Bebeklerle Kamp Yapılabilir Mi?

Bebeklerle Kamp Yapılabilir Mi? Bebeklerle Nasıl Kamp Yapılabilir? Bebeklerle Kamp Yapmak İçin Gerekenler.

0 319

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelilk döneminden itibaren ebeveynler aktivite yapmayı ihmal edebilir. Bu bebeğin doğumundan sonra gelişim sürecinde iken daha da azalır. Ebeveynler kendi isteklerini, hobilerini unutup tamamen bebeklerine odaklanırlar. Fakat bu durum bir noktadan sonra ebeveynler için sıkıcı olabilir. Yeniden eskiden yaptıkları etkinlikleri gerçekleştirmek isteyebilirler. Bu noktada ebeveynler, bebeklerini bu etkinliklerin içine doğru empoze etmelidir.  Çoğu insanın çok sevdiği ve yapmaya başladıktan sonra vazgeçemediği etkinliklerden biri de kamp yapmaktır. İnsanlar anne ve baba olduktan sonra bebeklerle kamp yapılabilir mi sorusunun cevabını düşünmeye başlarlar. İşte bu sorunun cevabı ve koşulları aşağıda;

Bebeklerle elbette ki kamp yapılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Peki bunlar nedir?

 Lokasyon Seçimi

İlk defa bebekleri ile çadır kampı yapacak ebeveynler evlerine çok uzak olmayan, banyo, tuvalet, elektrik, sıcak su gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği ve bu şekilde hizmetlerin verildiği bir kamp alanı seçmelidir. Bebeğiniz farklı bir ortamda özellikle açık havada olduğu için gece uykusunda değişiklik görülebilir. Bu nedenle bebeğiniz huzursuz olup ağlayabilir. Diğer insanlar için ve siz için biraz daha insanlardan uzak bir alanda çadır kurmanız daha mantıklı olacaktır.

Sıkı Giyinmek

Hem bebeğiniz için hem de kendiniz için sıkı giyinmek çok akıl karı olacaktır. Çünkü doğada hava koşulları ani şekilde değişebilir. Bu nedenle bebeğinizi de sıkı ve katlı giydirmek ayrıca kendiniz de aynı şekilde sıkı ve katlı giyinmek mantıklı olacaktır. Hem hava koşullarına göre üzerinizdekileri katlar halinde çıkarabilirsiniz hem de giyebilirsiniz.

Bebeğinizin üşümemesi ve sürekli üstünü örtmek için tedirgin olmamak adına da bebek uyku tulumu alabilirsiniz.

Pratik Yemekler Tercih Edin

Bebeğiniz 6 aylık değilse ve sadece anne sütü ile besleniyorsa sadece kendiniz için yemek hazırlamanız gerekecek. Bu nedenle pratik yemekler tercih etmek kampta daha mantıklı olacaktır.  Temiz su kaynağı buradaki en önemli husustur. Kirli sular tüketip mikrop kapmayın ve bulaşıklarınızı yıkarken dezenfekte edebilmiş olun. Eğer emin olamıyorsanız bebeğinizin eşyaları için sıcak su kaynatıp onu kullanın. Eğer bebeğiniz daha büyükse ve sizinle aynı yemeği yiyebilecek durumdaysa tek tip yemek hazırlamanız zaman kaybı yaratmayacaktır.

Mevsim Koşullarına Uygun Malzemeler Alın

Bebekle kamp yaparken kendi başınıza kamp yaptığınızdan daha hassas olmalısınız. Sizin dayanabileceğiniz bazı zor koşullardan bebeğiniz yada çocuğunuz çok rahatsız olabilir. Bu nedenle mevsim koşullarına uygun malzemeleri yanınıza alın. Yaz kampı yapıyorsanız muhakkak sinek kovucu almalı ve bebeğinize sürmelisiniz. Özellikle 6 aydan önce bebeklere de güneş kremi uygulamak önerilmez bu nedenle ince uzun kollu ve pamuklu giysiler giydirmelisiniz. Sadece 6 ay sonrası bebekler için  çocuklara uygun üretilmiş güneş kremlerini yanınıza alın. Eğer bahar mevsiminde iseniz yağmurluk ve yağmur botunu unutmayın. Bu koşulları sağladığınızda bebeğiniz ile kamp yapmak çok eğlenceli olacaktır.

Temel Bebek İhtiyaçları

Her bebeğin her ortamda ihtiyaç duyduğu bazı temel unsurlar vardır. Yedek kıyafet, bebek bezi, pişik kremi, biberon, emzik, ateş ölçer, ıslak mendil gibi ihtiyaçları temin edin ve yanınıza aldığınızdan emin olun. Ayrıca tercih edeceğiniz kamp alanı bu tarz ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz bir alanda olursa daha rahat edersiniz. Örnek verecek olursak. Antalya/Çıralı’ da yapacağınız bir kamp sizin için uygun olabilir. Çünkü çeşitli kamp alanları ve temel ihtiyaçlarınızı gidereceğiniz marketler, büfeler, restoranlar bulunmaktadır. Bu ve buna benzer yerler tercih edebilirsiniz. Tercihlerinize göre bebeğiniz ile yaptığınız kamp sizin için güzel ve ya kötü bir deneyim olarak kalır. İyi tercihler ve koşulların yerine getirilmesi ile bebeğinizle kamp yapabilir ve çok eğlenebilirsiniz.

Cevap bırakın