Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Bebek Bakımında Yapılan Hatalar Nelerdir? Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0 275

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Hamilelik döneminden itibaren etrafınızda batıl inançlarla kafası dolu bir çok bilirkişi belirecektir. Ancak her lafa kulak asmamanız gerekir. İyi niyetle verilen tavsiyeler olsa da hepsi doğru değildir ve bebeğinize zarar verebilir. Şimdi bebek bakımında doğru bilinen yanlışların neler olduğuna birlikte bakalım.

Kokmasın Diye Bebeği Tuzlamak

Bu uygulama hala ülkemizde uygulanan ve aslında oldukça zararlı olan bir uygulamadır. Bebek tuza yatırıldığında ilerleyen yaşlarında terinin kokmayacağı algısı vardır. Tuzla ovmak ve o şekilde bebeği sarıp bekletmek, banyo suyuna tuz eklemek farklı yöntemlerden bazılardır. Yenidoğan bebeklerin ciltleri oldukça hassastır. Bu nedenle hem cildi kötü etkilenir, hem vücuttaki su oranı azalır hem de çocuğunuzda beyin kanaması görülebilir.

Süt Gelmiyorsa Mama Sütün Yerini Tutar

Anne sütü bebek için oldukça önemlidir. Anne sütünün içerisinde bebeğe faydalı birçok madde bulunmaktadır. Mamanın anne sütünün yerini tutması söz konusu değildir. Sadece anne sütünün yanında karnının doymasını sağlar. Anne sütü gelmiyorsa ve ya yetersizse öncelikle anne sütünün artırılması için çaba gösterilmelidir.Bunun içinde annenin gerekli besinleri tüketmesi ve bol sıvı alması gerekir. Bir doktordan yardım almak da mantıklı olacaktır

İlk Gelen Sütün Atılması

İlk gelen süt bir ağacın can suyu gibidir. Bu nedenle ilk gelen sütü atmak oldukça yanlıştır. İlk sütün içerisinde kolostrum adındaki antikorlar, vitaminler ve mineraller açısından oldukça besleyici bileşenler bulunur. Bu nedenle ilk süt ilk yarım saatte bebeğe verilmelidir. Bu bebek için çok önemlidir ve ileride oluşabilecekmide ve bağırsak hastalıklarının önüne geçer.

Kırkı Çıkmadan Tırnaklarını Kesmemek

Bebek ilk doğduğunda tırnakları oldukça ince ve uzundur. Bu da bebeğinizin farkında olmadığı bir durum olduğu için kendini yaralamasına neden olabilir. Bunun için bebeklere eldiven takılır. Ancak bu devamlı olamaz. Bebeğinizin kırkı çıkmadan tırnaklarının kesilmemesi bir batıl inançtır. Eğer gerekiyorsa kesilmelidir.

Altını Temizlerken Islak Mendil Kullanmak

Islak mendillerin içerisinde alkol, parfüm ve paraben bulunur. Bu da cilde zarar verir. Bebeklere özel ıslak mendiller olsa da bebeğin poposunu sürekli ıslak mendille temizlemek bebeğin cildinde tahriş ve  zarar oluşturabilir. Islak mendil bakterilerin yayılmasına da zemin hazırlayabilir. Bunun yerine evdeyseniz ve aceleniz yoksa bebeğinizin poposunu yıkamalısınız.

Her Bez Değişiminde Pişik Kremi Sürmek

Devamlı pişik kremi kullanmak bebeğin cildinin hava almasını engeller. Bu da pişik riskini daha da artırır ve pişik kremlerine bağımlı hale getirir. Bu nedenle çok gerekli olmadıkça bebeğinize pişik kremi kullanmamalısınız.

Zararlı Olduğu İçin Kundak Yapmamak

Bebeğin üst kısmının kundaklanıp alt kısmının serbest bırakıldığı kundaklama şeklinde bebeğin uyku sırasında gaz, kolik ve uykusuzluk sorunlarının önüne geçer. Bebek kundaklamanın çocuğun vücut şeklinin bozulması için bir zemin oluşturmadığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu nedenle bebek kundaklamak zararlı değildir.

Sarılığın Geçmesi İçin Şekerli Su Vermek

Yenidoğan sarılığının geçmesi için şekerli su vermek inancı oldukça saçma ve yanlıştır. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebeğe su bile verilmezken şekerli su vermek çok büyük bir hata olacaktır. Bebekte kan şekeri dengesizliklerine neden olur.

Yenidoğan Bebek  Üşür Diye Her Mevsim Kalın Giydirmek

Bebeğinizin her mevsim savunmasız olduğunu düşünmek yanlıştır. Üşür korkusu ile her mevsim kalın ve kat kat giydirmek bebek sağlığı için zararlıdır. Mevsim koşullarına uygun giydirmek bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Yaz mevsiminde bebeğinizi kat kat giydirmeniz bebeğinizde isilik, terleme, pişik, ağlama, huzursuzlanma sorunlarından başka birşey getirmeyecektir.

Şaşılık Geçicidir, Tedaviye Gerek Yoktur

Yenidoğan bebeklerde şaşılık görülebilir ancak bu sadece 1 yaşına kadar doğal görülür. Sonrasında hala devam ediyorsa bir doktordan yardım alınmalıdır.

Hıçkırık Tutunca Limonlu Su Vermek

Bu düşünce sarılığın geçmesi için şekerli su vermekle eş değer bir düşüncedir. Limonun pH değeri bebeğe uygun değildir. Bu nedenle de mide sorunlarına neden olabilir. Bebeğe hıçkırık tutunca limonlu su verilmemelidir.

Cevap bırakın