Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşürülür?

Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşürülür? Bebeklerin Ateşini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir? Bebeklerde Ateş Düşürücü Kullanılır Mı?

0 185

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeklerde ve çocuklarda ateşlenme oldukça doğaldır. Bebekler zaman zaman ateşlenebilir. Anneler fazla telaş yapmadan ne yapması gerektiğini bilmeli ve onları ilk etapta uygulamalıdır. Anneler ve babalar çocuklarının ateşlendiğini ilk gördüklerinde ne yapacaklarını bilemeyip telaşlanabiliyorlar. Bebeklerde ateş görülmesi bebeğin hasta olduğunun bir göstergesidir. Fakat ağır bir enfeksiyon durumunda hiç ateş görülmeyebilir. Bu nedenle aileler telaşlanmamalıdır. Ateşleri olması hastalandıklarının belirtisi olduğu için tabii ki aileler harekete geçmelidir. Normal vücut ısısı, ölçümün yapıldığı yer, zaman ve kişiye göre değişiklikler gösterir. Sabahları en düşük düzeyindeyken akşamları en yüksek düzeydedir. Ağızdan alınan makattan alınan, koltuk altı ve kasık altından alınan ateş ölçümü de birbirinden farklılık gösterir.

Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalıdır?

Ağızdan alınan ateşin maksimum 37.5 derece, kasıktan alınan ateşin 37 derece, makattan alınanın ise 38 derece olması gerekir. Alından tutularak ölçüm yapan ateş ölçerler anında sonuç verir fakat cam ve ya diğer dijital dereceler 3 dakika ateş ölçümü yapılan yerde bekletilmelidir. Bebeklerde yetişkinlere göre çevresel ateş diye bir kavramda vardır. Bebeklerin ev ortamında aşırı giydirilmesi ve heyecan yapmaları ateşlerinin artmasını sağlar.

Bebeklerde Ateş Yükselmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Mikrobik hastalıklar
  • Kollajen hastalıklar yani eklem romatizması gibi
  • Neoplaziler yani tümörler
  • İlaç kullanımıyla gelen ateş
  • Asprin zehirlenmeleri
  • Tiroit bezinin hızlı çalışması vb.

Bebeklerin doğru şekilde ölçümlerinde ateşleri yüksek çıktığı durumda ilk yapılması gereken bir sağlık merkezine götürmektir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Öncelikle ebeveynler sakin olmalı ve bebeğin üzerindeki gereksiz kıyafetleri çıkarmalıdır. Ortam sıcaklığı klima veya hava sirkülasyonu ile 20 derece civarına getirilmelidir. Makattan ölçümde 39- 39.5 derecenin üzerine çıkması ateşli havale riskini oluşturur. Bebeğin ateşi bu nedenle 38 -38.5 dereceye düşürülmelidir. Bu durum iki yaş üzerindeki bebeklerde geçerlidir. Daha küçük bebeklerde acilen doktora gidilmelidir. Bunu sağlamak için bebekleri olan ebeveynlerin evlerinde ateş düşürücü şurup bulundurulmalıdır ve bebeğin riskli olduğu durumlarda içirilmelidir. Bebekler için özellikle bir doz ayarlanmalı ve ona göre içirilmelidir. Fazla vermekte bebeğe zarar verir. Bu bebeğin ateşini düşürür.

Bebeklerin ateşlenmesi durumunda fitil kullanmak da oldukça yaygındır. Fitiller ateş düşürücü şuruplara göre daha etkilidir. Eğer hemen sonuç alınmak istiyorsa fitil tercih edilmelidir fakat fazla fitil kullanımı da sağlıklı değildir. Acil durumlarda kullanılmalıdır. Fitil verildikten sonra bebekler gözlemlenmelidir. Ateşi düşürülmek için soğuk değil ılık su da bebek yıkanabilir. Ateş için kullanılan ilaçlar vardır. Bunların dozları ayarlanırsa bir sorun yaratmazlar.

Ateşi Olan Çocuğa İğne Yapılır Mı?

Ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri ateşi çıkan bebeklere ve çocuklara iğne vurulu vurulmaması gerektiğidir. Doktor denetimi ve gözetimi altındayken gerek görülüyorsa iğne yapılması olağan bir durumdur. Fakat bu iğneler kesinlikle doktor denetiminde bir sağlık merkezinde yapılıyor olmalıdır. Enjeksiyon dozu bebeğin yaşına ve durumuna göre ayarlanmalıdır. Bir yaşından küçük bebekler bacaktan, yürümeye başlamış bebekler ise popodan iğne yapılmalıdır.

 

Cevap bırakın