Bebeklere Ne Zaman Su Verilmelidir?

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmelidir? Bebeklere Su Vermeye Ne Zaman Başlanır? Bebeklere Su Vermek İçin En Doğru Zaman Nedir?

0 138

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yeni doğum yapmış annelerin akıllarında birçok soru işareti bulunur. Bunlardan biri de bebeklere ne zaman su verilmesi gerektiğidir. Bebeklere ne zaman su verilmelidir? Gelin birlikte inceleyelim.

Ebeveynler 9 aylık heyecanlı, bazen stresli, yorucu ve bir o kadar mutluluk verici bir süreci geçirdikten sonra bebek sahibi olurlar. Bu her insanın tadabileceği en farklı ve güzel duygulardan biridir. Fakat bebek sahibi olmanın elbette getirdiği bazı sorumluluklar vardır. Beslenme, barınma, giyinme gibi birçok konuda bebeklerin ihtiyacını aileler karşılar. Beslenme konusunda ise birçok detay vardır. Çocuğun ay ay gelişimiyle birlikte beslenme düzeni de değişir. Anneler bu noktada bir konuda tedirgin olurlar ve doğrusunu öğrenmek isterler. Bebeklere ilk aylarda su verilmez. Peki bebeklere ne zaman su verilmelidir? Bunun cevabını tüm merak eden anneler için cevaplayacağız.

Ebeveynler bebeklerini dünyaya getirdikten sonra en iyi şekilde bebeklerini büyütmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak isterler. Bu da bebeklerine su vermek için en doğru zamanı merak etmelerine neden olur. Çünkü bebeklere su verilip verilmemesi gerektiği ebeveynlerin kafalarını kurcalayan bir konudur. Bu konu hakkında farklı görüşler vardır. Fakat en doğrusunu şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Su içmek insan vücudu için en gerekli olan ve hayati önem taşıyan bir konudur. Bu nedenle elbette bebekler için de su gereklidir fakat bir yetişkinin ihtiyacı olan su kadar değildir. Ayrıca bebeklere su vermenin de bir zamanı vardır. İlk 6 ayda bebeklere ek gıda verilmemesi gerektiğini daha önceki yazılarımızda da birçok kez belirtmiştik. Aynı ek gıdalarda olduğu gibi suyun da ilk 6 ayda verilmemesi gerekir. Uzman doktorlara göre ilk 6 ay bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir. Yani ilk 6 ay bebeklere su verilmez. Önerilenlere göre bebeklere ilk 6 ay eğer anne sütü yeterli geliyorsa mama verilmemelidir. Çocuklar için ilk 6 ayda en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü bebeğin susama hissini gidermek için ilk 6 ay yeterlidir. 6 aydan sonra az az su verilebilir. Fakat ilk 6 ay içerisinde verilmesi bebeğin anne sütü ile gidereceği susama hissini su ile gidermesine ve bu nedenle anne sütünden uzaklaşmasına neden olacaktır. Bebeğin anne sütünden uzaklaşması ise büyüme konusunda geri kalacağını ifade eder.

Bebeklere düzenli olarak su verilmesi gereken dönem ek gıdaya geçildiği dönemdir. Bebekler yeni besinler tadacak, ek gıdalar alacak ve bu gıdaların kıvamı anne sütü kadar sıvı olmayacağı için susayacaktır. Ayrıca yenilen besinlerin miktarı da zamanla artacağı için gün geçtikçe bebeğinizin su ihtiyacı da artar. Su ihtiyacını karşılamanın en sağlıklı yöntemi de su içmek olduğu için sıvı ihtiyacı bebeklerde su ile karşılanmalı fakat 2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam edilmelidir.

Bebeğinize su verirken kaliteli ve güvenilir bir markadan su seçmeli ve pH değerine dikkat etmelisiniz. Bebeğinize vereceğiniz suyun muhakkak temiz, sağlıklı ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Bu nedenle bildiğiniz ve güvendiğiniz markalardan aldığınız suları bebeklerinize içirmeniz gerekir.

Yukarıda da dediğimiz gibi bebeklerin su ihtiyacı gün geçtikçe artar. Kilogram başına 100-150 miligram su ihtiyacı normal kabul edilmektedir. Ebeveynler bebeklerinin ihtiyacı olan kadar su alıp almadığını bebeğin idrarından takip edebilir. Eğer bebeğinizin idrarı koyu renkte ise su ihtiyacı tam karşılanmıyor olabilir. Bebeklik döneminde 5-6 kez bez ıslatmak ve 2 yaştan sonra ise 4-5 kez idrar yapmak bebek için ideal olanıdır. Eğer bebeğinizde de durum aynıysa yeterli sıvıyı alıyor demektir.

Cevap bırakın