Bebeklere Hangi Durumlarda Antibiyotik Önerilir?

Bebeklere Hangi Durumlarda Antibiyotik Önerilir? Bebekler Hangi Durumlarda Antibiyotik Kullanmalıdır? Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

0 27

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeklerde antibiyotik kullanımı bir yetişkinin antibiyotik kullanımından farklıdır. Antibiyotik kullanımı yetişkinlerde de olduğu gibi bebeklerde sadece doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Peki bebeklerde hangi durumlarda antibiyotik önerilir? Birlikte inceleyelim.

2 yaşın altındaki bebeklerde ortalama olarak yılda 7 kez üst solunum yolu enfeksiyonu ve ya ateşli hastalık gözlemlenir. Bu nedenle ebeveynler bebeklerinin en kısa sürede sağlığına kavuşması için elinden geleni yapmak ister. Bu nedenle de bebekleri en hızlı sağlıklı hale getirebileceğinin düşünüldüğü antibiyotiklerin kullanılıp kullanılmaması gerektiği onlar için bir soru işaretine dönüşür. Fakat bu sorunun cevabını doktorunuzdan başka kimse veremez. Bebeklerde görülebilen hastalıklara karşı doktorunuz antibiyotik önerisinde bulunduysa bebeğiniz antibiyotik kullanabilir. Fakat doktorunuz antibiyotik kullanımını gerek görmediği durumda antibiyotik talebinde bulunmamanız gerekir. Fakat antibiyotik türlerine başlanabilecek olan hastalıkların bilinmesi sizin için faydalı ve bebeğinize rehberlik edici nitelikte olacaktır. Bu nedenle bebeklerde hangi durumlarda antibiyotik kullanılmasının önerildiğini sizler için paylaştık.

Bebeklerde antibiyotik kullanıma gerek duyulabilecek hastalıklar şu şekilde sıralanabilir.

  • Yüksek Ateş
  • İdrar Yolu Enfeksiyonu
  • Orta Kulak İltihabı
  • Zatürre

Bebeklere Hangi Durumlarda Antibiyotik Önerilir?

Yüksek Ateş

Ateş, bebeğinizin bağışıklık sisteminin mikroplarla mücadele ettiğini gösteren olumlu bir belirtidir. Fakat vücut, normal kabul edilebilecek ateş derecelerinin üzerine çıkıldığında bebeğinize vücudunda enfeksiyon bulunduğunu işaret etmiş olur. 3 aydan küçük olan bebeklerde 38 derece ve 2 yaşından küçük çocuklarda 39 derecenin üzerinde olan ateş durumunda en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu durumda doktorunuz bebeğiniz için antibiyotik önerisinde bulunabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kanda dolaşan bir mikrobun böbrek, mesane veya idrar yoluna girmesi sonucu bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oluşabilmektedir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında ateş, huzursuzluk, kusma, ishal ve sık ağlama bulunmaktadır. Bebeğinizde bu durumları gözlemlediğiniz takdirde doktorunuzla görüşmeli ve öneri almalısınız. Bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonu olması durumunda doktorunuz bebeğiniz için antibiyotik önerisinde bulunabilir.

Orta Kulak İltihabı

Bebeklerin östaki boruları yetişkinlere göre dar ve kısadır. Bu durum alerji ya da üst solunum yolu rahatsızlığından kaynaklanan burun ve boğaz akıntılarının orta kulağa geçmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle 6-36 ay arası bebeklerde orta kulak iltihabı sık sık görülebilmektedir. Bebeğiniz büyüdükçe östaki boruları da uzayacak ve orta kulak enfeksiyonuna yakalanma ihtimali azalacaktır. Bebeğinizde orta kulak iltihabı görülmesi durumunda doktorunuz antibiyotik önerisinde bulunabilir.

Zatürre

Zatürre, bir bakteri ya da virüsün akciğere inmesiyle birlikte oluşan bir enfeksiyon çeşididir. Bebeklik döneminde yapılan aşılarla zatürreye yakalanma oranı önemli ölçüde düşürülse bile  0-1 yaş arası bebekler bu noktada en riskli grubu oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan ya da alerji olma ihtimali bulunan bebeklerin zatürre geçirme riski daha yüksek olabileceği için sağlıklarının desteklenmesi oldukça büyük önem taşır. Bu durumda doktorunuz bebeğiniz için antibiyotik önerisinde bulunabilir.

 Beslenme Bebekler İçin Çok Önemli

Eğer ebeveynlerinin her ikisinde de alerji bulunuyorsa bebekte alerji görülme ihtimali %70’tir. Bu nedenle bebeğinizde henüz bir alerjik reaksiyon meydana gelmeden  önce önleminizi almanız gerekmektedir. Bunu sağlamanın en etkili yolu da beslenmesini desteklemek olacaktır. Eğer sizde alerji bulunuyorsa bebeğinizin beslenmesinde etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik bileşenlere sahip gıdalar bulunmasını sağlayarak bebeğinizin bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Bu davranışınız bebeğinizde alerjik belirtilerin görülme ihtimalini azaltacaktır. Bebeğinizin ayına uygun probiyotik ve prebiyotik kaynaklı devam sütü temin etmek için eczacınızdan ve doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin beslenmesini en doğru hale getirmiş olacaksınız.

Cevap bırakın