Bebeklere Emzik Nasıl Bıraktırılır?

Bebeklere Emzik Nasıl Bıraktırılır? Bebeklerde Emzik Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır? Bebeklerde Emzik Bıraktırma Yöntemleri Nelerdir? Birlikte inceleyelim.

0 26

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler farklı farklı alışkanlıklar kazanarak büyürler ve zamanla bu alışkanlıklar yerini farklı alışkanlıklara bırakır. Bebeklerde emzik kullanmak da böyledir. Bebek emzik kullanma alışkanlığı kazandıktan bir süre sonra kaşık kullanmaya, büyüdükçe bardak kullanmaya başlar.

Emzik bir diğer adıyla yalancı meme olarak da adlandırılır. Bebeklerde genelde ağlamayı susturmak ve ya memeyi bıraktırmak için kullanılır. Ayrıca bebeklerin uykuya dalmasına da yardımcı olur. Anneler için kurtarıcı olan emzik bir süreden sonra bebek için vazgeçilmez hale dönüşebilir ve bebek anne memesinden uzaklaşabilir. Bu nedenle emzik kullanmak bebek için bir bağımlılık haline getirilmemelidir.

Yani emzik hem avantajları hem de dezavantajları olan bir üründür. Bebeklerin emme refleksini geliştirmeye yardımcı olan emzikler, emme ihtiyacını da karşılar. Bu sayede bebekler kendini huzurlu ve güvende hisseder. Bu da bebeklerin rahatlıkla uykuya dalmasını sağlar.

Ancak emziğin dezavantajları da bulunur. Dönemlere göre emzik seçimi oldukça önemlidir. Damak ve çene yapısındaki bozulmaları engellemek adına bu oldukça önemlidir. Bebek bir süre sonra da emzikten kurtulmalıdır. Bu da her insanda olduğu gibi kazanılan bir alışkanlık olduğu için bebekler için zorlu olabilir. Bu nedenle bebeklere emziği çok fazla alıştırmamak gerekir. Bebek 2 yaşının sonuna geldiğinde artık emzik kullanmıyor halde olmalıdır. Bu ağız ve diş ve çene sağlığı ve yapısı için çok önemlidir.

Bebeklerde emzik kullanımı bir bağımlılık haline dönüşmemesi için bebeğiniz her ağladığında ağzına emzik tutuşturarak onu susturmaya çalışmamalısınız. Bebekler sandığımızdan daha akıllıdır ve bir süre sonra emzik almak için bilinçli olarak ağlamaya başlayabilirler. Bu nedenle emzik bebeğinizi susturmak için son tercihiniz olmalıdır. Özellikle 1 yaşından sonra emzik kullanımı azaltılmalı ve uykuya dalma aşamasında uzun süre boyunca emzik ağızda bulundurulmamalıdır.

Bunların yanı sıra bebeğinize keskin bir şekilde emziği bıraktırmak da bebeklerde beklenmedik travmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle en doğru şekilde emziği bıraktırma yöntemleri seçilmelidir. Şimdi birlikte bebeklere emzik nasıl bıraktırılır inceleyelim.

  • Emziğin bebeklere bıraktırılma aşamasında, emzik gün içerisinde önceki kullanım süresine göre yavaş yavaş ve alıştırarak azaltılmalıdır.
  • Bazen anneler emzik ile bebeği susturmak için emziği bebeğin sevebileceği bazı tatlara batırırlar. Reçel, bal, çikolata bunlardan bazılarıdır. Bu nedenle emzik bu tarz ürünlere batırılıp bebeğe verilmemelidir. Bu işinizi zorlaştırır.
  • Bebeğinizin sevdiği bazı besinler, içecekler olabilir. Sağlıklı besinler olması kaydıyla bebeğinizin dikkatini dağıtmak için emziği aldığınızda önüne o besinler koyabilir ve dikkatini sevdiği yiyeceklerde toplayabilirsiniz.
  • Ödüllendirmek çocukları motive eden bir yöntemdir. Emziği bırakmak aşamasında bebeğinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu sözlü şekilde olabilir, bebeğinizi alkışlayabilirsiniz ve ya farklı şekilde ödüllendirebilirsiniz. Böylelikle emziği bırakma konusunda teşvik etmiş olacaksınız.
  • Emzik bebeklere çok konforlu gelen bir üründür. Bu konforu bozmak bazen işe yarayabilir. Bebeğinizin ağzına ve ya diline zarar vermeyecek şekilde emziğin ucunu kesmek işinizi kolaylaştırabilir.
  • Bazı zamanlarda emziği bebeğinizden uzaklaştırabilirsiniz. Mesela dışarı çıktığınızda emziğin evinizde kaldığını ve ancak eve gidince onu kullanabileceğini bebeğinize açıklayabilirsiniz. Bebeğiniz bir süre emzikten uzak durabilmeye alışırsa zamanla daha da kolay emzik kullanmayı kesecektir.
  • Bebeğinizin yine sağlığını olumsuz etkilemeyecek ancak bebeğinizin çok hoşlanmadığı yiyecekleri emziğin ucuna sürmek bebeğinizin emzikten kesilmesini sağlayabilir. Ancak ileride bebeğiniz bu ürünleri hayatı boyunca tüketmeyebilir de. Bu nedenle bu yöntem en son tercih edilecek yöntemlerden biridir.
  • Bebeğiniz ile emziği bırakmanın zamanı geldiği hakkında konuşabilirsiniz. Bunu güzel bir dille anlatmak bebeğinizin anlamasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın