Bebekler İçin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Bebekler İçin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Seçilir? İlk Adım Ayakkabısı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir? İlk Adım Ayakkabısının Önemi

0 491

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler doğduklarında yürümeyi bilmezler ve yeterince kas gücüne de sahip değillerdir. Fakat bir süre sonra emeklemeye başlarlar ve emekledikten bir süre sonrada adım atmaya… Bebeklerin doğru adımlar atabilmesi, yürümesinin kolaylaşması ve ayak şeklinin düzgün olması için ilk adım ayakkabısı seçimi oldukça önemlidir.

Bebek sahibi olduktan sonra ebeveynler için bebeklerinin her ilki önemlidir. İlk anne/baba demeleri, ilk dişleri, ilk emeklemeleri, ilk adımları…

Bebeklerin her ilkleri ebeveynler için bu kadar önemliyken ilklerinin güzel şekilde ilerlemesini de bir o kadar önemserler. Bebekler önce emeklemeye başlar ardından ise ilk adımlarını atmaya… Bebeklerin büyümesi için en önemli gelişmelerden biri de bu ilk adımlardır. Hem heyecanlı hem telaşlı bu anlarda ebeveynler mutluluk duyar. Fakat dikkat etmeleri gereken yeni bir konu doğmuştur. Bu ise ilk adım ayakkabısı seçimi…

Her ne kadar basit bir konuymuş gibi görünse de aslında çok önemlidir. İlk adım ayakkabıları bebeklerinizin ileriki yaşlarda yürüme ve ayak problemleri çekmemesi için oldukça önemlidir. İyi seçilmiş bir ilk adım ayakkabısıyla bebeğinizin yürümesi daha hızlı gelişecek, adımları düzgün olacak, ayak şekli olması gerektiği gibi gelişecektir. Bu sayede de ilerleyen yaşlarda yürüme ve ayak bozukluğu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmayacaklar, düz taban problemi yaşamayacaklardır. Peki bebekler için ilk adım ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğuna bir göz atalım.

Bebekler İçin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Yürümeye yeni başlamış bebekler için ilk adım ayakkabısı seçimi çok önemlidir. Bebeklerin ayakları normal gelişim sürecinde düztaban şeklinde görülür. Fakat sonrasında zaman geçtikçe iç kısımdaki kavis şekli oluşmaya başlar. Bu şeklin düzgün oturması içinde ilk adım ayakkabısı önemlidir. Başlarda bebeğiniz ilk adımlarını atmaya başladığında yüksek ihtimalle evde olacaksınız. Hemen bir ilk adım ayakkabısı alma ihtiyacı hissedeceksiniz. Bir ilk adım ayakkabısı alsanız bile ilk zamanlarda bebeklerinizin ayak kaslarının gelişimi için yalın ayakla ve ya çorapla evin içerisinde gezmesine izin verin. Bu sayede bebeklerinizin ayak kasları güçlenecektir. 1-2 haftalık bir süre boyunca bebeğinizin evde yalın ayak ve ya çorapla gezmesine izin verdikten sonra ilk adım ayakkabısı giydirmelisiniz.

Bebekler için ilk adım ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki ayakkabı tabanının sert olmamasıdır. Sert tabanlı bir ayakkabı seçimi bebeğin ayak gelişimini olumsuz etkiler. Bebeğinizin belirli bir yaşa kadar ayak gelişimi devam edecektir. Fakat sert tabanlı bir ayakkabı seçilmesi durumunda ayağın dış etkenlerden dolayı gelişimi tam anlamıyla sağlanmamış olacaktır. Bu nedenle sert tabanlı değil, ayağın şeklini alan ve yumuşak tabanlı ayakkabılar seçilmelidir.

Bebeğiniz için ilk adım ayakkabısı seçerken ayakkabının bebeğinizin ayağını sıkmamasına dikkat etmelisiniz. Ayakkabı numarası yarım numara büyük seçilmelidir. Ayakkabı çocuğunuzun ayağından rahatça çıkmalı ve ayağı sıkmamalıdır.

İlk adım ayakkabısı seçerken ayakkabının burnu ile başparmak arasında mesafe olmasına bakılmalıdır. Bu mesafe elinizin baş parmağı ile kontrol edilmelidir.

Ayakkabıların şekli kadar yapıldığı malzemelerde önemlidir. Deri ve doğal malzemelerden üretilmiş ayakkabılar tercih edilmeli ve kalitesiz plastik kullanılmış ayakkabılar satın alınmamalıdır. Deri ve doğal ürünlerden yapılmış ayakkabılar sıcağı ve soğuğu geçirmez ve her mevsim kullanılabilir. Bebeğiniz bu sayede terlemez ve ya üşümez bu sayede de rahat etmesi sağlanmış olur.

İlk adım ayakkabılarında topuk yüksekliği 5-7 mm arasında olmalıdır. Ayakkabıların tabanı sert ve kaygan yapıda olmamalıdır. Ayrıca ilk adım ayakkabısı seçilirken ayakkabının içi el ile kontrol edilmeli ve dikişlerine, çıkıntılarına bakılmalıdır. Bebeğin ayağını rahatsız edecek herhangi bir durum görüldüğünde bakılan ayakkabı tercih edilmemelidir.

Bebeğiniz için ilk adım ayakkabısı seçmiş ve bebeğinize giydirmişseniz sık sık bebeğinizin yürüyüşüne , ayağına uyumuna dikkat etmelisiniz. Eğer bebeğinizin rahat etmediğini ve ya ayakkabının bebeğinizin ayağına uymadığını fark edersiniz ayakkabıyı değiştirmelisiniz.

Cevap bırakın