Bebek Odası Nasıl Hazırlanır?

Bebek Odası Nasıl Hazırlanır? İşte Bebek Odası Hazırlamak İçin Gerekli Olan Tüm Detaylar...

0 119

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anne ve baba adayları, hamilelik döneminin başından ve genellikle cinsiyetin öğrenilmesinden sonra bebek alışverişi yaparlar. Kıyafetler, ayakkabılar, battaniyeler, bebek odaları gibi birçok ihtiyacı karşılamak onlar için aslında çok zevklidir. Hem alışveriş yapmak eğlencelidir hem de doğacak çocukları için yapmak çok daha güzeldir.

Ebeveynler çocuklarının en iyi şekilde gelişim göstermesi için buna değer herşeyin tam olmasını isterler. Bebeğin gelişimine katkı sağlayacak şeylerden biri de kaliteli bir uyku uyumasıdır. Bu nedenle de bebek odası hazırlamak oldukça önemlidir. Bebek odası hazırlarken her ayrıntıya dikkat etmek isterler. Biz de sizlerle bebek odasının nasıl hazırlanacağı hakkında bazı önemli bilgiler paylaştık. Bu adımlara dikkat edilerek güzel, kullanışlı bir bebek odası hazırlayabilirsiniz. Şimdi birlikte inceleyelim.

En başta bir bebek odası hazırlarken odanın konumu çok önemlidir. Bebek odası güneş alan bir kısımda olmalıdır. Fakat tabii ki yaz aylarında odanın devamlı güneş alması da sorun yaratabileceği için ne çok güneş alan ne de hiç güneş almayan bir oda seçmek bebek için en mantıklısı olacaktır. Her ev için bebek odası seçme şansı olmayabilir. Bu durumda bebeğinizin yatağını pencereden uzak bir kısıma yerleştirmelisiniz ki çocuğunuza pencereden soğuk gelmesin.

Ebeveynler bebekleri doğduktan sonra ilk etapta kendi yatak odalarına beşik koyarak çocuklarını orada uyuturlar. Bu ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır bir konudur. Fakat doğru olan eğer böyle bir imkan varsa bebek odasını  yatak odasına yakın seçmektir. Bu bebeğinizin gece uyanması, ağlaması ve ya bir tehlike durumunda en hızlı şekilde ona ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bebek odası hazırlarken odayı bebeklere uygun özel boyalarla boyamalı ve ya boyatmalısınız. Bu boyalar içerisinde bebeklere zarar verecek kimyasallar bulunmayacağı için yeni boya kokusu çıkana kadar bebeğiniz bir zarar görmeyecek ve ya rahatsız olmayacaktır. Bu da uyku kalitesini artırır ve sağlığına zarar gelmesini engeller. Boya işleminden sonra ise bebek odası devamlı havalandırılmalıdır. Bebek odasındaki boya seçimi çok karmaşık ve göz yoran renkler olmamalıdır. Pastel tonlar daha rahat bir uyku sağlayacak hem de daha hoş görünecektir.

Karyola, dolap, şifonyer, komidin gibi mobilyaları seçerken ahşap tercih etmek oldukça önemlidir. Bebeğiniz yeni yürümeye başladığı dönemlerde eşyaları ağzına alabilir. Bu nedenle de boya ve cila olmayan mobilyalar seçmek hem daha sağlıklı olacak hem de kullanımı daha uzun ömürlü olacaktır. Dediğimiz gibi çocuklar o dönemlerde eşyalara fazla ilgi duyar. Bu sebeple sivri köşeli keskin uçlu eşyalar tercih etmemelisiniz. Mobilya seçimi yaparken satış yetkilisinden bilgi almalı ve mobilya üretilirken kullanılan malzemeleri öğrenmelisiniz.

Bebeğinizin omurga gelişimi çok önemlidir bu nedenle yatak seçimi en önemli detay olabilir. Çocuğunuz için ortopedik yatak seçebilir ve ya vücut şeklini alan kaliteli bir yatak seçebilirsiniz. Yatak bebeğin hiç şekil alamayacağı sertlikte ve çok yumuşak bir yatak olmamalıdır. Bebekler için üretilen lateks yataklar bulunmaktadır. Bu yataklar bebeklerin omurga sağlığı için tercih edilebilir.

Seçtiğiniz karyola ve yatağın birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Yatak karyolaya tam oturmalıdır. Ayrıca yataklar için yıkanabilir yatak koruyucuları ve pamuklu çarşaflar kullanabilirsiniz. Çarşafların %100 pamuk olmasına dikkat edin.

Çocuklar odalarında sıkça vakit geçirirler ve halıyı hızlı şekilde kirletebilirler. Bu nedenle sıvı geçirmeyen, kolay yıkanabilen ve anti bakteriyel halılar seçebilirsiniz.

Bebek odasının derecesi 22-24 derece aralığında olmalıdır. Bunu test edebilmek için bir oda termometresi alarak ısıyı ara sıra kontrol etmelisiniz. Ayrıca odanın nem oranı da önemlidir. Bebek odasının nem oranı %40-50 aralığında olmalıdır. Kış aylarında bu oran düşeceği için buhar makinaları kullanılmalıdır.

Bebekler uykuya dalmak konusunda başta zorluk çekebilir ve ya tamamen karanlıkta olamazlar. Bu nedenle bir gece lambası alınmalıdır.

Bebeğiniz için seçilen kıyafet dolabı da uzun ömürlü bir dolap olmalıdır ve eşyaları türlerine göre ayıracak çok raflı bir dolap seçilmelidir.

Bir emzirme koltuğu almak da bebeğinizin uyku sırasında dikkatini dağıtmadan emzirerek sonra tekrar yatağına geçirmenizi kolaylaştırır.

Cevap bırakın