Bebekler için üretilmiş olan emzikleri ebeveynler, genellikle bebekler ağladığında ve ya huzursuzlandığında  kısa sürede sakinleştirmek için kullanırlar. Fakat emzik bu amaç ile kullanıldığında ileride farklı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Şimdi birlikte bebekleri emzikle sakinleştirmek doğru mudur inceleyelim.

Uzmanların görüşlerine göre bebekler ağladığında susturmak ve sakinleştirmek için ağızlarına emzik vermek ileride bazı problemlere yol açıyor. Çocuklar emzikler nedeniyle kendi kendine farkına varıp ağlamayı bırakmayı öğrenmiyor. Ağızlarına tutuşturulan bir emzik onlarda bir süre sonra güven hissi oluşturuyor ve emzik olmadan asla ağlamayı kesmiyorlar. Bu da ileride bebeklik dönemi geçtiğinde emzik kullanılmayacağı için parmak emme, dudak ısırma, biberon kullanma, dişleri gıcırdatma ve sıkma gibi problemlere yol açıyor. Özellikle bu alışkanlıklar bir noktada terk edilmezse çocuklarda ilginç özellikler bırakılmaz hale geliyor ve ilerleyen yaşlara kadar devam edebiliyor. Ayrıca çocukların süt dişlerinde de bu alışkanlıklar nedeniyle problemler oluşuyor.

Bunlara bağlı oluşan ağız alışkanlıkları nedeniyle diş eti hastalıkları, dişlerin kaplanması, konuşma bozukları, dişlerin çarpık oluşumu gibi sorunlar da oluyor. Bu nedenle bu alışkanlıklar bebeğinizde oluştuysa zamanında müdahale etmek gerekiyor.

Görüldüğü gibi çocukları susturmak için emzik kullanmak tahmin etmediğimiz birçok sonuç doğurabiliyor. Anneler çocuklarının daha fazla ağlamasına belki kıyamıyor ve ya yoğun bir günde bebeğini emziksiz şekilde sakinleştirmek için vakti ve sabrı olmuyor. Ancak emzik kullanmak da çocuklarda psikolojik ve fiziksel anlamda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle çocuğunuzun emzik kullanma alışkanlığı varsa ağladığında inatla susmak için emzik bekliyorsa bir an önce emzik vermemeye alıştırmalı ve bu alışkanlığından onu uzaklaştırmalısınız.

Bebeklere emzik kullanma alışkanlığını bıraktırmak için öncelikle ailelerin bilinçli olması gerekiyor. Anneler çocukları ile genellikle daha fazla vakit geçiriyor fakat babaların da bu konuda bilinçlenmesi çok büyük önem taşıyor. Çünkü babalar bazen ne yapacağını bilemeyip en kolay sakinleştirme yöntemi olarak bebeklerine hemen emzik veriyor.

Bebeklerde emzik kullanımı bir süre sonra anne memesinden de bebeği uzaklaştırabiliyor. Bebek emzik hissiyatına alıştığında anne memesi ona garip gelmeye başlıyor ve bu nedenle de anne sütünden tam anlamıyla faydalanamıyor.

Hem anne hem de baba emzik konusunda hassas davranmalıdır. Bebekler emzikler sayesinde emme içgüdüsünü karşılıyor, kendini güvende hissediyor. Ancak sonrasında ilk dişler çıkmaya başladığında emzik kullanımı azaltılmaya başlanmalıdır. Düzenli olarak diş hekimine bebekler götürülüp kontrol ettirilmelidir. Eğer bebekte emzik bıraktırma konusunda çok sorun yaşanıyorsa doktorunuzdan da fikir almanızda fayda olacaktır.