Avokado Yağının Cilde ve Saçlara Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağının Cilde ve Saçlara Faydaları Nelerdir? Avokado Yağı Vücuda İyi Gelir Mi?

0 238

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Avokado Yağı Nedir?

Avokado sıcak iklim bölgelerinde yetişen tropikal bir meyvedir. Ülkemizde Antalya başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde manavlarda, köy pazarlarında ve büyük zincir marketlerde satışı bulunmaktadır. Avokado çok sağlıklı ve vücuda faydalı bir meyvedir. Avokadonun kendisi gibi yağının da vücuda ve sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Avokado yağı soğuk pres yöntemi ile elde edilen oldukça kaliteli bir yağ türüdür. Avokado yağı içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına katkılarda bulunur. Şuanda dünya çapında ve ülkemizde oldukça kıymetli olan ve popüler bir yağ haline gelmiştir. Avokado yağının içerisinde yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. E vitamini cilt ve saç bakımını sağlamakta büyük bir yardımcıdır. İçerisinde bulundurduğu e vitamini ve diğer sağlıklı vitamin ve mineraller sayesinde avokado yağı cilt ve saç bakımında kullanılır.

Avokado yağı saç ve cilt bakımı dışında yemeklerde ve salatalarda da kullanılmaktadır. İçerisinde bulundurduğu doymamış yağ sayesinde sağlığa çok iyi gelir. Avokado yağı zeytinyağı ile oldukça benzerlik göstermektedir. Avokado yağının içerisinde karbonhidrat bulunmamaktadır. Bu sayede avokado yağı Akdeniz diyetinde rahatlıkla tercih edilebilir ve zaten edilmektedir. Yani işin özü şu ki avokado yağı hem iç hem de dış sağlığımız için oldukça faydalı bir üründür. Avokado yağının içerisinde çeşitli vitaminler ve antioksidanlar bulunmaktadır. Bu vitaminler ve antioksidanlar sayesinde ciltte oluşan sivilce, akne ve egzama sorunlarına iyi gelir. Bunun yanı sıra saçlarda oluşan dökülmelere, kırılmalara ve yıpranmalara da oldukça faydalıdır. Saç kıran tedavisinde de avokado yağı etkili bir üründür.

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado çok güçlü bir içeriğe sahiptir. Bu bilimsel araştırmalar ile birlikte kanıtlanmıştır. Avokado ve avokado yağı yemeklere ve salatalara eklenebilir. İçerisinde karbonhidrat barındırmaz. Yağ oranı oldukça yüksek bir meyve olması ile ve doymamış yağ asidi içerdiğinden dolayı hazmı ve sindirimi kolaylaştırır. Vitamin ve mineral bakımından çok güçlü bir içeriğe sahiptir. Avokado yağı  A, B1, B2, B5, D ve E  gibi vitaminleri içermektedir. Birbirinden önemli bu vitaminlerin yanı sıra potasyum, protein ve doymamış yağ gibi mineralleri içerir. Avokado yağı kalp ve damar hastalıklarının tedavisine önemli oranlarda katkı sağlar.

Avokado yağı direkt olarak cilde uygulanabilir. Fakat cildin tamamına uygulanmadan önce saf halini cildin küçük bir kısmına uygulayarak alerjik reaksiyon oluşturup oluşturmadığı test edilmelidir. Eğer ciltte yanma ve ya kızarıklık görülmüyor ise cildin tamamına uygulanabilir. Cilt uzmanları tarafından genellikle avokado yağının zeytinyağı ile seyreltilere kullanılması önerilir. Bu sayede ciltte oluşabilecek alerjik reaksiyonların önüne daha çok geçilmiş olur. Avokado yağının direkt olarak kullanılması hassas ciltlerde tahrişe neden olabileceği için bu seyreltme önerilmektedir.

Avokado yağı cilt ve saç bakımında da önemli bir yere sahiptir. Günümüzde popülerliğinin artmasıyla ve kıymetinin anlaşılması ile birlikte bir çok kozmetik ürününde ve bakım ürününde kullanılmaktadır. Bunlara dudak nemlendirici, vücut losyonları,  el ve yüz nemlendiricileri, saç bakım yağları örnek gösterilebilir.

Avokado yağı yenilenebilir bir yağ türüdür. Vücuda sağlıklı olması ve kan dolaşımının hızlanmasına da yardımcı olacağı için masaj ve terapi salonlarında da kullanılmaktadır. Kendiniz de evde masaj yapmak için avokado yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Avokado yağı yemeklere ve ya salatalara kullanılacaksa yenilebilir avokado yağları satın alınmalıdır. Cilt bakımı için üretilen avokado yağları yenilebilir olmayabilir.

Avokado yağları önemli kalp dostlarıdır. Kalp ve damar hastalıklarında oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan doymamış yağlar sayesinde kolesterole iyi gelmektedir. Kandaki kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olan avokado yağı bununla birlikte kalp ve damar tıkanıklıklarını açar. Avokado yağı vitamin bakımından çok zengindir. Bu sayede kansere savaş açabilmektedir. Özellikle prostat kanserini önlemede ve ilerlemesini durdurmada oldukça etkilidir.

Avokado Yağının Cilde Faydaları

Cilde oldukça faydalı olan avokado yağı pek çok kozmetik ürününde kullanılmaktadır. Cilde karşı olumlu ve koruyucu etkileri vardır. Cilde canlılık verir ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Avokado yağı yüksek oranda E vitamini içerisinde bulundurmaktadır. İçerisinde bulunan bu E vitamini sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirir ve düzenli kullanımında ciltteki kırışık oluşumunu yavaşlatır. Avokado yağı bunların yanı sıra anti bakteriyel ve iltihap önleyici özelliklere ve içeriklere de sahiptir. Böylelikle cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. İçindeki mineraller ve vitaminler akne, sivilce ve iltihap oluşumunu engeller. Cildi besleyen dışarıdan alınacak darbelerden koruyan avokado yağı ciltteki leke oluşumunu engeller ve oluşan lekelerin azalmasını sağlar. Bunun haricindeki ciltteki kırışıklıkları ve çizgi görünümünü azaltır.

Avokado yağının en belirgin özelliklerinden bir tanesi de onun nemlendirme özelliğidir. Bu özelliği ile birçok nemlendirici kozmetik ürününün içerisinde bulunur. Avokado yağının içerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar cildin kolejen üretimini destekler. Avokado yağını ve ya avokado yağı içerikli kozmetik nemlendirici ürünleri cildinizi nemlendirmede kullanabilirsiniz. Cildiniz bu sayede hem nemlenir hem de beslenir. Avokado yağı zeytinyağı ve ya badem yağı ile seyreltilebilir. Bir karışım oluşturmak isterseniz de içerisine yasemin yağı ya da lavanta yağı koyarak güzel bir kokulu nemlendirici elde edebilirsiniz.

Avokado yağı cildi onarması ve beslemesiyle ünlüyken cilt rahatsızlıklarına da iyi gelir. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi de egzamadır. Egzamanın getirdiği kızarıklık, kuruluk ve kaşıntıyı avokado yağı dindirir. Bu sayede cildinize bir rahatlama hissi getirir. Aynı zamanda cildi beslediği için egzama rahatsızlığının yok olmasına yardımcı olur.

Avokado Yağının Saça Faydaları

Avokado yağı cilde iyi geldiği kadar saçlara da iyi gelmektedir. Saç neminin korunmasını sağlar ve nem oranını olması gereken seviyeye getirir. Avokado yağı saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Bu uygulama sayesinde avokado yağının içerisinde bulunan lesitin maddesi saç derisine temas eder. Temas eden bu lesitin maddesi de saç köklerinde koruyucu bir etki oluşturur ve saç dökülmelerini önler ve saç derisini nemlendirir. Böylelikle saçlar muhteşem bir yumuşaklığa kavuşmuş olur. Avokado yağının kuru yapıya sahip saçlarda kullanılması daha çok önerilmektedir. Avokado yağı saç nemini dengeler. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde de saça parlaklık ve canlılık kazandırır. Avokado yağı saçı besler, güçlendirir, nemlendirir, yumuşatır, parlaklık kazandırır. Bu mucizevi bir etkidir.

Avokado yağı, günlük hayatta saçları için düzleştirici ve ya şekillendirici kullanan insanlar için onarım sağlar. Düzleştirici ve şekillendirici aletler verdiği ısı ile saçları kırar ve yıpratır, avokado yağı ise kırık oluşumunu engeller ve saçlardaki yıpranmanın oluşmamasını sağlar.

Bazı insanlar saçlarının rengini değiştirmek için çeşitli kimyasallar barındıran boyalar ve saç açıcılar kullanır. Bu kimyasallar saçı yıpratır ve saçın yanmasına bile sebep olabilir. Avokado yağı yıpranan bu saçların yanmasını engeller ve yıpranmayı en aza indirir.

 

Cevap bırakın