Bebeğin Saçı Ne Zaman Nasıl Kesilmeli?

Bebeğin Saçı Ne Zaman Kesilir? Bebeğin Saçı Nasıl Kesilmeli?

0 185

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çoğu bebek kel doğar ancak kimisi ise oldukça gür saçlı doğabilir.  Bu durumda annelerin aklına gelen ilk şeylerden biri de “bebeğinin saçını ne zaman kesebilirim?” sorusu.

Sizleri yapmanız gerekenler hakkında bilgilendiriyor olacağız ancak bebeğiniz özel durumları varsa mutlaka doktorunuza da danışmanız gerekir.

Yeni Doğmuş Bebeğin Saçı Ne Zaman Kesilmeli?

Sizler nasıl ki saçlarınızı keserken kendinize bir zaman ya da boyut kısıtlaması koymuyorsanız bu durum aynı şekilde bebekler için de geçerlidir. Bebeklerin saçlarının ne zaman kesileceği tamamen ebeveynlerin bu konudaki fikirlerine bağlıdır. Ancak bazı özel durumlarda bebeğin saçının tıraşlanması gerekebilir. Örneğin: Pişik, egzama ya da farklı türde deri hastalıkları buna neden olabilir.

Anne ve babalar bazen inanç gereği bebeklerinin belli bir dönemde saçının kesilmesi gerektiğini düşünürler. Kimi inançlarda bu yedisi, kimisinde ise kırkıdır. Ancak bebeklerin hassaslığını unutmayarak, saçsız olduklarında başlarının üşüyebileceği ihtimalini göz önünde bulundurup, bebekler için hazırlanmış hava geçirgenliği ile olan bir bere, bebeğin konforunu arttıracaktır.

Bebeğiniz her ne kadar gür saçlı doğarsa doğsun, doğumla gelen saçların büyük bir bölümü döküleceğinden ilk altı aylık dönemde saçlarının kesilmemesi bebek açısından daha doğru bir karar olabilir.

Bebeğin Saçı Kazıtılır mı?

Bazı ebeveynler ise bu dönemde bebeğin saçının dökülmesinin anormal olduğunu düşünüp tıraşa yönelirler ancak bu faydadan çok zarar getirebilir. Bebeklerin saçları hassas olduğundan içinde çok fazla kırık saç ucu bulunur. Bu saç uçlarında oluşan düzensizlikte bebeğin saçlarının seyrek olduğu izlenimini yaratır. Sıfıra vurularak tıraşlanan saç ise uzadığında aynı boyda olacağından saçın daha gür ya da sık olduğu izlenimi verir. Bu göz yanılgısı toplum arasında saçın kazıtılınca bollaşacağı ya da gürleşeceği algısını oluşturmuştur. Ancak saç öncekinden farklı olmayacaktır. Bu yüzden bebeğinizin saçını kazıtmanız tavsiye edilmez.

Bebek Tıraşı İçin Tavsiyeler

Bebekleri kuaföre götürmek iyi bir seçim olmayacaktır. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi bebekler oldukça hassastır. Bununla beraber kuaförlerde kullanılan makas ve diğer ürünler yüzlerce insanın ortak kullandığı eşyalar olduğundan bebeğin zayıf olan bünyesine buradan bir mantar ya da mikrop bulaşma olasılığı bir yetişkine bulaşma olasılığından oldukça fazladır. Bundan dolayı kendiniz evde bir tarak yardımıyla saçların uçlarını hizalayarak kendiniz kesebilirsiniz.

Kesimden önce saçı gözünüzde canlandırın ve o yönde makaslamaya başlamanız lazım. Bebekler oldukça hareketli olduğundan makas kullanırken mutlaka bebeğin hareketlerine dikkat etmeli, herhangi bir kazaya karşı tedbirli olunmalıdır. Bebeğin en hareketsiz olduğu zamanında saçı kesilirse bu ani hareketlerin önüne geçilebilir.

Saçları keserken bir kuaförden tavsiye alabilirsiniz. Saçları hafif nemlendirmek kesimi kolaylaştırır. Kesim içinde bir saç makası almanız önemli çünkü normal makaslarda saç kesilmeyip makasa takılabilir buda bebeğin canının acımasına neden olabilir.

Bebek tıraş sırasında eğer rahatsızlık yaşıyorsa ve huysuzlanıyorsa, saç kesim işlemini bir kaç seansa bölerek bebek içinde kendiniz içinde daha konforlu bir hale getirebilirsiniz.

 

 

 

Cevap bırakın