Bebekler İçin Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir?

Bebekler İçin Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir? Bebeklere Uygun Diş Fırçası Nasıl Seçilir? Bebekler İçin Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

0 238

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler doğar, büyür ve gelişir. Bu evrelerde bebeklerde birçok farklı değişim yaşanır. Bunların hepsi birer evredir. Bu evrelerden biri de diş çıkarma evresidir. Bebekler diş çıkarmaya başladıktan bir süre sonra dişleri fırçalanmalıdır. Bir süre sonra ise kendisi diş fırçalamayı öğrenmelidir. Bebeklerimizin dişlerinin sağlıklı olması ileriki hayatı için çok önemlidir. Bunun içinse düzenli diş fırçalama alışkanlığı edinmesi çok önemlidir. Bebekler için 2.5-3 yaş aralığında diş fırçalamaya başlanmalıdır.

Fakat bebekler biz yetişkinlere göre çok daha hassastır. Bu hassasiyet dişler için de geçerlidir. Bu nedenle bebeklerimizin dişlerine göre fırçalar seçmemiz gerekir. Bebeklerin dişleri ilk çıkmaya başladığında ise diş fırçası hiç kullanılmamalıdır. Bunun yerine temiz bezler ile bebeklerin dişleri temizlenebilir. Diş fırçası kullanımı o dönemde dişlerde tahrişe neden olabilir. Fakat sonrasında diş fırçası seçmek gerekir. Diş fırçalama alışkanlığı ve diş sağlığı için diş fırçası seçimi çok önemlidir. Şimdi birlikte bebekler için diş fırçası nasıl seçilir birlikte inceleyelim.

Bebekler İçin Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir?

Bebekler için parmak diş fırçaları seçilebilir. Ek gıdaya başlayan bebeklerde dişlerde yağlanmalar ve kalıntılar görülebilir. Bu neden le diş fırçalamak oldukça önemlidir. Ancak bebeklerin diş gelişimini olumsuz etkilememek için başlarda parmak diş fırçaları mantıklı olacaktır. Parmağınıza geçirebileceğiniz bu fırçalar ile bebeğinizin dişlerini nazikçe temizleyebilirsiniz. Bu fırçalar bebeğinizin dişlerinin kaşındığı dönemde kaşıntıyı azaltmak için de kullanılabilir. Bu fırçalar bebeğinizin 1 yaşına kadar kullanılabilir türdendir. Bu fırçaları seçerken seçtiğiniz fırçanın silikonunun sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca fırçaları bebeğinizin dişini fırçaladıktan sonra iyice temizlemelisiniz. Yıkadıktan sonra ise bakteri kalmaması için kurulamalısınız.

Bebeğinizin diş fırçasını seçerken yuvarlak başlıklı ve küçük bir fırça olmasına özen göstermelisiniz. Bebeğinizin diş fırçalama alışkanlığını kazanması için bu oldukça önemlidir. Bebeğinizin ağız yapısına uygun yuvarlak ve küçük diş fırçası seçmek önemlidir.

Bebeklere diş fırçası seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise diş fırçasının kıllarının ince ve yumuşak olmasıdır.

Bebekler için seçilecek diş fırçalarının sapı fazla uzun olmamalıdır. Ayrıca ince saplı bir fırça bebeğinizin diş fırçasını kavraması ve alışması açısından da önemlidir. Bebeğinizin diş fırçasının sapının esnek olmasına da özen gösterilmelidir.

3 yaşından sonra ise bebeklerde diş fırçası uzun saplı seçilebilir. Bebeğinizin yaş dönemine göre tutması kolay olacak diş fırçaları seçilmelidir.

Bebeklerin diş etleri çok daha hassas olduğu için diş fırçasının kılları ince ve yumuşak olmalıdır. Bebeğinizin dişlerine ve diş etlerine zarar vermeyecek diş fırçaları seçilmelidir. Bunun içinse çok yönlü kılı olan fırçalar tercih edilebilir.

Fırça başlığı seçerken bebeğinizin ağzının şeklini düşünmelisiniz. Küçük ve ağız genişliğine uygun oval başlıklı fırçalar seçilmelidir.

Küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gereken diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için bebeğinize uygun diş fırçası ve diş macunu seçilmelidir. Diş fırçası seçimi hem bebeğinizin diş fırçalama alışkanlığı kazanması açısından hem de diş sağlığı için çok önemlidir. Sizler de çocuklarınıza uygun diş fırçaları ve macunları seçerek ve birlikte dişlerinizi fırçalayarak bebeklerinizi diş fırçalama konusunda teşvik etmelisiniz.

Cevap bırakın