Bebeklerin Gelişimini Destekleyecek Aktiviteler Nelerdir?

Bebeklerin Gelişimini Destekleyecek Aktiviteler Nelerdir?

0 225

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeklerin gelişimi ve iyi yetiştirilmesi her ebeveyn için çok önemlidir. Ebeveynler bebeklerinin gelişimi için çaba gösterirler ve gelişimlerini gördükçe de mutlu olurlar. Bebekler ile ne kadar vakit geçirilip ilgi gösterilirse bebek de o kadar sağlıklı yetişir. Tabii kronik rahatsızlıklar dışında.. Bebeklerin ilk 6 aydaki aktiviteleri gelişimleri için önemlidir. İlk 6 ay bebek gelişimi için önemli bir zaman dilimidir. Bu gelişimi desteklemek mümkündür ve bazı destekleyici aktiviteler bulunmaktadır. Ebeveynleri bebeklerini de mutlu edecek bazı kolay ve eğlenceli aktivite fikirlerini sizinle paylaşmak istiyoruz. Peki bebeklerin gelişimini destekleyecek aktiviteler nelerdir? Hadi birlikte inceleyelim.

Bebek gelişimini destekleyecek aktiviteler bebeğin çevreyle iletişim kurmasını sağlayacak, etrafı keşfetmesine yardımcı olacak aktiviteler olmalıdır. Bebeklerimiz ile bu tarzda aktiviteler yapmak bebeklerimizin daha iyi gözlemciler ve etrafa meraklı bireyler olarak yetişmesini sağlar. Bu aktiviteleri birlikte inceleyelim.

Bebeklerin Gelişimini Destekleyecek Aktiviteler Nelerdir?

Dinleme

Bebekleriniz ile doğru iletişim kurmak gerekir. Farklı ses tonları ile bebeğinize şarkılar söylemeli ve bebeğinizle konuşmalısınız. Bu bebeğinizin dil gelişimine ve duyu gelişimine katkı sağlayacak ve daha enerjik bir bebeğiniz olmasına yardımcı olacaktır.

Takip

Bebeğinizi takip etmelisiniz. Bebeğiniz ile oyun oynarken ve bebeğiniz sırt üstü yatar pozisyondayken bir oyuncağını hareket ettirin  ve gerekiyorsa bebeğinize dokunun ve dikkatini çekmesini sağlayın. Oyuncakları hareket ettirerek ve yerlerini değiştirerek bebeğinizin dikkatini ölçebilir ve daha gözlemci ve dikkatli çocuklar olarak yetişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız bu aktivite bebeğinizin görsel gelişimine de katkı sağlar.

Dans Etmek

Sevdiğiniz bir şarkı seçin ve açın. Bebeğinizi kucağınıza alın ve güvenli bir şekilde tuttuğunuzdan emin olun. Ardından müzik eşliğinde birlikte yavaşça dans edin. Yapmış olduğunuz bu aktivite ile birlikte bebeğinizin müziğe olan ilgisini teşvik edebilir ve bebeğinizle güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

 Ninni Söylemek ve Masal Okumak

Bebeğinizin uyku vakti geldiğinde ona sakin ve huzur verici bir ses tonu ile ninni söyleyebilirsiniz. Kendi sesinizle ve sözlerinizle söylediğiniz bu ninniler bebeğinizin duyularını geliştirir ve sizinle bağ kurmasını sağlar. Aynı şekilde masal okumak da bebeğinizin duyularını geliştirir ve daha huzurlu şekilde uykuya dalmasını sağlar. Bu bebeğinizin gelişimi için önemli bir detaydır.

Masaj

Bebekler masaj yapılmasından çok hoşlanırlar. Bebeğiniz uyanıkken, duştan sonra ve ya uyumak üzereyken yumuşak bir battaniye ve ya havluya bebeğinizi yatırın ve ona hassas, yumuşak hareketlerle masaj yapın. Bunun için bebeklere özel üretilmiş yağlar bulunmaktadır. Bu yağlardan faydalanabilirsiniz. Bebeğinizin kollarına, sırtına ve bacaklarına yapacağınız bu masajlar onu rahatlatacaktır. Bebeğinizin gelişimine bu şekilde takviyede bulunmuş olacaksınız.

 

Cevap bırakın