Aşı Olmak İçin Antikor Testi Yaptırılmalı Mıdır?

Aşı Olmak İçin Antikor Testi Yaptırılmalı Mıdır? Aşı Olmak İçin Antikor Testine Gerek Var Mı? İşte cevapları...

0 407

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Aşı Olmak İçin Antikor Testi Yaptırılmalı Mıdır?

Antikor testleri kişiden alınan kan örneğinde belirli bir antikorun varlığının saptanması ya da varsa miktarının belirlenmesi için uygulanan işlemlerdir. Koronavirüs ile karşı karşıya kaldığımızdan beri hiç belirti göstermeden de bu hastalığı atlatan ve taşıyıcı olan bir çok insan var. Ayrıca bazı semptomlar ile hastaneye giden ve test olan kişinin testinin negatif çıkmasına rağmen birkaç gün sonra pozitife dönebilmesi durumu da bulunmaktadır. Bu nedenle koronavirüse yakalanmadığımızı sanarken aslında atlatmış da olabiliriz. Koronavirüs geçiren kişilerde 6 ay sonunda antikorun azaldığını haberlerde duymuşsunuzdur. Duymadıysanız bile öğreniyorsunuz. Bu nedenle aşı yaptırmak bugün sizin için gerekmiyorsa 6 ay sonra muhakkak gerekecek. Yine bu nedenle antikor testi yaptırıp aşı olup olmama kararı almak yanlış olacaktır. Aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yoktur. Antikorlar bir süre sonra azalacak ve bizim yeniden koronavirüse yakalanma ihtimalimiz yükselecek bu nedenle aşı yaptırmak çok daha güvenli bir seçenektir.

Vücudumuzda tek bir çeşit antikor salgılanmaz. Vücudumuzda antikor salınımı 2 şekilden oluşur. Bunlardan ilki hastalık başladığında oluşan antikor diğeri ise hastalığı geçirdikten sonra oluşan antikordur. Vücudumuz bir düşmanla karşılaştığında ilk etapta onunla savaşmak ister bu nedenle de savaşçı hücreler devreye girer. Sonrasında ise vücudumuz bu düşmana karşı antikor bağışıklığı oluşturur.

Vücudumuzda ilk gelişen antikor ıgM tipi antikordur. Yani erken evre antikorudur. IgM antikoru yavaş yavaş kaybolan bir antikordur ve ıgM antikoru sadece hastalığın başlangıcıyla ilgili bir antikor çeşididir. Ortalama 2 ay sonra da ıgM antikoru kandan yok olur. Bu antikordan kısa bir süre sonra da IgG antikoru oluşur. Yani geç cevap antikoru oluşur. IgG antikoru ise oluştuktan sonra ömür boyu kanda kalmaktadır.

Çoğu kişi aşı olmak konusunda önce antikor testi yaptırırım eğer vücudumda antikor varsa aşı yaptırmama gerek yok diye düşünüyor. Fakat bu yanlış bir düşünce çünkü koronavirüs salgını ile birlikte yapılan çalışmalarda 6 aydan sonra antikorlar azalmaya başlandığı görülmüştür. Bu da kişilerde yeniden koronavirüse yakalanma ihtimalini doğurmaktadır. Mesela kızamık aşısı olan ve ya yıllar önce kızamık geçiren bir kişiye yıllar sonunda antikor testi yapılsa kanda kızamık ıgG antikoru saptanmaktadır. Bu da daha önce kızamk geçirdiğini ya da aşı olduğunu ifade etmektedir. Fakat ne yazık ki koronavirüs de bu durum söz konusu olmuyor. Eğer çok yakın bir zamanda koronavirüs olmadıysanız ve ya koronavirüse yakalanmış olabileceğinize inanıyorsanız ancak bu çok yeni değilse antikor testi yaptırmanıza gerek yoktur. 4-6 ay içerisinde koronavirüs geçirdiyseniz antikor testine gerek duymadan aşınızı rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Aşının şuan üzerimizdeki etkinliğini bilemiyoruz. Ancak bu yaptırdıktan sonra belli olacak ve koruyuculuğu konusunda fikir sahibi olacağız. Aşı olduktan sonra bir koruyucu etkisini göremeyebiliriz ancak hasta olsak bile aşı sayesinde daha hafif atlatabileceğimizden emin olabilirsiniz.

Cevap bırakın