Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir? Baş Dönmesi Neden Olur? Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

0 197

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Halk arasında baş dönmesi olarak adlandırılan vertigo, birçok kişinin mücadele ettiği bir sorundur. Görülme oranı %20-30 olan vertigo kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşın etkisi de büyüktür.

Baş dönmesi tek başına bir hastalık olarak görülmemelidir. Bu duruma daha çok bir belirti olarak bakmalıyız. Baş dönmesi herhangi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Şimdi birlikte baş dönmesinin nedenleri nelermiş bir inceleyelim.

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Dediğimiz gibi vertigo tek başına bir hastalık olmaktan ziyade başka hastalıkların belirtisidir. Genellikle de kulak ve beyin hastalıkları vertigoya neden olmaktadır. Vertigo, beraberinde kusma, bulantı, çınlama, işitme kaybı, görme kaybı, kulakta patlama hissi, terleme, çarpıntı nefes darlığı gibi sorunları da getirebilir. Şimdi baş dönmesine neden olan hastalıklara ve durumlara bakalım.

Pozisyonel Vertigo (BBPV/Kulak Kristallerinin Yerinden Oynaması)

Bu hastalık genellikle kafa hareketlerine bağlı olarak saniyeler süren fakat şiddetli baş dönmesine neden olmaktadır. Bu durum bir yukarı doğru uzanıp bir şey alırken, ayakkabı bağlamak için eğildiğimizde ortaya çıkabiliyor. Ayrıca pozisyonel vertigo yaş ilerledikçe daha da sık görülüyor. D vitamini eksikliği de bu hastalığa neden olabiliyor ve D vitamini eksikliği olan kişilerde daha sık görülüyor.

Vestibüler Nörit (Denge Sinirinde İltihap)

Bu hastalık da sıklıkla vertigoya neden olmaktadır. Denge sinirinde iltihap oldukça şiddetli ve 7-10 gün boyunca şiddeti azalarak devam edebilen bir hastalıktır. Bu hastalıkta hastalarda bulantı ve kusma da görülmektedir. Hatta ağızdan beslenme bile mümkün olmayabilmektedir.

Menire Hastalığı

Menire hastalığı iç kulak sıvılarında genişleme olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu hatsalık önemli bir baş dönmesi etkenidir. Ataklar halinde ortaya çıkar ve baş dönmesinin yanı sıra atak esnasında işitme kaybı, çınlama, kulakta dolgunluk hissi görülebilmektedir. Bu hastalık ilaç tedavisi, kulak içi enjeksiyonlar ve diyet değişiklikleri ile birlikte kontrol altına alınabilmektedir.

Labirentit (İç Kulak İltihaplanması)

Bu hastalıkta işitme kaybı ve bulantı, kusma da baş dönmesi ile beraber gelmektedir. Genellikle şiddetli bir baş dönmesine yol açan iç kulak iltihaplanmasında sürekli devam eden baş dönmeleri görülebiliyor ve bu baş dönmeleri haftalarca sürebiliyor. Ayrıca tedavisinin ardından kişide bazı hareketleri yaparken dengesizlik ve kısmi işitme kaybı gibi hasarlar bırakabilmektedir.

Vestibüler Migren

Migren problemi yaşayan birçok kişide migren ataklarının yanı sıra vertigo atakları da görülebilmektedir. Migren tanısı konmuş kişide migren atakları halindeyken ortaya çıkan baş dönmeleri, denge kaybı ve baş ağrısının birbiri ile ilişkili olup olmadığı tespit edilerek vestibüler migren tanısı konmaktadır. Baş dönmesi atağında sık sık baş ağrısı da görülüyorsa bu vestibüler migren olabilir. Ancak normal migren tedavisinden çok farklı bir tedavi yöntemi izlenmemektedir.

Beyin ve Damar Hastalıkları

Vertigoya yol açan bir diğer etken ise beyin ve damar hastalıklarıdır. Beyin ve damarlarda oluşan tıkanıklar genellikle vertigoya da neden olmaktadır. Ayrıca etkilenen bölgede birden çok şikayet meydana gelebiliyor. Beyin ve damar tıkanıklığı özellikle sigara tüketen, yüksek tansiyon ve diyabet sorunu olan kişilerde daha sık görülmektedir. Sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı yaşamaya özen göstermek gerekir.

Cevap bırakın