Bebeklerin Kafatası Şekli Nasıl Düzeltilir?

Bebeklerin Kafatası Şekli Nasıl Düzeltilir?

0 494

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeğin ilk aylarda en hızlı büyüyen vücut kısmı kafatasıdır. Başın ön kısmında bıngıldak yer alır ve bıngıldağın kapanması 18 ayı bulabilir. Bu kapanma sürecinde aileler çocuklarının kafatası şeklinde bozukluk olmasından şüphelenir ve kaygılanırlar. Bebeklerde kafatası şeklinin bozukluğu farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bunun başında anne karnında bebeğin bozuk durması gelir. Doğum sırasında yaşanan sıkıntılar ve uzun doğum süreci de bebeğin kafatasında şekil bozukluklarına neden olabilir. Bebek 1 yaşına basmadan önce yastık kullanılması ve bebeğin boyun kaslarının kısa olması da kafatası şeklinin bozuk olmasına neden olabilir. Nedenleri sıralayacak olursak;

• Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu
• Doğumun uzun ve zor olması
• Bebeğin küvözde kalması
• Bir yaşından önce yastık kullanımı
• Boyun kaslarındaki kısalık

şeklinde sıralayabiliriz.

Kafatası Şekil Bozukluklarının Kalıcı Olmaması Sağlanmalıdır

Kafatasındaki şekil bozuklukları müdahale edilmediği durumlarda, kendi haline bırakıldığında kalıcı hale gelebilir. Bu nedenle ebeveynler bebeklerini incelemeli ve bir sorun varsa erken teşhis etmelidirler. Bebeğin kafatasında neden bir şekil bozukluğu olduğu araştırılmalıdır. Bebeğin boyun kasları ile ilgili bir sorun varsa fizyoterapi uygulanabilir. Yapılan araştırmalar bebeğin boyun kasındaki kısalık ya da gerginliğin % 85-90 oranında baş şekil bozukluğuna sebep olduğunu ortaya koymaktadır. Bebeğin kafatası kemikleşmeden şekil bozuklukları düzeltilmelidir.

Bebeğin yatış pozisyonunu doğru ayarlamak önemlidir. Bu bebeğin kafatasındaki şekil bozukluklarını gidermek için önemli bir adımdır. Bebek 6 aylık değilse yatış pozisyonlarının değiştirilmesi şekil bozukluklarını düzeltir. Fakat bebek 6 aydan büyükse pediatri uzmanına gidilmelidir. Bebeklerin kafatası 13 ay sonra kemikleşmektedir. Kafatası şekillenmesi için en kritik dönemler 3 – 8 ay aralığıdır. Bu dönemde bebeğin tedavi süreci başlatılması en olumlu sonuçları doğurur.

Çok basit gibi görünse de  bebeğin yatış pozisyonunu değiştirmeyi başarmak oldukça zordur. Pek çok ebeveyn uygulamaya gelince oldukça zorlanmaktadır. Bunu bu kadar zor yapan ise bebeğin boyun kasında bulunan gerginlik ve kısalıktır. Bebek ısrarla yatırıldığı yönün tersine dönebilir. Mümkün olan en erken dönemde bir fizyoterapist ile birlikte çalışarak bu gerginliğin üstesinden gelinmesi en doğrusu olacaktır. Siz de bebeğinize göre hareket ederek onun pozisyonlarını değiştirmek konusunda ısrarcı ama bir o kadar nazik olmalısınız.

Bebeklerin kafatası şekli düzeltilmesi için doktorlar bebeklerin kafalarına kask tipinde şekillendiriciler kullanabilir. Bir doktor tavsiyesiyle bu işlemde bebeğinizin kafatası şeklini düzeltebilir.

 

Cevap bırakın