Bebeklerde Göbek Bağı Nedir?

Bebeklerde Göbek Bağı Nedir? Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır? Göbek Bağını Gömme Geleneği Nedir?

0 166

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeklerde Göbek Bağı Nedir?

Annenin karnında geçen 40 haftalık sürecin ardından bebek hayata gelir. Göbek bağı doğum sürecine kadar olan süreçte çok önemli bir görev görür. Anne ile bebeği bir arada tutar.  Doğumdan sonra annelerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de göbek bağı temizliğinin nasıl olacağıdır. Doğum sonrasında göbek bağı kesilir. Göbek bağı kesildikten 3-20 gün aralığında kurur ve düşer. Göbek bağı enfeksiyona müsait bir yapıdadır. Bu nedenle bakımı iyi yapılmalıdır.

Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Doğumun ardından bebeğin göbeği kuru ve temiz tutulmalıdır. Tam bir hijyen oluşturulmalıdır. Enfeksiyon riskini uzaklaştırmak gerekir. Günlük olarak göbek temizliği yapılmalıdır. Temizliğin yapıldığı sırada su kullanılmamalıdır. Temizlik eczanelerden temin edilecek antiseptik sıvılar ile yapılmalıdır. Bu sayede enfeksiyon riski en aza indirilir. Göbek bağının üzeri kuruma ve düşme sürecinde ekstra bir bez ve ya kıyafet ile kapatılmamalıdır. Hava almasına izin verilmelidir. Bu kurumasını hızlandırır. Bebeğin göbek bağı zamanından önce ve ya sonra düşerse bunu muhakkak uzman bir doktorla paylaşmak gerekir. Eğer hamilelik sürecinde düzenli olarak gidilen bir uzman varsa bebekle ilgili detaylarda o doktorla konuşulabilir. Çünkü anneye hakim olan doktor bebeğin problemleriyle ilgili de daha fazla fikirde bulunabilir. Bebek banyo yaptırılırken göbek bağının su ile teması engellenmelidir. Göbek çevresi kuru tutulmalıdır. Göbek bağı düşene kadar bebek bölgesel olarak yıkanmalıdır. Eğer bebeğin göbek bağında kötü bir koku hissederseniz de vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Anneler bebek hijyenini sağlarken ek hijyen ürünlerinden faydalanabilirler. Bu kullanılan ürünlerin içeriğine dikkat edilmelidir. Bebeğe zarar verecek katkı maddeleri bu ürünlerde bulunmamalıdır. Bitki özlü ve ya doğal içerikli ürünler kullanılmalıdır.

Göbek Bağı Gömme Geleneği

Geçmişten gelen göbek bağının saklanması gerektiğine inanılan bir gelenek vardır. Göbek bağının atılmasının bebeğe ve aileye uğursuzluk getireceğine inanılır. Fakat aileler bir gelenek olarak göbek bağını bazı yerlere gömmekte ve ya saklamaktadır. Bu yerlerden birkaçı şöyledir; 

  • Evde saklamak; bebeğin göbek bağını evde saklamak ileride evine bağlı, evini seven,vaktinde girip çıkan bir birey olduğunu temsil etmektedir.
  • Beşiğine asmak; bu inanışta bebek ileride gezmeyi seven gezgin bir birey olur. Aktif ve sosyal bir insan haline gelecektir.
  • Cami bahçesine gömmek; camiye gömüldüğünde hayırlı ve dinini seven bir birey yetişeceğine inanılır.
  • İyi bir okulun bahçesine gömmek; iyi bir okulun bahçesine gömülen göbek bağı ile çocuğun ileride iyi okullarda okuyacağına, iyi yerlere gelip kariyer sahibi olacağına inanılır.
  • Devlet dairesi bahçesine gömmek; devlet dairesinin bahçesine gömülen göbek bağına sahip bebeğin büyüdüğünde devlete hayırlı bir insan olacağına ve bir devlet kurumunda çalışacağına güzel bir kariyer hayatı olacağına inanılır.
  • Annenin çantası ve ya babanın ceketinde saklamak; bebeğin göbek bağı annesinin çantasına saklandığında ve ya babasının ceketine konulduğunda çocuğun ileride ailesine hayırlı bir evlat olacağına ve ailesini seveceğine, ailesine bağlı olacağına inanılır.

Yani kısacası göbek bağını bir yere gömmek uğur;gömmemek ise uğursuzluk getirir.

 

Cevap bırakın