maddedir ve bu ürün arılar içinde önemlidir.

Geçmişten bugüne hala kullanılmakta olan arı sütü geleneksel tedavilerde ve terapilerde kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde geleneksel tedavilerden ziyade ilaçlarda ve kozmetik ürünlerinde sıkça tercih edilmektedir.

Arı sütünün içerisinde protein, karbonhidrat, lipit, vitaminler, mineraller ve su bulunmaktadır. Zengin bir içeriğe sahip olan arı sütünün içerisinde 100’den fazla organik bileşen de bulunmaktadır. Arı sütü antioksidan sağlar, yaşlanmaya engel olur, anti enflamatuvar özellik sağlar ve nörotropik özelliğe sahiptir.

Arı sütü insanlar için birçok konuda fayda sağlar noktalarda bulunmaktadır. Bunları birlikte inceleyelim;

 • Arı sütü fiziksel ve zihinsel iyileşme sağlamaktadır. Özellikle yaşlılarda zihinsel ve fiziksel fonksiyonları uyararak gerilemeyi önler. Bir araştırma sonucuna göre 6 ay boyunca arı sütü kullanan kişiler izlenmiştir ve bu kişilerin zihinsel sağlığında gelişim görülmüştür.
 • Arı sütü stres hormonunda düşüş meydana getirir. Böylelikle gün içerisinde daha az stresli olabilir ve işlerinize daha sağlıklı bir kafayla odaklanabilirsiniz.
 • Arı sütü dokuların yenilenmesine ve yaraların hızlı şekilde onarılmasına yardımcı olur. Arı sütü içeriği sayesinde dokuların yenilenmesine yardımcı oluyor. Böylelikle de yaraların iyileşmesinde etkili rol oynuyor. Ayrıca arı sütü ciltte peeling etkisi yarattığı yeni gelen dokunun düzgün olmasını sağlıyor.
 • Arı sütü bölgesel olarak da tüketim olarak da fayda sağlıyor. Ağız yolu ile de arı sütünden faydalanılabiliyor.
 • Arı sütü anti bakteriyel özelliği sayesinde bizi bakterilere karşı koruyor. Arı sütü özellikle gram pozitif bakterilere karşı bileşenleri sayesinde olumlu etkilerde bulunmaktadır.
 • Arı sütü araştırmalara göre oksidatif stresi azaltmaktadır.
 • Arı sütü anti bakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonlara savaş açar ve böylelikle bağışıklığımızın düşmesini engeller.

Arı sütü için direkt olarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor demek yanlış olur. Bu konu hakkında bilimsel bir çalışma sonucunda oluşan kesin kanıtlar bulunmamaktadır. Fakat dediğimiz gibi içerisinde bulunan protein, vitamin, mineral gibi içerikler sayesinde kişiye olumlu etkiler sağlar. Özellikle de anti bakteriyel ve anti enflamatuvar özelliği sayesinde bağışıklığın dışarıdan gelecek enfeksiyonlara karşı düşme olasılığını düşürür.

Bağışıklığımızı güçlü tutmak için elbette çok farklı ve çok faydalı başka yöntemler de bulunmaktadır;

 • Mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek ve vücuda ihtiyacı olan besini vermek bağışıklığı güçlendirmektedir. Ayrıca düzenli ve sağlıklı beslenmek, ara öğün tüketmek de bağışıklık sistemimize katkı sağlar.
 • Probiyotik açısından faydalı bir çok besin bulunmaktadır. Bu besinlerden faydalanmak bağışıklığımız için son derece önemlidir. Bu besinlerin başında kefir, yoğurt gibi yiyecekleri sayabiliriz.
 • Düzenli olarak fiziksel egzersizler yapmak da bağışıklık sistemimizi her mevsimde çok daha güçlü hale getirecektir.
 • Yeterli ve düzenli uyumak da bağışıklık sistemimizin düşmesini engeller.
 • Stresten mümkün olduğunca uzak durmak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Propolis ve balın bağışıklığı güçlendirmek  konusunda etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle arı sütünün de bağışıklık için etkili olma olasılığı oldukça yüksektir. Fakat bu konuda kesin kanıtlar olmadığı için kesin konuşmak da mümkün değildir.
 • Arı sütünün insanlar üzerinde araştırmaları hala devam etmektedir. Bağışıklık konusunda etkileri oldukça umut verici olmasına rağmen henüz kanıtlanmış bir değer yoktur. Fakat arı sütü genel olarak cilt için, sağlık için faydalı bir üründür.

Cevap bırakın