Bebekler Nasıl Daha Rahat Uykuya Dalar?

Bebekler Nasıl Daha Rahat Uykuya Dalar? Bebeklerin Daha Rahat Uykuya Dalması İçin Neler Yapmak Gerekir?

0 533

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler hassaslardır ve hemen her sese uyanabilirler. Hemen her şeye uyanabildikleri gibi bir de uykuya dalmaları zordur. Fakat bebeklerin uykuya ihtiyacı vardır. Düzenli ve yeterli uyku onların büyümelerine katkıda bulunur. Sağlıklı ve düzenli bir uyku alışkanlığı için bebeklik döneminden itibaren belirlenmiş saatlerde bebeğin uyuması ve uyanması gerekir. Bu bebeğin büyümesini hızlandırır. Bebeklerin kesintisiz uyku yaşaması için kendini rahat ve güvende hissetmeleri gerekir. Bebeklerin daha rahat uykuya dalması için bazı püf noktalar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Ilık bir banyo yaptırmak
 • Papatya ve ya lavanta yağı ile yumuşak bir masaj yapmak
 • Masal okumak
 • Ninni ve ya şarkı söylemek
 • Kısık seste müzik dinletmek
 • Bebeğin karnını doyurmak ve beslemek
 • Odasının karanlık olmasını sağlamak

Bunlar haricinde bebeklere güzel ve sağlam bir uyku alışkanlığı kazandırmak için yapılması gerekenlerde vardır. Bu maddeleri de şöyle sıralayabiliriz;

 • Gece bebek odası olabildiğince karanlık hale getirilmelidir.
 • Gece bebeğinizin odasında iken oldukça sakin, dikkatli ve yavaş hareket edilmelidir.
 • Gece çok ihtiyaç duyulmadığı sürece bebeğinizin bezini değiştirmeyin. Kontrol etmek istediğinizde de bunu sakin ve yavaş hareketler ile yapın.
 • Bebeğe uyku alışkanlığı kazandıracak uykudan önce söylediğimiz bazı ikilemeler ve kelimeler vardır. Bunlar “pış pış, e e ve uyku vakti vb.” şeyler olabilir. Bunları bir süre düzenli olarak söylemek ve bebeği alıştırmak gerekir. Bebek bunları duyduğunda uyuması gerektiğini öğrenmeli ve hissetmelidir.
 • Bebeğin gündüz uykularını kendi odasında gerçekleştirin ve odasında vakit geçirmesine izin verin. Bu bebeğin kendi odasına alışmasına ve kendini o odada güvende, rahat hissetmesine yardımcı olur. Bu sayede gece de gündüz de artık daha rahat uykuya dalar.
 • Bebekler için kokular çok önemlidir. Bebekler kendi odalarının kokusuna alıştıktan sonra kendilerini o odada güvende hissederler ve  uykuya rahat dalarlar.
 • Bebeğinize bir uyku oyuncağı ve ya uyku battaniyesi belirleyebilirsiniz. Bu ona uykuyu anımsatır. Ona oynaması için o oyuncağı verdiğinizde ve ya uyku battaniyesini üstüne örttüğünüzde kendisi rahatlıkla uykuya geçecektir.
 • Bebekler için düzenli bir öğle uykusu gerekmektedir. Bu sebeple bebeğin öğle beslenmesi, öğle aktiviteleri ve öğle uykusu bir düzene ve programa sokulmalıdır. Bu bebek ve anne için her şeyi daha kolay kılar.
 • Bebekler uyurken beslenmemelidir. 

Annelerin kesinlikle yapmaması ve alıştırmaması gereken bir durum daha vardır. Bebekler emerken uykuya dalmaya alıştırılmamalıdır. Bebekler için bir uyku düzeni oluşturulmalıdır. Bebekleri uyku vaktinden bir süre önce beslemek, ona uyku mesajı vermenin farklı bir yöntemidir. Ayrıca bebekler zaten karınları tokken daha rahat uykuya dalarlar. Bebek uykuya emzirilerek dalıyorsa bu bebeğin uyku ve emme ile sıkı bir bağlantı kurmasına neden olur. Bebek buna alıştırıldığında kendini daha farklı durumlarda güvende hissetmez ve kendi uyku ortamının dışına çıkmış gibi hisseder. Bu da bebek yatağına bırakılmak istendiğinde uyanmasına, başka şekilde uykuya dalamamasına, annenin daha fazla yorulma ve vakit kaybetmesine sebep olur. Bebeğin herhangi bir yardım olmadan uykuya dalması isteniyorsa, uykulu hale gelene kadar emzirilmeli fakat bu şekilde uyuyakalması engellenmelidir.

Bebekler ebeveynlerinin verdiği şekli almaya müsaittirler. Ebeveynler bebeklerinin uykuya dalarken ve uykudan uyanırken nasıl sesler çıkardığına dikkat etmelilerdir. Buna dikkat ettiklerinde bebekleri uyanmak için kıpırdamaya ve ses çıkarmaya başladığında ona masaj yapıp, başını okşayıp uykusunu bozmadan tekrar dalmasına yardımcı olurlar. Fakat bunun yerine kucaklarına alıp gezdirmek, hemen bebeği beslemek, sallamak bebeği bu uyku sürecine alıştırır ve uyku için bunlara ihtiyaç duyar ve bunlara bağımlı hale gelir. Bu sebeple ebeveynler bebeklerine güzel uyku alışkanlıkları edindirmelidir. Gereksiz hamleler yaparak bebeğin uykuya dalma ihtiyaçlarını arttırmamalıdır.

Cevap bırakın