Bebekli Evlerde Bulunması Gereken Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Bebekli Evlerde Bulunması Gereken Güvenlik Önlemleri Nelerdir? Bebekli Ailelerin Evlerinde Olması Gerekenler Nelerdir? Bebekli Aileler Hangi Güvenlik Önlemlerini Almalıdır?

0 352

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklar bebeklik dönemlerinde her şeye merak duyarlar. Gördükleri her şeye dokunmak ve incelemek onların hoşuna gider. Çocukların ilgisini çekecek olan şeylerin hepsi maalesef ki çocuklar için zararsız olmayabilir. Dolaplar, prizler, makaslar çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle bebekli evlerde güvenliği sağlamak için bulunması gerekenler vardır. Ebeveynler bebekleri konusunda her ne kadar dikkatli olsalar bile dikkat dağınıklığı ile gözlerinden kaçıracakları bir durumun riskini almamalılardır. Sizler için bebekli evlerde bulunması gereken güvenlik önlemlerinin neler olduğunu araştırdık. Gelin birlikte inceleyelim.

Bebekli Evlerde Bulunması Gereken Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

 Bebek Telsizi

Neredeyse her bebekli evde bulunan ve bulunması gereken güvenlik önlemlerinden birisi bebek telsizi bulundurmaktır. Bebek telsizleri, ebeveynlerin bulunmadığı bir odada uyuyorken onu kontrol altında tutabilmek, uyandığını, ağladığını, odasına birinin girdiğini duymak için icat edilmiş iyi bir güvenlik ürünüdür. Görüntülü bebek telsizleri de tercih edilebilir. Bebek telsizinde bulunması gereken bazı özellikler vardır;

 • Taşıma kolaylığı olmalı
 • Ses kalitesi iyi olmalı
 • Hassas mikrofona sahip olmalı
 • Birden fazla ebeveyn ünitesi bulundurmalı
 • Kapsama alanı geniş olmalı

Eğer görüntülü bir bebek telsizine sahipseniz;

 • Gece görüşü olmalı
 • Görüntüye zoom yapılabilmeli
 • Geniş bir ekrana sahip olmalı

Bebek Kamerası

Bebeğinin doğumundan sonra çalışmaya yeniden başlamak zorunda olan ebeveynler var. Fakat ebeveynler işe gittiklerinde gözleri arkada kalmasın istiyorlarsa bir bebek kamerasına sahip olmalıdırlar. Başka bir sebeple de bebeklerinden uzak kalmak zorunda kalan ebeveynler içinde bu bebek kameraları oldukça faydalı olacaktır. Bebeğin odasına ve ya diğer yaşam alanlarına da yerleştirilebilen bu kameralar, kablosuz bağlantı özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde bilgisayarlara, telefonlara ve tabletlere bağlanabilmektedir. Bebeğinizden ayrıyken gözünüz arkada kalmasın istiyorsanız ve bebeğinizi başka birine emanet ettiğinizde kontrol etmek istiyorsanız siz de bir bebek kamerası almalısınız.

Bebek Yatak Bariyeri

Bebeğiniz uyku sırasında sürekli hareket ediyor olabilir. Henüz uyku düzeni tam oturmamış bebeklerde bu sıklıkla görülür. Ebeveynler olarak sizde bebeğinizin hareketlerinden dolayı onun düşmesinden korkuyorsanız, bebek yatak bariyeri alarak bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Bebeğin yatağına montelenen ve bebeğinizin yatağın açık kalan kısımlarından düşmesine engel olan bu bariyerleri seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Yükseklik ayarı olmalı
 • Yıkanabilir kumaşa sahip olmalı
 • Kolay katlanabilmeli
 • Ebeveyn kilidi bulundurmalı
 • Yatağa kolaylıkla monte edilebilmeli

Bu özelliklere sahip bir bebek yatak bariyeri aldığınızda  bebekli evlerde bulunması gereken güvenlik önlemlerinden en önemli olanlarından birini tamamlamış olursunuz.

Bebek Güvenlik Kapısı

Bebeğiniz artık emeklemeye ya da yürümeye başlamışsa evin içinde keşfetmek istediği fakat gidemediği bir çok alana gitmeye başlayacaktır. Mutfak, banyo gibi alanların bebeğiniz için tehdit oluşturmasını istemiyorsanız sizde muhakkak bir bebek güvenlik kapısı almalısınız. Özellikle dubleks yada daha katlı evlerde bebeğiniz için merdivenler oldukça tehlikeli olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin hareketlenmeye başladığı dönemde evinize güvenlik kapısı almalısınız. Güvenlik kapısı sayesinde bebeğinizin girmesini istemediğiniz alanların önüne bu kapıyı yerleştirerek bebeğinizi korumuş olursunuz. Güvenlik kapısı seçerken bakılması gereken özellikler vardır;

 • Kapı bebeğin boyundan uzun olmalı
 • Sağlam ve darbelere karşı dayanıklı olmalı
 • Yerinden kolayca çıkmamalı ve kilitlenebilir olmalı

Bebek Çekmece/Pencere Kilidi

Bebeğiniz emeklemeye yada yürümeye başladıysa çekmeceler ve pencereler onların ilgisini çekmeye başlayacak ve buralara ulaşmak isteyeceklerdir. Çekmeceleri açmak isterken dolaplar üzerine devrilebilir ve ya pencereler bebekleriniz için çok tehlikeli olabilir. Hiçbir ebeveyn böyle bir durum yaşamak istemez. Bu nedenle bir çekmece ve pencere kilidi almanız siz ve bebeğiniz için iyi bir önlem olacaktır. Alacağınız bu kilitler çekmece ve pencerelerin kenar kısımlarına takılarak açılmasını engelliyor. Kilitlerin takmak istediğiniz alana sağlam şekilde yağışmış olması ve kolayca çıkarılamıyor olması en dikkat edilmesi gereken husustur.

Bebek Köşe Koruyucu

Bebekleriniz hareket etmeye başladıktan sonra evdeki her cismin onların dikkatini çekeceğini birçok kez belirttik. Dikkatini çekeceği ürünler arasında köşeleri olan dolaplar, çekmeceler, masalar, tezgahlarda bulunmaktadır. Bebeğiniz bu köşelerden zarar görebilir. Bunu önlemek için köşelerin sivriliğinden bebeğinizi koruyacak bu köşe koruyucuları kullanmanızı tavsiye ederiz. Silikon yapısı sayesinde bebeğinizin köşelerden ve sivriliklerden zarar görmesini engellemiş olacaksınız. Seçeceğiniz köşe koruyucuların dayanıklı silikondan üretilmiş olmasına, köşeleri tam kavrıyor oluşuna ve kolayca yapışıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Bebek köşe koruyucuları evlerde bulunması gereken güvenlik önlemleri arasındadır.

Priz Emniyet Kilidi

Prizler bebekler için oldukça tehlikelidir. Hiç beklenmeyen ve tahmin edilmeyen bir anda bebeğinizi prizle oynuyorken bulabilirsiniz. Bebekler ne olduğunu keşfetmek isterken parmaklarını prizlere sokabilir hatta dillerini bile prizlere sokabilir. Bu bebeğiniz için oldukça risklidir. Bu duruma engel olmak için priz kilidi kullanmanız oldukça mantıklı olacaktır. Bu sayede bebeğinize elektrik çarpmasını ve olası başka tehlikeleri önlemiş olursunuz.

Bebek Güvenli Uyku Yastığı

Bebeğinizi kendi yatağına henüz yatırmaya başlamadığınız dönemde ve ya yeterli koruması olmadığında etrafını yastıklarla çevreleyerek düşmesine engel olmaya çalışırız. Fakat bu bizi tedirgin eder ve sürekli bebeğimizin güvende olup olmadığından emin olmak isteriz. Bebekleriniz uyanıp tepinerek yastıkları itebilir ve bu nedenle düşebilir. Bunu engellemek için bebek güvenli uyku yastığı kullanabilirsiniz. Bebeğiniz yana döndüğünde onu sabit tutacak ve yattığı yerden düşmesini engelleyecek bu yastıklar oldukça önemli güvenlik önlemleri arasına girmektedir. Güvenli bebek yastığı alırken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Bebeğin uyku pozisyonunu korumalı
 • Hafif ve taşınabilir bir ürün olmalı
 • Her türlü yatakta ve bebek arabasında kullanılabilmeli
 • Kılıfı rahatlıkla yıkanabiliyor olmalı
 • Yenidoğan bebekler için de uygun tasarlanmış olmalı

Cevap bırakın