Bebeklere Uygulanması Gereken Masajlar Nelerdir?

Bebeklere Uygulanması Gereken Masajlar Nelerdir? Bebekleri Rahatlatan Masajlar..

0 194

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler bazen beklemediğimiz şekilde ağlamaya başlar ve durdurması çok zordur. Bu belki de bebeğin kendini ifade etme şeklidir ve bir sorunu olduğunu anlatmaya çalışıyordur. Kabız olmuş olabilir, gazı olabilir ve daha bir çok ağlama nedeni olabilir. Bu durumda bebeğinize masaj yaparak ona yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerimizde bizler gibi geriliyor ve stres oluyor olabilirler. Onlarda farklı nedenlerden dolayı stres olurlar ve huzursuzlanırlar. Bu nedenle bizim gibi bebeklerinde masaja ihtiyacı vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz masajlar ile bebeğinizi sakinleştirebilir varsa gazını çıkarabilir ve ya bebeğinizi daha huzurlu hale getirebilirsiniz. Bebeklere bazen bu masajlar herhangi bir neden olmadan da uygulanmalıdır. Çünkü yapılan masajlar cilt ve kemik gelişimine katkı sağlayacak ve bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bebeklere Uygulanması Gereken Masajlar Nelerdir?

Bebeklerin Kabızlığını Önleyen Masaj

Bazı bebeklerde erken yaşlardan itibaren kabızlık sorunu görülebilir. Bu nedenle anne ve babalar bebeklerine yardımcı olmalı ve onları rahatlatmalıdır. Özellikle anneler elleri daha naif olduğu için bebeklere masaj yapmak konusunda daha iyi olabilirler.

Bebeğinizi sırt üstü yatağa yatırın ve elinize bir miktar sıcak yağ alın. (Elbette ki kaynar bir yağdan bahsetmiyoruz. Soğuk olmayan bebeğinizin teninden biraz daha sıcak bir yağ olmalıdır.) Elinizde de ısıtabilirsiniz. Ardından nazik ve ince dokunuşlarla bebeğinizin karnına masaj yapmalısınız. Bebeğinizin karnının alt kısmına odaklanmanız gerekecektir. Bebeğinizi rahatlatmak ve mutlu etmek için diğer bölgelerine de masaj yapın fakat kabızlığa iyi gelmesi için odaklanılacak bölge karnın alt kısmıdır. Buraya narince masajlar yaparak bebeğinizin kabızlık sorununu giderebilirsiniz.

Bebeğinizi Canlandırıp Keyiflendirecek Masaj

Bebeğinizin kollarına ve bacaklarına masaj yapmalısınız. Böylelikle bebeğinizin motor gelişimini desteklemiş olursunuz. Masaj yaparken arkada hafif ve rahatlatıcı bir müzik ve ya fon sesi açmanız çok daha etkili olacaktır. Anne güzel ve rahatlatıcı bir müzik açıp, kendini rahat hissettiği bir pozisyonda bebeğin kollarına ve bacaklarına masaj yapmalı, bacaklarını karnına doğru yavaş ve hafifçe itip çekmelidir.

Bebeğin Gazını Çıkartmak için Uygulanacak Masaj

Bebeklerin gün içinde en çok huzursuzlanmasına neden olan etkenlerin başında gaz problemi gelir. Bu nedenle bebeğin gazını çıkarmak onun gün içinde rahat etmesini sağlar ve daha rahat uyuyabilir. Bebeğinizi sırt üstü yatırmalı ve göbek deliğinin üzerine avuç içlerinizi koymalısınız. Hafif ve narince ellerinizi yukarı ve aşağı yönde hareket ettirmelisiniz.

Bebeğin Kolit Sorununu Çözmek İçin Yapılacak Masaj

Bebeğiniz kolit sorunundan mustaripse bu rahatsızlık nedeniyle kendini huzursuz hissedecek ve ağlayacaktır. Bunun önüne geçmek için ise bebeğinizi sırt üstü yatırın ve karnına ellerinizi koyun. Küçük hareketlerle bebeğinizin karnına koyduğunuz elinizi saat yönünde hareket ettirin.

Yukarıdaki tüm masajları bir bebek masaj kremi ve ya masaj yağı ile yapabilirsiniz.

Cevap bırakın