Bahar Alerjisi Nedir? Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Bahar Alerjisi Nedir? Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

0 285

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bahar ayının gelmesiyle birlikte ve polenlerin kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte bahar alerjisi de ortaya çıkar. Mevsim geçişlerinde görülen grip, nezle gibi hastalıklar bu mevsim geçişi dönemlerinde herkeste görülmektedir. Tüm dünyada yayılan ve herkesin sorunu olan korona virüsün de etkisiyle mevsim geçişlerinde  grip, nezle görülmesi insanları telaşlandırmaktadır. Bu nedenle mevsim geçişlerinde görülen bahar alerjisine neyin iyi geleceğini ve bahar alerjisinin ne olduğunu detaylı olarak birlikte inceleyelim.

Bahar Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle kronik bir bahar alerjiniz varsa bu yöntemleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz sizin için en etkili yöntemi söyleyecek ve sizi yönlendirecektir. Böylesi kronik bahar alerjisi olan bireyler için daha sağlıklıdır.
Halk arasında bahar alerjisi, saman nezlesi olarak da bilinen ve bir diğer adı alerjik linit olan bu alerji türü, baharın gelmesiyle birlikte kendini belli etmeye başlar. Bir çok insan bahar alerjisi sorununu yaşamaktadır. Çiçek tozları olarak adlandırılan polenlerin havada uçuşmasıyla,  alerjik bünyelerde etkisi görülür. Polenler genel olarak sağlıksız olmasa da hava da uçuşurken alerjik bünyeye sahip insanlar için sorun yaratır. Çünkü bu polenler histamin seviyesini artırmaktadır. Böylece mukozada iltihaplanma sorunları görülür. Gözlerde, burunda ve nefes borusunda mukoza çevreyi kaplar ve zarar görür. Bu durumda beraberinde sorunları getirir. Bahar alerjisi bu şekilde ortaya çıkmış olur. Bahar alerjisinin kendini belli ettiği bazı belirtiler vardır. Bunları sıralayacak olursak;
  • Burun akıntısı
  • Burun tıkanıklığı
  • Burun kaşıntısı
  • Boğaz kasıntısı
  • Gözlerde kızarıklık
  • Gözlerde sulanma
  • Uyku bozukluğu
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Koku ve tat alma duyularında azalma

Bahar alerjisi fark edilmeden de kendini belli ederek diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Fakat bahar alerjisini diğer hastalıklardan ayırmanın yöntemleri vardır. Bunun en belirgin özelliği yılda sadece bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde görülüyor olmasıdır. Alerjilerde durum genellikle böyledir. Ayrıca her yıl kendini bu dönemlerde tekrar eder. Bu bahar alerjisinin en belirgin özelliğidir.

Bahar alerjisi kronik bir rahatsızlıktır. Bahar alerjisi belirtileri her yaşta kendini farklı şekilde belli edebilir. Ayrıca her yaşta aynı dönemlerde görülür. Bu nedenle ayırt edilmesi aslında kolaydır.

Bahar alerjisini diğer hastalıklardan ayırt etmek için kan testleri ve alerji deri testleri de yapılmaktadır. Diğer hastalıklardan ayırmak için böyle bir yöntem de izlenebilir.

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

İyi Gelecek 5 Yöntem

Bahar alerjisi yıllardır devam eden bir sorundur. Fakat kronik şekilde görülmüyorsa evde doğal yöntemlerle de her dönem tedavisini uygulayabilirsiniz. En azından belirtileri hafifletmek için bazı güzel yöntemler bulunmaktadır. Peki bu yöntemler nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Nane Çayı

Nane çayı, içerdiği uçucu yağlar sayesinde hem de anti bakteriyel özellikleri ile bahar alerjisine iyi gelmektedir. Burun kaşıntısı ve burun akıntısına ayrıca burunda oluşan tıkanıklıklara nane çayı iyi gelmektedir. Nane çayı sadece içmekle kalmaz, geniş bir kasenin içerisine sıcak su koyarak ve üzerine bir kaç damla nane yağı damlatarak da burun banyosu yapabilirsiniz. Bu yöntem kısa sürede nefes darlığı ve burunla ilgili olan sorunlarınızı giderecektir.

Zencefil

Bahar alerjisine iyi gelen besinlerden biri de zencefildir. Taze ya da toz halini yiyeceklerin ve içeceklerin içerisinde tüketmeniz bahar alerjinizin hafiflemesini sağlayacaktır.

Zerdeçal

Zerdeçalın güçlü antioksidan özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri ile öksürük, balgam gibi sorunların tedavisinde çok iyi bir yardımcıdır. Bahar alerjisi sorununda da bu özellikleri ile güçlü bir tedavi edici besindir. Çayınıza katabilir, hazırladığınız salatalara ekleyebilir ve ya toz halini yiyeceklere karıştırarak tüketebilirsiniz.

Tuzlu Su

Tuzlu su ile gargara yapmak burun tıkanıklığına iyi gelir. Burundaki iltihapların giderilmesine yardımcı olarak burun temizliği yapmayı kolaylaştırır. 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz katarak bu karışımı hazırlayabilirsiniz. Ardından tuzlu su ile gargara yapabilir ve burnunuzu temizleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi bahar alerjisi tedavisinde oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olan elma sirkesi doğal malzemelerden üretildiği ve güvenilir olduğu taktirde bir çok hastalık için şifadır. Bir bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve biraz da limon suyu ekleyerek karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı içerek bahar alerjisinden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın