Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bebek Bakıcısı Nasıl Seçilir? Bebek Bakıcısında Olması Gereken Unsurlar Nelerdir?

0 153

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebek bakıcısı seçimi ebeveynler için oldukça önemli ve zorlu bir seçimdir. Bebeklerini tanımadıkları birine güvenerek bırakmak oldukça telaşlandırıcı ve güven gerektiren bir durum olabilir. Bu nedenle ebeveynler genelde çevrelerinden öneri alırlar ve ya bir tanıdıkları varsa onu seçerler. Fakat böyle bir imkanı olmayan insanlarda vardır. Bu noktada ise bebek bakıcısı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği merak konusu olur. Bu merakınızı gidermek için yazımızı inceleyebilirsiniz. İşte bebek bakıcısı seçerken dikkat edilmesi gerekenler…

Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ebeveynler daha güvenilir olması için bazen bir aile büyüğüne çocuklarını emanet etmek isteyebilir. Bu anneanne babaanne olabilir ve ya çalışmak isteyen bir akrabada olabilir. Güvenilirlik açısından daha rahat olunacaktır fakat çocuk bakmak için yeterli yetkinlikte olup olmadığı da incelenmelidir. Kişi çocuğa bakmak için istekli ve uygunsa, çocuk bakımını biliyorsa seçilebilir. Bu konuda ebeveynler kendi anneleri ile ve ya akrabaları ile açıkça konuşmalıdır ve her detayı anlatmalıdır.

Bu imkan herkeste olmayabilir. Aileden, akrabalardan uzak bir şehirde yaşıyor olabilirsiniz. O zaman bir bakıcı bulmak zorunlu olacak. Bu noktada karar verilmesi gereken bir konu vardır. Bakıcınızın sadece çocukla ilgilenmesini mi istiyorsunuz yoksa ev işleri, yemek gibi konularda da yardımcı olmasını mı istiyorsunuz buna karar verilmelidir. Bu konuda tabii ki önceliğiniz çocuğunuzun bakımı, beslenmesi ve eğitilmesi olmalıdır. Neticede çocuk bakıcısı seçiyorsunuz.

Bebek bakıcısı seçerken sizin evinize gelebilecek bir bakıcı olması önemlidir. Çünkü çocuğun kendi evinde, güven ortamında, kendi odasında ve eşyalarıyla olması onu ve sizi daha huzurlu hissettirecektir. Bu nedenle evinizde en az siz işten gelene kadar durabilecek bir bakıcı gerekir.

Bir diğer husus ise gelecek bakıcının gündüz için mi yoksa yatılı mı olacağına karar verilmesidir. Eğer böyle bir zorunluluğunuz yoksa bakıcının yatılı kalmasına gerek yoktur. Eğer gerekiyorsa da akşamları çocuğunuzla ilgilenmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bebek bakıcısı seçerken bazı öncelikleriniz olabilir. Bu önceliklerinizi belirlemeli ve ona göre bir bakıcı seçmelisiniz. Yaşı, deneyimi, uyruğu vb. birçok konu sizin için öncelik olabilir. Bunları belirleyerek kendinize bir liste oluşturmalı ve adaylarınızı bu listeye olan uyumuna göre seçmelisiniz. Bunlardan temel olan bazı şeyler vardır;

 • Çocukları seven ve sevgisini gösteren bir bakıcı olması
 • Sabırlı olması
 • Çocuklarla vakit geçirmekten, oynamaktan hoşlanması
 • Bakıcılığı bir meslek olarak benimsemesi
 • Temiz, tertipli, güvenilir ve dürüst bir insan olması
 • Güler yüzlü ve sevecen bir insan olması
 • Aynı anda birkaç farklı işi takip edebilecek nitelikte olması
 • Beklenilmeyen ani olaylar karşısında soğukkanlılığını koruyabilen ve atılgan şekilde durum yönetme becerisi olması
 • Verdiğiniz talimatları takip ederek uyması
 • Dakik ve pratik bir insan olması
 • Sorumluluk sahibi olması
 • Çocuğunuzu ve ya işini olumsuz etkileyecek herhangi bir sağlık ve yaşantı probleminin olmaması
 • Sigara tüketmemesi

bunlardan temel olanlarıdır.

Bunlar haricinde çocuğunuzun ikinci bir dil gelişimine erken yaşta başlamak istiyorsanız yabancı dil bilen ve öğretme yetisi olan bir bakıcı seçebilirsiniz. Bunun gibi bir spor dalıyla ilgilenmesini de isteyebilirsiniz. O zaman ona göre bir bakıcı seçmeniz gerekecektir.

Ebeveynler bakıcı seçerken mümkün olduğunca çok kişiyle görüşme sağlamalıdır. Önünüze her zaman daha iyi bir seçenek çıkabilir. Bakıcı ile görüşme yaptığınızda önceki işindeki tecrübesi, ayrılma nedeni gibi sorular ve çocuk bakımı hakkında bildiklerini sormalısınız. Görüşmelerinizin bir kısmına çocuğunuzu da dahil edebilirsiniz. Bu iletişimlerini izlemek konusunda size yardımcı olacaktır. Uzun süre size yardımcı olabilecek bir bakıcı seçmelisiniz. Sık bakıcı değişimi çocukları olumsuz etkileyebilmektedir. Çocukların bağ kuramaması onu huzursuz hissettirir ve sürekli bir alışma sürecinde olduğu için mutlu ve rahat olmaz. Bu hem çocuk için hem de ebeveynler için zordur.

Bebek bakıcısı seçildikten sonra bir süre çocukla olan iletişimi, bakım , beslenme gibi konularda nasıl olduğun izlenmelidir. Bu nedenle ilk etapta sizde çocuğunuz ve bakıcısı ile evde bulunmalısınız ve hatalı ve ya eksik bulduğunuz noktalarda yönlendirme yapmalısınız.

Bakıcı ile çocuğun günlük rutini ve uyması gereken kurallar hakkında da görüşülmelidir. Televizyon izleme süresi, istenmeyen davranışlarda uygulanacak yöntem, acil durumlarda ebeveynlere ulaşılamazsa ulaşılması gereken kişiler, besin alerjisi varsa bu konudaki bilgilendirmeler gibi birçok husus bakıcı ile görüşülmelidir.

Bebek bakıcınızı seçtikten ve gerekli talimatları verdikten sonra ona bir işçi gözüyle bakmamanız gerekir. Ona kendini sıcak ve rahat hissetmesi konusunda güven vermelisiniz. Bu bakıcınızın çocuğunuza olan tavrını bile etkileyecek bir durumdur. Eğer bakıcınızı yatılı seçtiyseniz ona özel bir oda ayırmalı ve ihtiyaçlarını temin etmelisiniz. Bakıcılık oldukça önemli bir meslektir. Bu nedenle bakıcıya saygı gösterilmelidir.

Bebek bakıcınızın fiziksel yeterliliğe sahip bir sağlıkta ve yaşta olması çocuğunuz için çok önemlidir. Herşeyi deneyimleyen bir çocuk yerine sürekli televizyon ve ya oyuncakları karşısında oturan bir çocuğu olmasını kimse istemez. Bu nedenle bakıcınız çocuğunuza yetişebilmelidir.

Bebek bakıcısı eğitimli ve ya eğitimsiz olabilir. Burada önemli olan çocuğun gelişim aşamasında hangi noktalardan geçeceğini bilmesi ve ona uygun davranabilmesidir.

Çocuğunuzun bakıcısı olan iletişimini, bakıcının ona karşı tavırlarını çocuklarınızla yalnız kaldığınızda daha iyi anlayabilirsiniz. Psikolojik baskı altında kalmış bir çocuk tavırlarıyla bunu belli eder, hırçınlaşabilir. Evinizde takip edebilmeniz için bir kamera olması da sizler için iyi olabilir. Bu bakıcıda bir güvensizlik durumu olduğu izlenimini yaratabilir. Bakıcı ile çocuğunuzun iletişiminde bir problem olduğunu, çocuğunuzun tavırlarının olumsuz yerlere gittiğini görüyorsanız o zaman bunu çözümlemek için kamera tercih edilebilir.

Cevap bırakın