Bonapace Yöntemi Nedir?

Bonapace Yöntemi Nedir? Bonapace Yönteminde Neler Yapılır? Bonapace Yönteminde Hangi Teknikler Uygulanır? İşte Bonapace Yöntemi Hakkında Merak Edilen Herşey...

0 479

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınlar hamilelik döneminde doğumla ilgili birçok endişeye kapılır. Bunlardan biri de doğum sırasında yaşanacak acıdır. Ancak bazı yöntemler sayesinde stres seviyesi stabilize edilebilir ve acı oranı azaltılabilir. Bonapace yöntemi de bu yöntemlerden biridir. Şimdi birlikte bonapace yöntemini daha yakından inceleyelim.

Bonapoce Yöntemi Nedir?

Doğum her kadının kendine özel olan bir andır. Ancak bazı zamanlarda sancılı bir deneyim olabilir. Kasların kasılmaları ve rahim ağzına ve vajinaya olan baskı kadını rahatsız eder ve canını yakabilir. Bonapoce yöntemi ile birlikte bu acı doğal olarak azaltılabilir.

Bonapace yöntemi doğum esnasında farmakolojik tedaviye ve ya herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan ağrı azaltma teknikleri üzerine verilen bir eğitimdir. Bu yöntem sayesinde doğumda ağrı ve rahatsızlık %45 oranında azaltılabilmektedir.

Bonapace Yönteminde Neler Yapılır?

Bonapace yönteminde ilk olarak ağrıyı hafifletmek için nefes alma, gevşeme ve dikkati başka yöne çevirme üzerinde durulur. Sinir sisteminin kontrolü sağlanır. Sırta masaj yapılması gibi taktiklerle ağrı hafifletilmesi hedeflenir.

Sonrasında ise doğum sırasında acıyı dağıtmak için vücudun diğer bölgelerinde de hafif acılar oluşturulur. Çünkü beyin yeni ağrının kaynağını ararken doğum sancısına tam anlamıyla odaklanmayacak ve endorfin salgılanacak. Bu salgılanan endorfin ise doğumun neden olduğu ağrıların hafiflemesini sağlayacak.

Bu yöntemde her 15 dakikada bir vücuttaki ağrı değerlendirilir. Buna göre de uygun teknik uygulanır.

Bonapace yöntemini çift olarak öğrenmek de oldukça önemlidir. Babanın eğitimi oldukça önemlidir. Çünkü baba adayı annenin nefesini kontrol etmesine yardımcı olur ve sırtına, ellerine, ayaklarına masaj yapabilir. Bu konuda baba adayı üzerine sorumluluk almalıdır.

6 aylık hamilelikten itibaren bu yöntem öğrenilmeye başlanmalıdır. Bonapace yöntemi eğitimi 8 saatlik dersten oluşur. Bu dersler esnasında yöntemin öğretilmesinden ziyade geleneksel doğum yöntemleri ve diğer doğum öncesi ve sonrası hakkındaki konularda bilgiler de verilmektedir.

Bonapoce yönteminde bilgilendirmeler oldukça önemlidir ve eğitimin önemli bir kısmı bilgilerden oluşur. Beklenmedik olumsuz durumlarda ebeveyn adaylarının nasıl davranması gerektiği öğretilir.

Bu konuda ebeveynler ne kadar fazla bilgi edinirse doğum esnasında da acıyı azaltma ihtimali o kadar artacaktır.

Bonapoce yöntemine göre hamilelerin yanında güvendikleri bir kişinin olması onlara güven verir ve tek başına doğum yapan kadınlara göre çok daha az stres ve ağrı hissederler. Bu kişinin baba adayı olması güveni daha da artıracaktır.

Vücutta oluşan ağrı bebeğin pelvise geçmesini kolaylaştıran bir durumdur. Bu nedenle ağrı kesiciler ve ya anestetikler ile bu ağrı ortadan kaldırılırsa anne ve bebek arasındaki fiziksel iletişim ve bağ/his azalır.

Doğuma hazırlık sırasında gevşeme ve meditasyon oldukça etkilidir. Ağrıyı yönetmeye yardımcı olur. Mantralar kullanmak ise rahatlamaya yardımcı olur. Nefes alma teknikleri ve diyafram nefesi de bebeğin pelvise yerleşmesine yardımcı olur.

Sırta, uyluğa ve bacaklara yapılan masajlar tüm vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Ağrılı bölgede bir uyarıcı his oluştuğunda ise beyine iletilen ağrı sinyalleri bloke edilebilir.

Doğru sıcaklıkta bir su kasların gevşemesine ciddi oranda yardımcı olur. Su vücuda gönderilen ağrı sinyallerini engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle su banyoları hamileliğin tüm aşamalarında yapılmalıdır.

Buz ağrıyı sinir sisteminden uzaklaştırır ve endorfin salınımını artırır. Vücudunuzda hamilelik kasılmaları başladığında ellerinizi ve ayaklarınızı buz ve su dolu bir kaba sokmak endorfinlerin salınmasını sağlar. Böylelikle ağrılar azalır.

Bonapace yönteminde yapılan çalışmalar akupunkturun sakinleştirici etkileri olduğunu kanıtlar. Ayrıca akupunktur ikinci bir ağrı noktası oluşturmak için de kullanılabilir.

Düşünceler vücudu çok etkiler. Bu nedenler duyguları yönetmek için kişinin kendisi ile konuşması ve kendini sakinleştirmesi gerekir.

Cevap bırakın