Bebeklere Nasıl Cilt Bakımı Yapılır?

Bebeklere Nasıl Cilt Bakımı Yapılır? Bebeklere Cilt Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Bebekler İçin Nasıl Cilt Bakımı Yapmak Uygundur?

0 530

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeklerin ciltleri hassas, pürüzsüz, kusursuz ve yumuşacıktır. Hepimizin deyim haline de getirdiği bir cildi vardır bebeklerin. Her insan ayna karşısına geçtiğinde bebek gibi bir cildim olsun diye dilekte bulunur. Bebek ciltlerine bakım nasıl yapılmalıdır bunu birlikte inceleyelim..

Bebekler belirli bir yaşa kadar tuvalet eğitimi almazlar. Bu sebeple bez bağlanır ve tuvalet ihtiyaçlarını bu bezlere giderirler. Bebekler ihtiyaçlarını giderdikten sonra her bez değişiminde bebeğin poposu ılık su ile yıkanmalı ve ardından kurulanmalıdır. Bebeğin poposu temizleme işlemi bittikten sonra hemen kapatılmamalıdır. Bebeğin cildinin hava alması beklenmelidir. Bu pişik oluşumunu da engellemektedir.

Bebek bezleri seçerken yüksek emicilikte olan bezler seçilmelidir. Bu bebeğin cilt sağlığı için daha iyi bir seçenek olacaktır ve bebek bez takılı iken kendini daha rahat hissedecektir.

Bebek ciltleri çok hassas ve alerji olmaya çok müsaittir. Bu özellikle yenidoğan dönemindeki bebeklerde görülmektedir. Bu sebeple bebeklerimize pamuklu kıyafetler giydirmeli, kıyafet seçimi yaparken öncelikle %100 pamuklu olup olmadığına dikkat etmeliyiz.

Bebekler ilk 6 aydan sonra ek gıdaya geçmektedir. Anne sütünün yanında ek gıda kullanan bebeklerde cildin nem dengesini korumak adına su tüketimi yeterli seviyeye getirilmelidir ve bebeğin su tüketimine özen gösterilmelidir.

1 yaş altındaki bebekler direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır. Bebeklerde isilik kolaylıkla görülebilen bir cilt sorunudur. Bebekler dışarı çıkarıldığında ince rahat pamuklu ve uzun kollu üstler seçilmeli ve bebeğin kafasına şapka takılmalıdır.

Bebekler sıcak havalarda sıklıkla terleyebilir. Bu nedenle sıcak havalarda bebek kıyafetleri sık sık değiştirilmelidir. Böylelikle  bebeğimizin cildine yansıyacak alerjik reaksiyonlar göstermesini engellemiş oluruz.

Bebekler 1 yaşına gelmeden önce haftada en fazla 3 kez banyo yaptırılmalıdır. Bebekler cilt yağ dengesini korumak ister. Sık banyo yaptırılması buna engel olur. Bu nedenle bebekler bir yaşından önce en fazla haftalık 3 kez yıkanmalıdır. Bu rakam bile bebekler için zaten gerek duyulacak bir rakam değildir. Günlük olarak bebeğinizin parmak aralarını, boyun arkası gibi sık kirlenecek ve hızlı terleyecek bölgelerini pamuklu ve hafif ıslak bir bez ile silebilirsiniz.

Bebekler duşa sokulduğunda cildinin kurumaması gerekir. Bu nedenle alkali sabun içermeyen banyo köpükleri ve bebek sabunları tercih edilmelidir. Aksi taktirde  bebeğin cildi kuruyabilir ve ekstra nemlendirmeye ihtiyaç duyulur. Ayrıca bebek ciltleri çok hassas ve kusursuz olduğu için bu durumu bozmamak gerekir bu nedenle bebekler için üretilmiş içerisinde zararlı kimyasallar bulunmayan, parfüm içermeyen şampuanlar, deterjanlar, yumuşatıcılar, bebek yağları ve bebek pudraları kullanılmamalıdır. Bunlar alınırken içeriklerine dikkat edilmeli ve bebekler için uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun haricinde bebeğinizin cildi kuruduysa doğal içerikli yağlarla (bkz: hindistan cevizi yağı) cildini nemlendirebilir ve besleyebilirsiniz.

Bebeklerde doğum lekeleri olabilmektedir. Kimi zaman yüzünde kimi zaman cildinin farklı yerlerinde kırmızılıklar görülür. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ilaç ve ya kremle müdahale edilmemelidir. Bunun yerine uzman ile görüşülüp ona göre hareket edilmelidir. Çünkü bebeklerin ciltlerindeki lekeler ileriki zamanlarında ortadan kalkabilmektedir ve bu yaygın bir durumdur. Bu nedenle telaş yapılmamalı ve bir uzmana danışarak hareket edilmelidir.

Bebek Cilt Bakımı ve Alerji

Bebek ciltleri çok hassastır ve alerjik reaksiyonlar göstermeye çok müsaittir. Bu sebeple bebeklerde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de alerjidir. Bebeklerin kıyafetleri onlara özel deterjanlar ve yumuşatıcılar kullanılarak yıkanmalıdır çünkü deterjanların üzerinde kalan zararlı kimyasallar alerjiyi tetikleyebilmektedir. Alerji genetiğe de bağlı bir durumdur ve ebeveynlerde alerjik durumlar var ise bebekte de görülme oranı oldukça yüksektir. Böyle durumlarda bebeğimizin cildi için gerekli önlemleri almamız gerekir ve püf noktalara göre hareket edilmelidir.

Bebeklerde alerji oluşumu çok kolay olabilmektedir. Bu nedenle bebek cildinin alerji görme ihtimali en düşüğe indirilmelidir. Alerjiyi önleme yollarından biri ise bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten geçmektedir. Bebeğin beslendiği ürünlerde probiyotik ve prebiyotik kesinlikle bulundurmaya dikkat edilmelidir.  Bu bileşenleri içeren gıdalar tüketmek hem anne hem bebek için iyidir. Bu bileşenleri içeren besinler için bir uzmandan ve ya eczacıdan tavsiye alınmalıdır.

Cevap bırakın