Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Bel Ağrısı Neden Oluşur? Bel Ağrısı Nasıl Hafifler?

0 331

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı hepimizin sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Ani hareketlerden, ağır nesne kaldırmaktan ve daha birçok nedenden bel ağrısı olabilir. Ayrıca omurilik vb. hastalıkların sonucunda da meydana gelebilir. Bel ağrısının nedeni de tedavisi için önemlidir. Bel ağrısına neden olan hastalık tespit edildiğinde en doğru çözüm ona göre ayarlanır. Şimdi birlikte bel ağrısı nasıl geçer birlikte inceleyelim.

Egzersiz Yapmak

Bel ağrısı yürümeyi ve hareket etmeyi zorlaştıran bir durumdur. Yoga yapmak, kısa yürüyüşlere çıkmak, yüzme ve hafif derecede sportif aktivitelerde bulunmak bel ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Çünkü egzersiz sayesinde gergin kaslar gevşer ve endorfin salgılanarak ağrı hafifler.

Sıcak ve Soğuk Uygulama

Bel ağrısınına neden olan zorlanma ve ya yaralanmanın hemen ardından bölgeye buz koymak faydaldıır. Havluya bir buz torbasına sararak ağrılı bölgeye tutulmalıdır. Böylelikle bölgedeki iltihap geriletilmiş olur. İlk 48 saat soğuk sonrasında ise sıcak uygulama yapılmalıdır.

Germe Hareketleri

Çeşitli germe hareketleri yapılmalıdır. Bahsedeceğimiz uygulamaların 30 saniye boyunca yapılmalıdır. Ayak parmaklarına dokunmak için öne eğilerek, uyluğun arka kısmındaki kaslar gerilmelidir.

Bir başka yöntemde yüz üstü yatış pozisyonunda uzanırken ellerden destek alınmalı ve göğüs baş tavanını görecek şekilde kaldırılmalıdır.

Bir başka yöntemde diz çökme pozisyonunda oturulur ve baş öne uzanılarak yere konur.

Ergonomik Eşyalar

Kişi çalışma ortamında omurga sağlığı için ergonomik ürünler kullanmalıdır. Kambur oturmamalı ve ayaklar yere iyi basmalıdır.

Ayakkabı Tercihi

Ayakkabı tercihi bel bölgesini ve omuriliği etkileyen bir unsurdur. Çok yüksek topuklu ayakkabıların tercih edilmemesi gerektiği gibi çok düz ayakkabılar da bel ağrısına neden olabilir. 2.5 cm boyundaki topuk idealdir.

Akupunktur

Çok ince uçlu steril iğnelerin vücutta bulunan bazı özel noktalara batırılması ile enerjinin serbest bırakılması sağlanır. Böylelikle bel ağrısı ile başa çıkılabilir.

Masaj

Ağrıyan bel bölgesine masaj yapmak da ağrıları hafifletecektir. Gerekirse bir fizyoterapistten yardım

 

Cevap bırakın