Bebeklere Yüzme Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmelidir?

Bebeklere Yüzme Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir? Bebeklere Yüzme Eğitimi Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bebeklere Yüzme Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

0 646

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler 9 ay boyunca anne karnında suda yaşarlar. Bu nedenle bebekler doğduklarında suyu çok severler. Bebeklik yaşlarında yüzme öğretmek onların suya adapte olması için en uygun zaman dilimi olacaktır. Yüzme vücudun tüm kaslarını çalıştıran aynı zamanda çok eğlenceli olan bir aktivite ve spordur. Uzmanlara göre bebeklere erkenden yüzme eğitiminin verilmesi gerektiğini belirtir. Bebekler yüzme sırasında hem eğlenirler hem de sağlıkları için güzel bir aktivite yapmış olurlar. Ebeveynler bebekleri ile tatile gittiklerinde, bebeklerinin yüzme bilmesi onlar için bir avantaj olacaktır. Hem bebek eğlenecek hem de aile bireyleri denizin ve havuzun tadını çıkarırken bebekleri ile birlikte de ortak bir aktivite yapabilmiş olacaklardır. Bunun yanı sıra bebeğe yüzme eğitimi verilirken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunlara birlikte göz atalım;

Bebeklere Yüzme Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Bebeklere yüzme eğitimi genelden 6. aydan sonra verilmeye başlanmaktadır. Bebekler için özel yüzme kursları vardır ve bu kurslarda genellikle 6-18 ay aralığındaki bebekleri görürüz. Bebeklere yüzme eğitimini vermek için en ideal zaman 6. ay ve sonrası olacaktır. 6. aydan önce eğitim verilmeye başlanacaksa da bu durumda su ısısı ve yapılan egzersiz hareketlerinde farklılıklar yaratmak gerekir.

Bebeklere Yüzme Eğitimi Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklere yüzme eğitimi vermek için tasarlanmış özel yüzme kursları vardır. Ebeveynler yüzme kurslarından yararlanabilir. Fakat ebeveynler bebeklerine yüzmeyi kendileri öğretmek istiyor ve bu deneyimi birlikte yaşamak istiyorlar ise de bazı önemli detaylara dikkat etmelidirler. Öncelikle bebeğinize yüzmeyi öğreteceğiniz havuzda su soğuk olmamalıdır. 30-32 derece ayarında bir su bebeğiniz için idealdir. Bebeklerin ciltleri çok hassastır bu nedenle klorlu suya sokulduğunda cildinin tahriş olmayacağından emin olmalısınız. Doktorunuza yüzme eğitimi vermeden önce danışmanız bu açıdan size fayda sağlar. Bebekler için yüzme eğitimine bir çocuk havuzunda ve ya küvette başlayabilirsiniz. Büyük havuzların ısınması zor olacağından bebeğinizin üşümesine sebep olabilirsiniz. Bu nedenle eğitime başlarken ilk etapta çocuk havuzunda yüzme eğitimi vermek daha mantıklı olacaktır. Bebeğinizin üşümemesi adına ara ara suyun içine kafası dışarda olacak şekilde tüm bedenini sokmalı ve bir süre o şekilde bekletmelisiniz. Bebeğiniz suya alışacağından suyun tamamen içindeyken üşümeyecektir. Bebeğinize yüzme eğitimine başladığınızda ilk denemeniz 10 dakika olmalı ve sonrasında artırılmalıdır. Zamanla 30 dakikaya kadar bebeğinizle yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ebeveynler yüzme eğitimi sırasında bebeğin ihtiyaç duyabileceği her türlü ekipmanı yanında bulundurmalıdır. Bebeğiniz için yüzme sırasında kullanılabilecek mayo bebek bezleri almalısınız. Bunlar havuzdayken havuz suyunu çekmeden bebeğinizin suda kalmasını sağlayacaktır. Bebeklerinizi banyo yaptırırken eğlendirmek ve dikkatini farklı bir yere çekmek için kullandığınız banyo oyuncaklarını yanınıza almanız eğitim sürecini kolaylaştıracaktır. Bebek alışkın olduğu oyuncaklarını gördüğünde suya daha hızlı adapte olacaktır. Ayrıca bu oyuncakları bebeğinizden biraz daha uzak bir yere koyarak, oyuncağa ulaşması için yüzmesini sağlayabilirsiniz. Bu onun için iyi bir egzersiz olacaktır. Bu şekilde bebeğinizi yüzmeye teşvik etmiş olursunuz. Bebeğinize yüzme eğitimini kapalı bir havuzda vermiyorsanız, tatile gittiğinizde ve ya bahçenizde güneşin altında yüzmesi için çabalıyorsanız bebeğinizi güneşten korumanız gerekecektir. Bu nedenle yanınızda mutlaka çocuklara uygun güneş kremi bulundurmalı ve bebeğinize uygulamalısınız. Bebeğiniz ile yüzdükten sonra havuzdan çıkarken bebeği öyle bekletmek üşümesine sebep olabilir. Bu nedenle bebeğinizin bornozunu ve ya vücut havlusunu yakınınızda bulundurmalı ve çıkar çıkmaz bebeğinizi sarmalısınız. Bu onun üşümesine engel olacaktır.

Bebeklere Yüzme Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Bebeğiniz yüzme sırasında size güvenmek ve tehlikede olmadığını bilmek ister. Suyu seven bir bebeğiniz olsa da havuzda yüzmek ona ürkütücü gelmiş olabilir. Bu nedenle bebeğinizi rahatlatmalı ve onu yakınınızda tutup temas etmeli, göz teması kurmalısınız. Bebeğinizin suyun yüzeyinde durması önemlidir. Bunun kadar önemli olan bir başka konu da suyu yutmaması ve ağzına girecek suyu üflemesidir. Bu konuda siz de bebeğinize destek olmalısınız. Ağız hizanızı suyun altına getirin ve kabarcıklar çıkarın, suyu üfleyin. Bebeğiniz sizi izleyerek daha hızlı ve iyi öğrenecektir. Bebeklere yüzme eğitimi vermeye başladığınızda en başta sırt üstü yatırarak eğitime başlamalısınız. Bebeğinizi omuzlarından desteklemeli ardından elinizi omzundan yavaşça çekmelisiniz. Bu bebeğinizin düşme refleksine karşı bacaklarını çalıştırmasını sağlar ve yüzmeyi öğrenmeye başlamasını sağlar. Bu aşamayı geçtikten sonra bebeğinize kol çırpmayı ve su yüzeyinde durmayı öğretmelisiniz. Bebeğiniz bu aşamada yüzüne su geldiğinde korkabilir bunu doğal karşılamalı ve yüzüne su gelmesine engel olmalısınız.

Cevap bırakın