Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısının Çözümleri Nelerdir? Baş Ağrısında Neler Etkili Olur?

0 594

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Baş ağrısı hemen hepimizin sık sık yaşadığı bir rahatsızlıktır.  Hatta toplumda en sık rastlanılan sağlık problemi baş ağrısıdır. Yorgunluk, üzüntü, migren, sinüzit gibi etkenler günlük hayattaki baş ağrılarının etmenleri arasındadır. Her yaştan, her toplumdan, her kesimden insanın şikayetçi olduğu ve günlük yaşamı oldukça olumsuz etkileyen bazı durumlarda tüm günün verimsiz geçmesine sebep olan bir sağlık sorunudur. Kimi insanda hafif yaşanır ve bir çay ile geçirebilir. Kimisinde ise o kadar şiddetlidir ki etkisini bir kaç gün gösterir.

Baş ağrısının kadınlarda görülme oranı daha fazladır. Uzmanların gözlemlerine göre nöroloji bölümüne başvuran 3 hastadan 1’i baş ağrısı şikayetiyle gitmektedir.

Baş ağrısının görüldüğü farklı farklı bölgeler vardır. Bu bölgeler baş ağrısı sebeplerine göre farklılık gösterir. Mesela gerilmekten, yorgunluktan ve stresten kaynaklanan baş ağrılarının genelde kafa çevresinde sıkışma şeklinde olduğu gözlemlenir. Migrenden kaynaklanan baş ağrılarında genelde ağrı kafanın tek bir kısmında olur. Ağrıyan yer adeta zonkluyordur. Orta ve ya şiddetli bir baş ağrısı görülür. Bulantı ve kusmayı yanında getirebilir. Kafa hareketleri ve fiziksel hareketler bu ağrının yoğunlaşmasına sebep olur. Migren sorunu yaşayan kişi bu ağrıyı 4-72 saat arasında çekmek zorunda kalabilir ve ona iyi gelecek olan şey sessiz ve çok karanlık bir ortamda uyumaktır. Genelde gözün arkasında şiddetli bir ağrı görülüyorsa, bu günler sürüyorsa ve ataklar halinde geliyorsa bu küme baş ağrısı olarak adlandırılır. Tansiyona bağlı baş ağrıları da vardır. Genelde ense kısmında ağrı görülür.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Duş almak vücudu gevşetir ve rahatlatır. Ilık bir duş almak baş ağrısının hafifletir ve hafif baş ağrılarını da geçirir. Güzel bir duştan sonra uyumak baş ağrısına oldukça iyi gelecektir.
 • Soğuk kompres yapmak baş ağrısına iyi gelecek yöntemlerden bir tanesidir. Soğuk suyla ıslatılmış biz bez ya da bir buz torbası ağrıyan kısımda gezdirildiğinde baş ağrısına olumlu etkisi olur ve ağrıyı hafifletir.
 • Temiz hava almak ve sigara, parfüm gibi yoğun kokuların olduğu ortamlardan uzaklaşmak baş ağrısını hafifletecektir. Başınız ağrıyor ise odanızı ve ya bulunduğunuz ortamı havalandırmalısınız. Açık havada biraz yürüyüş yapmak ve ya biraz çimlerde oturmak baş ağrınızı hafifletecektir.
 • Sigara kokusu ve fazla sigara kullanımı baş ağrısı yapar ve olan baş ağrısını iyice arttırır. Bu sebeple başınız ağrıyorken sigara içmemelisiniz ve sigara içilen ortamlardan uzak kalmalısınız.
 • Alkol kullandıktan sonra ve ya ertesi gün baş ağrınız şiddetli olabilir. Bu durumda kesinlikle ağrı kesici kullanmamalısınız. Alkol kullanımınızın sıklığını azaltmalısınız ve kontrollü içmelisiniz. Eğer kullandıysanız da ertesi gün vitaminlerle, güzel bir duş ve yürüyüşle kendinizi biraz daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Kafeinli içeceklerin baş ağrısını azaltmaya etkisi bulunmaktadır. Baş ağrısı yaşıyorsanız bir fincan Türk kahvesi içebilir ve ya sıcak bir çay ile kendinizi dinlendirebilirsiniz.
 • Yoğun kokuların alımı baş ağrısını tetikleyebilir ve arttırabilir. Başınız ağrırken biri yanınızda sigara içerse, yolda yürürken yanınızdan parfümü çok ağır ve yoğun bir kişi geçtiğinde bu durum çok rahatsız edici olur ve bir an önce evinize gitmek için sabırsızlanırsınız. Bu sebeple başınız ağrırken temiz ve açık ortamlara kaçmalı ve kendiniz parfüm sıkmaktan kaçınmalısınız.
 • Baş ağrısını hafifletici kokular da bulunmaktadır. Limon kokusu baş ağrısını hafifletir. İçilen suyun içine de eklenebilmektedir.
 • Baş ağrısı için akupunktur tedavisi uygulanabilir. Bu baş ağrısını hafifletir.
 • Ense, alın ve şakak bölgelerine masaj yapmak baş ağrısını hafifletecektir.
 • Baş ağrısı yaşandığında birey güzel bir duş almalı, saçlarını iyi kurutmalı ve ardından karanlık, sessiz bir ortamda uyumalıdır. Aç karın ile uyumamak gerekir. Birey bu adımları uygulamadan önce yemek yemelidir.
 • Birey aç ve susuz kaldığında da baş ağrısı çekebilir. Az su içtiğini düşündüğü anda su tüketmeli ve acıktığını hissettiğinde de bunu uzun süre geçiştirmemelidir.

 

 

 

Cevap bırakın