Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokadonun Sağlığa Yararları Nelerdir? Avokado Ne İşe Yarar?

0 186

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Avokado günden güne faydaları keşfedildikçe popülerleşen ve çok tercih edilen bir meyve haline gelmiştir. Sıcak iklimlerde yetişen bu meyve sağlığımız için oldukça faydalıdır. Avokadonun faydaları nelerdir? İnceleyelim.

Avokado başta sert fakat sonrasında yumuşak bir hal alan bir meyvedir. Bu meyve günden güne mutfakların vazgeçilmezi haline gelmektedir. İçerisinde C,E,B6 vitaminlerini ve potasyum, lutein, demir, magnezyum, folat gibi mineralleri bulundurur. Bu zengin içeriği ile tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Avokado sıcak iklim bölgelerinde yetişen tropikal bir meyvedir. Ülkemizde Antalya başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde manavlarda, köy pazarlarında ve büyük zincir marketlerde satışı bulunmaktadır. Avokado çok sağlıklı ve vücuda faydalı bir meyve olduğundan sıklıkla tüketilmektedir.

Avokado çok güçlü bir içeriğe sahiptir. Bu içerikler bilimsel araştırmalar ile birlikte kanıtlanmış durumdadır. Avokado ve avokado yağı yemeklere ve salatalara eklenebilen ve birçok farklı kullanım yolu olan ayrıca içerisinde karbonhidrat barındırmayan mucizevi bir meyvedir. Yağ oranı oldukça yüksek bir meyve olması ile ve doymamış yağ asidi içerdiğinden dolayı hazmı ve sindirimi kolaylaştırır. Avokadonun %85’i yağ içeriğinden oluşmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından çok güçlü bir içeriğe sahiptir.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado sağlığa ve cilde birçok faydası bulunan tropikal bir meyvedir. Bu faydaları sıralayacak olursak;

  • Sindirim sistemini düzenler,
  • Depresyon olasılığını azaltır,
  • Kilo kontrolünü sağlar,
  • Bağırsak duvarını onarır,
  • Katarakt ve göz dejenerasyonlarının önüne geçer,
  • Kanser oluşumunu engeller ve ya geciktirir,
  • Cilt dokularının yenilenmesini ve canlanmasını sağlar,
  • Kötü kolesterolün yükselmesinin önüne geçer

şeklinde sıralayabiliriz.

Avokado yağ ve protein açısından birçok meyveye göre çok daha yüksek oranlıdır. Yüksek yağ içermesi sizin için tehlike arz ediyor gibi görünebilir fakat durum böyle değildir. Avokado içerisinde bulunan yağların %85’lik kısmı doymamış yağlardan oluşur. Ayrıca omega3 ve omega 6 yağ asitlerinden oluşmaktadır. Avokado içerdiği doymamış yağlar sayesinde kötü kolesterolden sizi korur. Eğer kolesterolünüz varsa da yükselmesini önler. Avokado glutatyon içerir. Bu içeriği sayesinde de kanser riskinde sizi uzak tutar.

Avokado, kozmetik ve bakım alanında da oldukça tercih edilen bir meyvedir. Cilt dokularının yenilenmesine ve canlanmasına yardımcı olan avokado kozmetik sektörünün vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Avokado herkesin en az 3 ayda bir tüketmesi gereken bir meyvedir. Bu bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. Avokado bağırsak duvarını onarmak gibi güçlü bir özelliğe sahiptir.

Avokado spor yapan, diyete başlayan ve sporcuların en gözde meyveleri arasına girmeyi başarmıştır. Avokado, kilo kontrolünü sağlamasıyla, sindirim sistemini düzenlemesiyle ve depresyondan uzaklaştırmasıyla spor yapan ve diyete başlayan kişilerin gözdesi olmak için oldukça uygun bir meyve. Avokadonun içerisinde bulunan protein ve karbonhidrat da avokadoyu daha albenili hale getirmektedir.

Avokadonun birçok tüketim önerisi bulunmaktadır. Kişi damak zevkine ve almak istediği kaloriye göre avokadoyu farklı şekillerde tüketebilir. Avokado olgunlaştığında yenilmelidir. Olgunlaşmış olup olmadığını anlamak içinse avokadoyu elinize alıp avucunuz içerisinde sıkmanız gerekir. Eğer er kısmı yumuşamış ise avokado olgunlaşmış demektir. Eğer henüz olgunlaşmamış olduğunu düşünüyorsanız bir gazete kağıdına sararak evinizin sıcak bir alanında bekletmeli ve renginin kararmasını beklemelisiniz.

Avokadolar meze şeklinde, salatalara doğranarak, kahvaltıda omletinizin içinde tüketilebilir. Ayrıca bir dilim ekmeğin üzerine avokado püresi ile haşlanmış yumurta koyarak doyurucu bir öğün yiyebilirsiniz.

Cevap bırakın