Bebek Arabası Nasıl Seçilmelidir?

Bebek Arabası Nasıl Seçilmelidir? Bebek Arabası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Doğru Bebek Arabası Seçiminin Önemi Nedir?

0 293

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebek arabalarının birçok çeşidi, markası vardır. Ebeveynler ise bebekleri için en iyisini seçmeyi ister. Bu sadece dış görünüşten ibaret değildir. Aynı zamanda konforda bir o kadar önemlidir. En iyisini bulabilmek için değerlendirilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin olması bebek arabasını kullanışlı ve seçilir kılar. Birlikte bebek arabası nasıl seçilmelidir inceleyelim.

Bebek arabası seçerken en önemlisi bebeğin rahat etmesi ve konforudur. Bunun için ise oturma bölümünün kalın ve yumuşak olması, sırt kısmında da şekil alan kalın kumaş olması gerekmektedir. Ayrıca bebeğin konforu için sırt bölümü ayarlanabilir olmalıdır ki bebeğiniz bebek arabasında uyuyabilsin.

Bebek arabası seçerken ön tepsisinin olması oldukça önemlidir. Bir restorana gittiğimizde çocuklarımıza yemek yedireceğimiz zaman yemek koltuğu istemek zorunda kalırız. Fakat bebek arabasında tepsi varsa ve çıkarılıp takılabiliyorsa bu iki işlemi tek bir araç ile hallederiz.

Bebek arabası seçerken bebeğinizi güneşten ve ya ışıktan koruyacak gölgeliğin ayarlanabilir ve katlanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca gölgeliğin güneş geçirmez olması da yaz aylarında bebeklerinizin etkilenmesini engelleyecektir.

Bebek arabası seçerken bir diğer ve en önemli konu ise güvenliktir. Bu nedenle bebek arabası seçerken metal kasanın sağlamlığı kontrol edilmelidir. Ardından emniyet mekanizmasının sağlamlığı ve kolay açılır kapanır olması önem taşır. Bunun dışında bir de emniyet kilidinin hem bel hem de omuz kısmında olması gerekir. 5 noktalı emniyet kemerleri bu noktada en iyisi olabilir. Kullanılan kumaşların kalitesi de bebeğinizin güvenliği için önemlidir.

Bebek arabası seçilirken TS EN 1888 belgesi olmasına dikkat etmelisiniz.. Bu belge bebek arabasının Avrupa güvenlik standartlarına uygun üretildiği anlamına gelmektedir. Bu da bebeğinizin güvende olduğunu göstermektedir.

Bebek arabası seçerken, arabanın pratik ve kullanım açısından kolay olması, kolay açılıp kapanabiliyor olması, katlandığında az yer kaplaması, araba yönünün çift taraflı olarak dönebilmesi yani hem ebeveyne hem dışarı doğru değiştirilebilmesi, arabanın çok ağır olmaması, fren sisteminin düzgün çalışması, tekerleklerin 360 derece dönebilir olması bebek arabasını seçilir kılan bazı diğer özelliklerdir.

Bebek arabası seçerken garanti süresi ve servis ağının olup olmadığına dikkat edilmelidir. İleride yaşanabilecek sorunlara karşı bebek arabasının tatmin edici bir garanti süresinin olması ve geniş servis ağı olması bebek arabasını daha seçilir kılan bir başka özelliktir.
​Bebek arabası seçerken üretimi bitmiş bebek arabalarını ve ya bitmekte olanları tercih etmemelisiniz. Üretiminin bitmesi tercih edilir olmadığını ve ya artık yeterli gelecek bir konforda olmadığını size gösteren bir belirtidir.

Bebek arabasını kullanacağınız yerler bebek arabası seçerken dikkat etmeniz gereken bir kriterdir. Eğer sokakta, kaldırımda vb. kullanacaksanız dayanıklı ve süspansiyon özellikli bir bebek arabası seçmelisiniz. Doğa yürüyüşleri gibi açık alanlarda kullanacaksanız büyük tekerlekli bir bebek arabası seçmelisiniz. Avm gibi iç mekanlarda kullanmayı düşünüyorsanız da 360 derece dönebilen tekerlere sahip, kolay katlanabilir ve hafif bebek arabaları seçmelisiniz. Yani yaşam tarzına uygun olması bebek arabasını sizin için en iyisi yapan bir diğer özelliktir.

Farklı bebek arabası çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki standart bebek arabalarıdır. Bu bebek arabaları en yaygın tercih edilen bebek arabalarıdır ve genellikle 20 kilo taşıma kapasitesi bulunur. Yatma özelliği, açılır kapanır özelliği, manevralı tekerleri ve aliminyum iskeleti ile bu bebek arabaları standart olarak geçer.

Bir diğer bebek arabası türü ise baston tipi bebek arabalarıdır. Yani pratik, hafif, kullanımı kolay olan bebek arabalarıdır. Az yer kaplaması ve çok konforlu olmaması temel özelliklerindendir.

Jogger tipi bebek arabalarında ise arkada iki önde bir tekerlek bulunur ve oldukça büyük bebek arabalarıdır. Hamilelik sonrasında form kazanmak ve kilo vermek isteyen anneler bu bebek arabalarını tercih edebiliyor. Büyük fakat kullanımı kolay olması bir diğer özelliktir.

Travel sistem bebek arabaları ise doğumdan itibaren farklı amaçlarla kullanılabilen bebek arabalarıdır. Bebek arabasından ayrı olarak taşıma koltuğu, oto koltuğu ve ana kucağı olarak da kullanılabilen travel bebek arabaları oldukça fonksiyonel üretilmiş ve tercih edilebilir bebek arabası çeşididir.

Cevap bırakın