Baba Adayları Hamilelik Döneminde Neler Yapmalı?

Baba adayları eşlerinin hamilelik döneminde nasıl davranmalıdır? Hamilelik döneminde baba adayları eşlerine nasıl destek olabilir?

0 202

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik dönemi kadınların en hassas olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde ruhsal değişimler, iniş çıkışlar yaşabilirler ve desteğe ihtiyaçları vardır. Mutlu oldukları kadar streslilerdir. Onları rahatlatma görevi ise baba adaylarına düşer. Bu dönemde baba adayları yapması gerekenler ve anne adayına nasıl destek olması gerektiği aşağıdaki gibidir;

  • Hamilelik döneminde kadınlar sadece fiziksel anlamda değişmezler, bu dönemde kadınların ruh halleri de değişir. Bu durum sık aralıklarla da olabilir bu çalkantılar babanın desteği ile hafifleyebilir. Anne adayları bu dönemde dengesiz tavırlar sergileyebilir. Baba adayının ise yapması gereken onu anlamaya çalışmak ve sabırlı olmaktır.
  • Anne adayları bu dönemde evde olmak zorunda kalabilirler ve bu onlar için bunaltıcı olabilir. Baba adayları bu durumu ortadan kaldırmak için birlikte yapabilecekleri aktivite teklifleriyle gitmeli ve karşı tarafı mutlu etmelidir. Birlikte sinemaya gitmek, yürüyüş yapmak, bebek ve anne için alışverişe çıkmak bunlardan birkaçı…
  • Kadınlar bu dönemde kilo alacağı için kendilerini eskisi kadar iyi ve güzel hissetmeyebilir. Ona sürekli ne kadar güzel olduğunu, onu her şekilde çok beğendinizi söyleyin ve şımartın.
  • Anne adayı eski hareket etme gücüne bu dönemde sahip olamayacaktır. Ev işlerinde onun görevini de mümkün olduğunca üstlenmeye çalışın.
  • Doktor kontrollerinde muhakkak eşinizin yanında bulunmalısınız. Ona destek olduğunuzu ve yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Bebekle ilgili tüm bilgilere ve raporlara sizde hakim olmalısınız. Hem ne de olsa bebek ikinizin değil mi?
  • Bebeklerin ilk 6 aylık süreçleriyle ilgili araştırma yapmalı ve bu konuda bilgi sahibi olmalısınız. Annenin yeterli olmadığı bir noktada duruma müdahele edebilmelisiniz. İlerleyen zamanlarda da bebeğin diğer dönemleri için yine bilgi edinmelisiniz.
  • Artık evinizde 2’den fazla kişinin olacağını kabullenmeli, geceleri eskisi kadar rahat uyuyamayacağınızı, bebeğinizin ağlamasıyla uyanabileceğinizi bilmeli ve kabullenmelisiniz. Bu sizin için doğum sonrasındaki alışma sürecini hızlandırır.
  • Eğer sigara kullanan bir baba adayıysanız bu dönemde sigaraya veda etmelisiniz. Hatta sigara bırakma süreci bebek sahibi olma kararı vermeyle birlikte başlamalıdır. Eğer plansız bir hamilelik gerçekleştiyse eşiniz hamile kaldığında sigarayı bırakmalısınız. Çocuğunuzun nikotin almasına asla izin vermemelisiniz.
  • Hamilelik döneminde eşinizi bırakıp uzun seyahatlere çıkmamalısınız. Hamilelik döneminde anne adayı yalnız bırakılmamalıdır. Bu onu hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yoracaktır. Çok gerek olmadıkça eşinizi hamilelik döneminde uzun süre yalnız bırakmamalısınız. Eğer bırakmak durumunda kalacaksanız eşinizin yanında kalacak bir aile yakınınızla bu durumu konuşmalı ve yanında kalmasını rica etmelisiniz. Bu kişi eşinizin kendisini yanında rahat hissedebileceği biri olmalıdır.
  • Doğum sırasında eşinizin yanında olmalı, elini tutmalı ve onu sakinleştirmelisiniz. Bu eşinizi rahatlatacak ve daha rahat bir doğum geçirmesini sağlayacaktır.

Cevap bırakın