Bitki Bazlı Sütler Nelerdir?

Bitki Bazlı Sütler Nelerdir? Bitki Bazlı Sütlerin Faydaları Nelerdir? Bitki Bazlı Sütler Ne İşe Yarar?

0 184

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitki bazlı sütler inek ve ya koyun sütü tüketmeyenler için çok güzel seçeneklerdir. Hayvansal sütler bitkisel sütlere göre daha çok tercih edilmektedir.

Bitki bazlı sütler hem lezzetli hem de sağlık için oldukça faydalıdır. Peki bu sütler nelerdir? Birçok bitki bazlı süt vardır ama en bilinmesi gerekenler ve popüler olanları sizler için paylaşacağız. Bitki bazlı sütler nelermiş bir inceleyelim.

Bitki Bazlı Sütler Nelerdir?

Badem Sütü

Çocuklar, düşük enerjili kişiler ve ya diyet yapanların rahatlıkla tercih edebileceği bir bitkisel süttür badem sütü. Sindirimi kolaylaştırma, kemik erimesini engelleme, kolesterolü düşürme, kabızlığı giderme, kolon kanseri riskini azaltma, beyin ve kas sağlığının faydasını sağlama gibi birçok faydası vardır. Ayrıca içerisinde yüksek oranda magnezyum, demir, kalsiyum, E vitamini içerir.

Yulaf Sütü

Kilo vermek isteyenler ve sağlığını korumak isteyenler için yulaf sütü mükemmel bir bitkisel süttür. Sabahları içeceğiniz yulaf sütü, yağ tüketmeden enerji kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Yulaf sütü sayesinde sindirim sistemi güçlenir ve sıkı bir tokluk hissi oluşur. Kolesterolü düşürme ve şeker hastalığı riskini azaltma özelliğine de sahiptir. Yulaf sütü karbonhidrat oranını yükseltir ve yüksek oranda protein içerir. Yulaf sütünün birçok faydası vardır. Bağırsaklardaki safra asitlerini emmeye ve vücuda zarar vermelerini engellemeye de yardımcı olur.

Ceviz Sütü

Ceviz sütü oldukça sağlıklı bir süttür. İshal için çok iyi bir besindir. Yüksek miktarda antioksidan içeren ceviz sütü şeker hastalığı ve kalp ve damar hastalıklarını önlemek adına oldukça faydalıdır.

Ceviz sütü araştırmalara göre portakal, ıspanak, havuç ve domates gibi diğer antioksidan içeren besinlerden daha fazla antioksidan içermektedir. Ceviz sütü içerisinde E vitamini, Omega 3, Omega 6, yağ asitleri, polifenoller, selenyum, bakır, çinko ve magnezyum bol miktarda bulunur.

Pirinç sütü

Gluten içermeyen, kolay sindirilebilen ve rahatlatıcı bir içecektir. İçeriği sayesinde hem enerji verir hem de sinir sistemini dengeler.

Ceviz sütünün arındırıcı ve kan basıncını yükseltici özellikleri bulunur. Pirinç sütü, soya ve badem sütünden daha az kalori içerir. Bu nedenle diyet dostudur.

Soya Sütü

En yaygın ve en bilinen bitki sütlerinden biri olan soya sütü, eski zamanlardan bu yana çok yararlı bir bitki sütüdür. Laktoz içermez ve sindirilmesi oldukça kolaydır. Şeker hastaları için çok iyidir ve şeker salınımını yavaşlatır.

Kolesterolü düşürür, kan dolaşımını sağlar ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Soya sütü adet gören kadınlar içinde oldukça faydalıdır.

 

 

Cevap bırakın