Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Ne İşe Yarar? Balık Yağı Faydalı Mıdır? Balık Yağı Nasıl Tüketilir?

0 119

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Balık yağı içeriğinde bulunan omega 3 açısından oldukça zengin olan, genellikle ton balığı, ringa balığı, uskumru ve hamsi gibi yağlı balıkların dokularından oluşturulan, D vitamini ve DHA açısından da zengin olan bir gıda takviyesidir. Özellikle çocuklar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Balık yağı bunun dışında farklı bir çok amaçla da kullanılan gıda takviyesi olan bir hayvansal yağdır. Balık yağının kalitesini ve fiyatını elde edildiği balık cinsi ve dokusu değiştirebilir.

Balık yağları vücudun bazı işlevleri doğru gerçekleştirebilmesi için gerekli olan bir gıdadır. Genellikle sıvı, kapsül ve ya tablet şeklinde tüketimi sağlanır. İçeriğindeki E vitamini balık yağının kullanım öncesinde ve kullanım sırasında bozulmamasını sağlar. Yine de balık yağını kuru ve serin ortamda muhafaza etmek gerekir.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

  • Balık yağı içeriğinde yüksek miktarda omega 3 bulunur. Omega 3 insan  vücudu için birçok olumlu sonuç doğurur. Kalp rahatsızlıkları, kolestrol seviyelerini düzenleme, depresyon, anksiyete bozukluğu, çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, bağışıklık sistemi zayıflıkları, kanser türleri, diyabet, iltihaplanma, eklem rahatsızlıkları, Alzheimer, göz rahatsızlıkları, ülser gibi bir çok rahatsızlığın tedavisinde balık yağı kullanımı olumlu etki gösterir.
  • Balık yağı hamilelik döneminde olan kadınlar tarafından da tüketilmelidir. Balık yağının düşük riskini azalttığı bilinmektedir ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesine yardımcı olur. Bunun dışında doğurganlığı da artırmaktadır.
  • Balık yağı çeşitli cilt rahatsızlıklarında da bir tedavi edicidir. Ciltte oluşan aknelerin, sedef hastalığının tedavisinde balık yağı kullanımı tedavi sürecini hızlandıracaktır. Balık yağı ciltte akne oluşumuna neden olmaz. çünkü balık yağı sağlıklı bir yağdır. Akne oluşumuna sebep olan yağlar sağlıksız trans yağlardır.
  • Balık yağı kilo almak isteyenler için kilo alma diyetlerinin yanında tüketildiğinde bir destekleyici görevi görür. Aynı zamanda kilo vermek isteyenler içinde diyet listelerine balık yağı eklemeleri ve günlük ihtiyaçlarını balık yağından karşılamaları kilo almalarını engeller.
  • Bol miktarda omega 3 içeren balık yağı kalp ve damar problemleri yaşayan hastalar üzerinde oldukça olumlu etkiler sergiler. Balık yağının yanında farklı bir vitamin takviyesi alıyorsanız, balık yağının takviye vitaminlerin emiliminin artmasını sağlayacağını bilmelisiniz. Bu nedenle bir vitamin takviyesi alıyorsanız yanında mutlaka balık yağı da tüketerek olumlu etkileri artırın.
  • Balık yağı kötü kolestrol olarak da bilinen LDL değerlerini düşürüp, iyi kolestrol olan HDL seviyerlini yükseltir. Trigliseridi düşürür. Ayrıca damar sertliği sorununa da iyi gelmektedir. Bunlar birleştiğinde balık bağı kalp krizi riskini en aza indirmiş olmaktadır.
  • Balık yağının kilo vermeye yardımcı olduğunu söylemiştik. Genellikle kilo aldırır düşüncesi ile insanlar kilo vermek isterken balık yağı tüketiminden uzak durur. Fakat balık yağı kilo vermeye de yardımcıdır. Egzersiz ve spor yapan bireylerde egzersizlerin etkisini artırarak vücut şeklinin istenen duruma gelmesine yardımcı olur.
  • Balık yağının bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye güçlü etkisi vardır. Düzenli kullanımında grip, soğuk algınlığı gibi bir çok rahatsızlıktan korunmamızı sağlar. Ayrıca balık yağı lupus hastalığının tedavi edilmesinde de büyük bir yardımcıdır. Lupus hastalığına bağlı olarak görülen semptomların hafiflemesine katkı sağlar.
  • Balık yağı kullanımı kronik iltihaplanmaya bağlı olarak görülen rahatsızlıkların ve hastalıkların tedavisinde etkilidir. Balık yağı düzenli olarak kullanıldığında, kısa bağırsak sendromu, iltihaplanmalara bağlı olarak görülen bağırsak hastalıkları, çölyak hastalığı, çeşitli sindirim sistemi ile ilgili sağlık problemlerinde olumlu etki sağlar. Crohn hastalığı, ülser hastalığı gibi hastalıklarda da tedaviye yardımcıdır. Crohn hastalığı bulunan bireylerde çeşitli besin takviyelerinin emilimi zorlaşmaktadır. Bu durumu balık yağı normalize edeceği için balık yağı tüketilmelidir.

 

Cevap bırakın