Bebeklerin Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebeklerin Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalıdır? Bebek Kıyafetleri Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0 156

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler anneleri için en değerli varlıkları olabilir. Onların her detayını ince ince düşünürler. Bebek ciltleri hassastır bu sebeple anneler bebek kıyafetlerini nasıl yıkaması gerektiği konusunda endişe yaşayabilirler.

Bebeklerin ciltleri çok hassastır ve kimyasallardan korunması gerekir. Bu sebeple anneler bebek kıyafetleri yıkamanın sağlıklı ve basit yollarını bulmak isterler.

En hijyenik sonuçları elde etmek için ilk adım, bebek kıyafetleri diğer aile bireylerinin kirli kıyafetleriyle aynı sepete konulmamasıyla başlar. Bebeğinizin kıyafetleri için farklı bir çamaşır filesi kullanmalısınız. Diğer aile bireylerinin kıyafetleri üzerindeki kir ile bebeğin kıyafetindeki aynı değildir. Ayrıca kıyafetlerin üzerindeki parfüm, vücut losyonu gibi kimyasal içeren ürünler bebeğinizin kıyafetlerine de bulaşacaktır. Bunu engellemek için bebeğe ayrı bir çamaşır filesi oluşturun.

Bebek giysileri etiketlerinin üzerinde yazan yıkama talimatlarına göre ve orada yazan sıcaklık ayarına göre yıkanmalıdır. Yüksek sıcaklıkta yıkamak mikropları öldürür yanılgısına uğranmamalıdır.

Bebek kıyafetleri yıkanırken, içerisinde zararlı kimyasalların bulunmadığı deterjan ve yumuşatıcılar kullanılmalıdır. Bebekler için uygun özel deterjanlar üretilmektedir. Ebeveynler yine bu konuda da bebeğinin deterjan ve yumuşatıcılarını ona özel alabilir ve sadece onun kıyafetleri için kullanabilirler.

Bebek kıyafetleri yıkandı, sıra durulamaya geldi. Bebek kıyafetleri çok iyi durulanmalıdır. Çünkü iyi durulanmadığı taktirde üzerinde kimyasal kalabilir. Bu sebeple bebek kıyafetleri ekstra durulama seçeneği ile yıkanmalıdır. Bebekler böylelikle alerjik reaksiyonlar önlenmiş olur. Kimyasallar bebeklerde isilik, pişik gibi deri sorunlarının da sebebidir. Ekstra durulama ile bu durum da engellenmiş olacaktır.

Sırasıyla gidecek olursak yıkadık, duruladık ve sıra kurutma işlemine geldi. Kurutma işlemi de en az yıkama ve durulama kadar önemlidir.  Bebek kıyafetleri açık havada ve mümkünse yüksek yerlerde kurutulmalıdır. Bebek kıyafetleri özellikle güneş gören alanlarda kurumaya bırakılmalıdır. Güneş ışınları kıyafetlerin üzerindeki bakterilerin yok olmasını sağlar.

Kurutulan bebek giysileri tam hijyen sağlanmak için ütülenmelidir. Bu kıyafetlerin kirlenme süresini de en aza indirecektir. Yüksek ısılı bir ütüyle bebek kıyafetlerimizi ütülemeli, katlayıp temiz bebek dolabına koymalıyız. Bebek dolabı ara sıra havalandırılmalı. Yeni yıkanmış kıyafetler konulmadan önce de havalandırılmış olmalıdır.

Ayrıca yeni alınan bebek kıyafetleri yıkanmadan asla bebeğe giydirilmemelidir. Bebek kıyafetlerine birçok kişi dokunmuş olabilir. Birçok kişi o kıyafetin olduğu mağazaya girip çıkmış olabilir ve bu durumda kıyafetler birçok kişinin nefesinin arasında kalmış olacaktır. Kıyafetlerin üzerinde kimyasal boyalar olabilmektedir. Bebek kıyafetlerini aldığımız mağazaların güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Eğer bu tarz sağlıksız boyalar kullanıldıysa kıyafetleri yıkamak o boyaların akmasına sebep olacak ve kıyafetler hijyenik hale gelecektir.

Bebeğin kıyafetleri yüksek derecelerde yıkandığında daha fazla hijyen sağlanmış algısı hepimizde vardır. Fakat günlük ve beyaz kıyafetlerin 40 derecede, hassas ve renkli kıyafetlerin 30 derecede yıkanması yeterli hijyeni sağlamaktadır. Bunun üzerine iyi bir durulama ve açık havada çamaşırların kuruması bunların ardında ütülenmesi temiz dolaba yerleştirilmesiyle bebeğinizin kıyafetleri için yeterince hijyenik davranmış olacaksınız.

Bebek çorapları minik olduğu için bazen çamaşır makinasının derinliklerine kaçabiliyor ve çift halinde attığımız çorapların sadece tekiyle karşılaşınca şaşırıyoruz. Bunu engellemek için bebeğinizin çoraplarını çamaşır makinası için uygun kıyafet yıkama filelerine koyarak makinanıza öyle atabilirsiniz.

Bebek kıyafetleri demişken bebeğimizin sık temas kurduğu bir şeyin de hijyeni çok önemlidir. Oyuncaklar! Bebeğimizin kıyafetleri gibi örgü ve ya yün oyuncaklarını da yıkamalıyız. Bebeğimiz bu oyuncaklarla sık temas kuracağı için bebeğimizin kıyafetlerini yıkama tekniklerini oyuncaklar içinde kullanmalıyız.

 

 

Cevap bırakın