Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir? Ayvanın Yararları Nelerdir? Ayvanın Sağlığa Etkileri Nelerdir?

0 323

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ayva kış mevsiminde sofraların vazgeçilmezi haline geliyor. Ayvanın hoşafı, reçeli, tatlısı hatta yemeği bile yapılıyor. Hem lezzetiyle hem de faydalarıyla ayva herkes tarafından tercih ediliyor. Ayvanın içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Bu özellikleri ile ayva hem sağlığa, hem cilde hem de ağız lezzetine harika geliyor. Ayva uzun süre tokluk hissi yaratan ve mide, bağırsak gibi hastalıklardan koruyan ayrıca cildi gençleştiren ve canlandıran bir meyvedir. Tokluk hissi ile kilo vermek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir meyve olan ayvanın kalorisi de oldukça düşüktür.

Ayva hem tokluk süresini azaltarak kilo vermeye hem de içerisindeki vitamin ve mineral ile cildin yenilenmesine ve saçları güçlendirmeye yardımcı oluyor. Birçok faydası bulunan ayva geçmişten günümüze birçok farklı şekilde kullanılıyor. Şimdi birlikte ayvanın faydalarını daha detaylı inceleyelim.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın sadece kendisi değil kabuğu ve yaprağı da oldukça faydalıdır. Özellikle ayva yaprağında yüksek oranda fenolik bulunmaktadır. Bu nedenle de ayva için geçerli olan tüm faydalar ayva yaprağı içinde geçerlidir. Ayva yaprağından bitki çayları yaparak da bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Hem lezzetiyle hem sıcaklığıyla kış aylarında içinizi ısıtacaktır.

Ayva kilo vermeye yardımcı bir meyvedir. Ayva kan şekerini dengeleyici bir meyvedir ve içerisinde kan şekerini yükseltecek kadar şeker bulunmaz. Bu nedenle diyabet hastaları ve ya diyet yapan bireyler ayvayı rahatlıkla tüketebilir. Ayva çok önemli bir lif kaynağıdır. Ara öğünlerde ayva ile yapacağınız salatalar vb. yiyecekler sizde uzun süre tokluk hissi yaratacak, az kalori almanızı sağlayacaktır. Böylelikle ayvanın en önemli faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması sayılabilir.

Ayva kış aylarında özellikle de bu dönemde ihtiyacımız olan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayvanın içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. Bu sayede ayva bağışıklığı güçlendirir ve sizi olası hastalıklardan korur. Gün içerisinde ayva yiyerek günlük meyve ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ayvanın anti bakteriyel özellikleri vardır. Bu özelliği sayesinde ise vücutta gezinen zararlı mikroorganizmaların yok olmasına yardımcı olur. Böylelikle ayva ağız kokusunu önler. Ayrıca güzel aromasıyla da ağızda hoş bir tat bırakacağından ağızda oluşan kokular giderilebilir. Ayva çayını düzenli içerek de ağız kokusundan kurtulmak mümkündür.

Ayvanın içerisinde yüksek oranda demir bileşeni bulunmaktadır. Demir birçoğumuzun da bildiği gibi kansızlığa iyi gelmektedir. Kan hücrelerinin artmasını sağlayarak oluşabilecek anemi gibi sorunların önlenmesini sağlar. Ayvanın faydalarından biri de kansızlığa iyi gelmesidir.

Ayva yine içerisinde bulunan demirden de bahsetmişken içerisinde bulunan ek bakır ve çinko mineralleri sayesinde çok faydalı bir hale gelir. Bu mineraller açısından oldukça zengin olan ayva kan dolaşımını hızlandırır. Bu da saç diplerine daha sık ve daha bol oksijen gitmesini sağlayarak sağlıklı saçlar uzamasını sağlar. Saçlar böylelikle güçlenir ve çok daha parlak ve canlı hale gelir. Ayvanın faydalarından biri de saçların güçlenmesine ve uzamasına yardımcı olmasıdır.

Ayvanın saçlara olan etkilerinden bahsettik. Dış etkilerinden devam edecek olursak cildin gençleşmesine yardımcı olduğunu da saymadan geçemeyiz. Bu aslında hem içten hem de dıştan olan bir faydadır. Ayva kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırır. Çünkü içerisinde demir, bakır, çinko gibi yararlı mineraller bulunur. Ayva tüketimi ile böylelikle kırmızı kan hücreleri artacaktır bu da dokulara daha fazla oksijen gitmesi ve dokuların daha fazla yenilenmesi anlamına gelmektedir. Yenilenen dokular ile de cilt genç ve dinç kalır. Ayvanın faydalarından biri de cildi genç tutmasıdır.

Ayvanın faydalarından bir diğeri ise kanser riskini azaltmasıdır. Ayva vücutta dolanan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor ve vücudu serbest radikallere karşı koruyor. Ayvanın antioksidan içeriği oldukça yüksek olduğu için ve bu radikallere savaş açabildiği içinde ayva tüketimi kanser riskini azaltıyor.

Ayva kalp ve damar hastalıklarına karşı bireyleri koruyan bir meyvedir. Ayvanın içerisinde yüksek oranda potasyum bulunur. Bu içeriği ile de kan basıncını düşürebilir ve tansiyonu dengeleyebilir. Bunun yanı sıra kolesterolünde kontrolünü sağlar. Ayvanın içerisinde bulunan demir, çinko ve bakır gibi mineraller de kan hücrelerinin yapımını desteklediği için ayva kalp ve damar hastalıklarına engel oluyor. Ayvanın faydalarından en önemlilerinden biri de kalp ve damar hastalıklarını engellemesi olarak sayılabilir.

Ayva sindirim sistemini düzenler ve sindirime yardımcı olur. Ayva tüketmek gaz probleminin giderilmesine ve sindirimin düzenli ilerlemesine katkı sağlar. Eğer sindirim sorunu yaşıyorsanız haşlanmış ayva tüketerek bu sorunla başa çıkabilirsiniz.

Ayvanın diğer bir faydası ise bağırsak sorunlarının önüne geçmesidir. Ayvanın içerisinde yüksek oranda bulunan lifler sindirim sisteminde olumlu etkiler sağlar. Böylelikle de bağırsak problemleri ortadan kalkar.

Cevap bırakın