Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısının Geçmesi İçin Neler Yapılabilir? Boğaz Ağrısının Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Boğaz Ağrısı Görülünce Neler Yapılır?

0 359

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Boğaz ağrısı, boğazda yanma, ağrı, kuruluk gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Boğaz ağrısı sık sık görülen, mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Neredeyse 13 milyon kişi her yıl boğaz ağrısından şikayetçi olur. Boğaz ağrısının mevsim geçişi, kuru hava, enfeksiyon gibi birçok nedeni bulunur. İlaçlarla ve vitaminlerle desteklense bile çoğu kendiliğinden bir süre sonra geçer.
Boğaz ağrısının belirtilerini ve boğaz ağrısıyla birlikte eşlik edebilecek bazı sorunları sıralayacak olursak;

• Burun tıkanıklığı
• Burun akıntısı
• Hapşırma
• Öksürme
• Ateş
• Üşüme ve titreme
• Boyun bölgesindeki bezlerde büyüme
• Ses kısıklığı
• Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı oluşması
• Baş ağrısı
• Yutkunma güçlüğü
• İştah kaybı
şeklinde sıralayabiliriz.

Boğaz ağrısını tedavi etmek mümkündür. Genellikle boğaz ağrısına beraberinde gelen farklı şikayetler birleşirse müdahalede bulunulur. Eğer ağrı ve ateş birlikte görülüyorsa ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Çocuklarda görüldüğü taktide ise özel olarak üretilmiş dozlarda ilaçlar kullanılır.

Antibiyotikler boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olabilir. Fakat antibiyotikler fazla kullanımı durumunda vücuttaki bakterilere karşı bağışıklığı azaltır ve yeni bir hastalık durumunda etkisi azalır. Bu nedenle antibiyotikler ağrılar geçse dahi bitene kadar kullanılmalı ve kesinlikle yarım bırakılmamalıdır. Ayrıca belirtilen zaman aralıklarına uygun şekilde ve verilen dozda alınması büyük önem taşır. Penisilin türündeki antibiyotikler de boğaz ağrılarında tercih edilebilir ancak doktor tarafından reçetelendiği taktirde kullanılmalıdır. Ayrıca antibiyotik kullanımını atladığınız taktirde ve ya fazla doz alınması halinde hekiminizden bu konuda bilgi almanıza gerekmektedir.

Boğaz ağrısı yaşandığında bireysel önlemlerde alınmalıdır. Mesela boğaz her zaman nemli tutulmalıdır. Bunun içinse sık sık ılık su içilmelidir. Boğaz ağrısı yaşayan kişi fazla ve sesli konuşmaktan kaçınmalıdır çünkü çok konuşmak boğazı daha da yoracaktır.

Boğaz ağrısı yaşandığında bol bol su tüketmek çok önemlidir. Çünkü boğazın kuru kaldığı halde vücut yeterince tükürük ve mukus üretemez. Bu da boğazın daha fazla kurumasına, şişmesine iltihaplanmasına neden olur.

Boğaz ağrısı yaşandığı dönemde alkol, sigara ve kafein tüketiminden kaçınılmalıdır. Bunun yanında gazlı içeceklerden de kaçınılmalıdır. Bu tüketimler su kaybına neden olur ve boğazda daha fazla tahriş edici etki yaratır.
Boğaz ağrısı yaşandığı dönemde sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Özellikle et suyu ve tavuk suyu gibi çorbalar tüketerek bağışıklığı güçlendirmek ve vitamin almak gerekir.

Boğaz ağrısını geçirmeye yardımcı yöntemlerden biri de ılık suyun içerisine baş ekleyerek içmektir. Böylelikle boğazınız yumuşar ve yutkunma zorluğu hafifler. Bu dönemde tuzlu ve karbonatlı su ile gargara yapmak boğazdaki mikropların ölmesine yardımcı olur ve bu süreci atlatmanızı kolaylaştırır.

Papatya çayı doğal bir yumuşatıcı etkisine sahiptir. Papatya çayının rahatlatıcı özellikleri eski zamanlardan bu yana birçok şekilde kullanılmasına neden olmuştur. Boğaz ağrısının dindirilmesinde de oldukça etkilidir.

Sarımsak tüketerek doğal bir antibakteriyel etki alabilirsiniz. Sarımsağın içerisinde sülfür bulunur, bunun gibi maddelerde enfeksiyon hastalıklarının geçmesine yardımcı olur.

Pastiller boğaz ağrısı ve ya boğaz enfeksiyonu gibi sorunlarda sizlere yardımcı olabilir. Pastil tüketerek boğazın nemli kalması sağlanır. Ancak pastiller 4 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Çocuklarda görülen boğaz ağrılarından çocuğun uyuduğu oda nemli tutulmalıdır. Nemlendirici cihazlar bu konuda ebeveynlere ve çocuklara yardımcı olur. Ayrıca çocukların günlük sıvı tüketimi de tamamlanmalıdır.

Cevap bırakın