Bebek Taşıma Pozisyonları Nelerdir?

Bebek Taşıma Pozisyonları Nelerdir? Hangi Pozisyonlarda Daha İyi Bebek Taşınır?

0 491

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler ilk zamanlarında anne kucağında olmak ister ve bu onun kendini güvende hissetmesini sağlar. Anne kokusunu hissetmek onu rahatlatır daha iyi uykuya dalmasını sağlar. Fakat bu durum fazlalaştığında bebek hep kucakta olmak isteyecektir ve bu durum anne için hayatı fazlasıyla zorlaştırabilir. Onu kendini güvende hissedeceği kadar kucağımıza almalı,bazen etrafı gezdirip cisimleri keşfetmesini sağlamalıyız. Ayna karşısına geçip ona kendisini göstermeliyiz. Ancak bu durumun onda alışkanlık haline gelmesini sağlamamalıyız. Onu anne kucağında değilkende uykuya dalmaya ve kendini güvende hissettirmeye alıştırmalıyız. Bebeği en pozisyonda şekilde taşımak hem onun için hem de anne için daha güvenli olacaktır. Bu pozisyonların ne olduğunu birlikte inceleyelim…

Öncelikle yapılması gereken bazı şeyler vardır. Anne bebeği kucağına almadan önce ellerini ılık suyla ve sabunla yıkamalı ve hijyeni sağlamalıdır. Bebeklerin bağışıklık sistemi o kadar kuvvetli değildir. Bebeğinizi kucağına almak isteyen yakınlarınızı da bu konuda tembihlemeli ve bunu onlara söylemekten çekinmemelisiniz.

Bebeğinizi kucağınıza alırken korkmanız ve tedirgin olmanız ona bu hissin geçmesine sebep olacaktır ve bebeğiniz de kendini tedirgin ve huzursuz hissedecektir. Korkmayın ve kendinize güvenin.

Omuzda Taşıma Pozisyonu

Bebeğin vücudu anne vücuduna paralel ve omuz yüksekliğinde olmalıdır. Bebeğin kafası omuza yaslanır. Anne bu sayede bebeğini rahatlıkla görebilir. Başı ve omzu bir el ile desteklenirken diğer el ile de bebeğin poposu yukarı doğru desteklenir.

Beşiğe Yatırma Pozisyonu

Anne bebeğini göğüs hizasına paralel şekilde tutar. Bebeğin başını ve omzunu desteklemek için elini alttan yukarı doğru yerleştirir. Bebeğin kafasını tam dirsek kıvrımının oluştuğu yere yerleştirir. Diğer eliyle bebeğin poposunu destekler. Anne bebeğini kendine yaklaştırıp o pozisyonda sakin bir şekilde harket ettirirse bebek rahatça uykuya dalar.

Göbek Destekli Taşıma Pozisyonu

Anne bebeğinin başını dirseğinin iç kısmına koyar ve midesi aşağı dönük gelecek şekilde yerleştirir. Bebeğin ayakları annenin ellerinin iki yanında olur. Diğer el ile bebeğin sırtına destek verilir. Bu pozisyon bebeğin gaz çıkarması için anneye yardımcı olur.

Popodan Taşıma Pozisyonu

Bebek 3 ayını tamamladıktan sonra kullanılabilecek bir pozisyondur. Anne bebeği yüzü dışarı dönük olacak şekilde kendi kalça kemiklerinin üzerine oturtur. Kolu bebeğinin beli etrafına sarılıdır. Bu pozisyonda anne bebeğini, bebek ise annesini ve etrafını rahatlıkla inceleyebilir.

Yüz Yüze Tutma Pozisyonu

Anne bebeğinin başını ve boynunu tek kolu ile destekler ve diğer eliyle bel ve sırt kısmına destek verir. Ardından bebeği göğüsünün hemen altına gelecek şekilde tutar. Bu anne ile bebeğin rahatlıkla iletişim kurabileceği bir pozisyondur.

Sandalyeye Oturtma Pozisyonu

Anne bebeğinin sırtını göğsüne yaslar ve bir elini göğsüne koyar. Diğer eliyle sandalyeye oturma pozisyonunu gerçekleştirmek için poposundan destek verir. Bu taşıma pozisyonu ile bebekler etrafı çok rahatlıkla inceler ve keşfeder. Anne, bebeği en az 3 aylık ise bu pozisyonu kullanmalıdır.

 

Cevap bırakın